Reklama

Zakopane

Ważne jest słowo

2019-06-04 13:09

Monika Kosakowska
Edycja małopolska 23/2019, str. 6

Monika Kosakowska
Uczestnicy XIV edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej to dzieci i młodzież z całej Polski

Hasłem XIV edycji Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…” były słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas Mszy św. w Nowym Targu 8 czerwca 1979 r.: „Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu”. Prób interpretacji myśli Jana Pawła II podjęło się 250 uczestników, którzy wystąpili w kategoriach muzyka, teatr, film i fotografia.

Konkurs muzyczny uświetniła obecność znanej piosenkarki, kompozytorki i autorki tekstów – Haliny Frąckowiak, która zasiadła w jury jako przewodnicząca. Towarzyszyły jej Anna Chowaniec-Rybka – artystka i wokalistka oraz Monika Bachowska – chórmistrz, dyrygent, pedagog. Honorowy patronat nad wydarzeniem, które miało miejsce od 10 do 12 maja w Zakopanem, objęli kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski oraz ks. infułat Stanisław Olszówka i ks. dziekan Bogusław Filipiak. W festiwalu wzięły udział dzieci i młodzież z całej Polski. Laureatką konkursu muzycznego w kategorii „śpiew solowy” została Maria Woźniak, zaś w kategorii „zespoły” zwyciężył Zespół z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. w Piekarach Śląskich i Koszęcinie.

Wielkie świadectwo

– Ten Festiwal jest bardzo ważny – podkreśla Halina Frąckowiak. – Niesie on przede wszystkim istotne treści chrześcijańskie, a więc miłość i dobro, czyli wszystko to, w co powinien być wyposażony świat – mówi artystka. I dodaje: – Bardzo ważne jest słowo, które niesiemy, oraz to, z którym wychodzimy do ludzi, ażeby słuchający też nasycili się tym, czym powinno się żyć, czyli wszystkim, co jest dobre i piękne.

Reklama

– Cały festiwal jest oddaniem czci Panu Bogu poprzez ukazanie talentów, które otrzymały dzieci i młodzież od Niego – mówi s. Lucyna Gocyła z Niepublicznej SP im. Jana Pawła II sióstr salezjanek we Wrocławiu. – Dlatego też dzielenie się tymi darami jest czasem niezwykłym. Poza tym, spotkanie z ludźmi, którzy przechodzą przez swoją drogę życia kulturalnego, jak pani Halina Frąckowiak, świadectwo ich wiary i zachowania wartości chrześcijańskich, na pewno jest dla dzieci przykladem, że można w tym świecie obronić to, co najbardziej wartościowe i piękne, czyli dobroć, miłość i wrażliwość – zauważa s. Lucyna.

Wielkie talenty

W jury konkursu teatralnego zasiedli: Jerzy Chruściński – przewodniczący oraz członkowie Bogusław Słupczyński i Wojciech Chowaniec. W ocenie kierowano się doborem repertuaru, grą aktorską, oryginalnością, kulturą słowa i klarownością przekazu. Na podstawie tych kryteriów wyłoniono zwycięzców. Grand Prix otrzymał Zespół Teatralny „Bez nazwy” ze Szkoły Podstawowej w Załucznem. I miejsce – nagrodę ks. inf. Stanisława Olszówki – zdobył Młodzieżowy Teatr „Atmosfera” z parafii św. Józefa Kalasancjusza w Rzeszowie. Przyznano również Nagrodę ks. inf. Stanisława Olszówki dla zespołu aktorskiego z parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem za „zbiorową kreację aktorską owieczek” w spektaklu „Dobry Pasterz”. Wyróżnienia aktorskie odebrali: Paulina Lenart, Michał Liszka, Zuzanna Wąsacz, Kacper Wiktorek, Zofia Krzyszycha oraz Oliwia Przybyłowicz.

Konkurs filmowy oceniało jury w składzie: dr Klaudia Cymanow-Sosin – przewodnicząca, zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkowie Piotr Cymanow i Piotr Ćwik – wykładowcy na UPJPII. I nagrodę za „Niezwykłe spotkanie z Janem Pawłem II” otrzymali Aleksandra Skałka, Jakub Głowacki i Maciej Szczepanek.

Konkursy zrealizowano w różnych miejscach, a ten finałowy odbył się w kościele pw. św. Krzyża. Podczas koncertu laureatów Halina Frąckowiak wraz z uczestnikami zaśpiewała pieśń „Panno Pszeniczna”. Uroczyste zakończenie miało miejsce 12 maja podczas Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Rodziny. Organizatorem festiwalu był Burmistrz Miasta Zakopane, przy współpracy zakopiańskich parafii i Zakopiańskiego Centrum Edukacji oraz Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej.

Tagi:
festiwal Jan Paweł II

Śpiewem upamiętnili Papieża Polaka

2019-11-13 11:47

Elżbieta Słowik
Edycja rzeszowska 46/2019, str. 8

Elżbieta Słowik
Konkurs Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „Laudate Deum”

Październik obfituje w wydarzenia związane z postacią św. Jana Pawła II, a Konkurs Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „Laudate Deum” w Hołdzie św. Janowi Pawłowi II, organizowany przez rzeszowskie Liceum Sióstr Prezentek, jest jedną z okazji, by także najmłodsi mogli włączyć się w upamiętnienie postaci naszego wielkiego rodaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Żywy Bóg na Dworcu Głównym

2019-11-13 11:47

Agnieszka Bugała
Edycja wrocławska 46/2019, str. 1

Delikatna, szklana monstrancja z wizerunkiem Maryi tulącej i całującej Syna – w otwartych ramionach Matki kustodium z białą Hostią: Jezus eucharystyczny – to będzie centrum kaplicy na Dworcu Głównym we Wrocławiu, której otwarcie zaplanowano na koniec roku

Archiwum
Projekt kaplicy na wrocławskim Dworcu Głównym

Kaplica zostanie wpisana do prowadzonej przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” modlitwy o pokój na świecie.

Autorem projektu kaplicy św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest biuro projektowe inż. Andrzeja Gacka. Monstrancję wymyślił i wykona gdański artysta Mariusz Drapikowski – znany na całym świecie autor „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

Dworcowa kaplica funkcjonowała do stycznia 2010 r., wtedy odprawiono w niej ostatnią Mszę św. Po rewitalizacji dworca, w miejscu po niej urządzono komisariat policji. Starania o powrót kaplicy na dworzec trwały od 2012 r. Ks. Jan Kleszcz, proboszcz parafii pw. św. Jerzego Męczennika i Podwyższenia Krzyża Świętego we Wrocławiu-Brochowie i duszpasterz kolejarzy archidiecezji wrocławskiej, od siedmiu lat, krok po kroku, nie ustaje w zbudowaniu na dworcu miejsca modlitwy – dla kolejarzy i podróżnych. Dzięki porozumieniu zawartemu w 2016 r. między PKP SA a Kurią Metropolitalną Wrocławską prace na dworcu wreszcie mogły się rozpocząć. – Pomysł jest prosty: wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu w nowej kaplicy i konfesjonał z dyżurującymi kapłanami – mówi ks. Jan Kleszcz.

Prace w miejscu przeznaczonym na kaplicę już trwają, a w pozyskiwanie środków na realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób. Aktywnie kwestują młodzi z brochowskiej parafii pod opieką ks. Arkadiusza Krzeszowca.

Chętni do włączenia się w budowę kaplicy mogą kupić cegiełki albo dokonywać wpłat na konto. Inicjatywa jest tak ważna, że warto mieć w niej swój udział, nawet, gdybyśmy swoją wpłatą przyczynili się do sfinansowania choćby kawałka podłogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydent Duda powołał nowy rząd premiera Morawieckiego

2019-11-15 18:45

wpolityce.pl

Prezydent Andrzej Duda powołał nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z konstytucją Morawiecki złożył we wtorek na ręce prezydenta dymisję poprzedniego rządu. Wczoraj został desygnowany na premiera i prezydent powierzył mu misję utworzenia rządu. Informacje na bieżąco.

www.premier.gov.pl

Głos zabrał prezydent Andrzej Duda

Bardzo serdecznie gratuluję. Są w kadencji parlamentu takie co najmniej trzy bardzo ważne momenty. Tym pierwszym i drugim momentem jest ukonstytuowanie się nowego Sejmu i Senatu. Kolejny moment to chwila, w której powstaje nowa Rada Ministrów. Chciałem podziękować podjęcia się tych obowiązków,ale także za dotychczasowe pełnienie obowiązków, bo wielu z państwa te teki otrzymuje po raz kolejny. Bierzecie na siebie odpowiedzialność w poczuciu, że dobro ojczyzny i pomyślność obywateli jest najwyższym nakazem — mówił prezydent.

www.premier.gov.pl

Wiem, że to ślubowanie będziecie mieli w sercu. Jesteście tymi, którzy sprawdzili się, czasem wielokrotnie, w służbie dla obywateli, dla ojczyzny, dla Rzeczpospolitej. Trudno te pracę oszacować, ma swoją niezwykłą specyfikę. Sam wiem, jaka to odpowiedzialność — dodał.

Dziękuję też państwa najbliższym, którzy znoszą ten brak obecności. Wiemy, że taka jest specyfika tej służby, mamy świadomość, jaka to odpowiedzialność. To jest służba do końca, do czasem ostatniego tchnienia. Z wieloma z państwem znam się od wielu lat. Przezywaliśmy chwile radości, ale też te bardzo ciężkie. Mogę powiedzieć, że w jakimś sensie jesteśmy związani oddaniem Polsce. Byliśmy tego świadkami. Wiem, na jaką służbę nas stać — podkreślił Duda.

Wiele dobrego udało się zrealizować przez 4 lata. Chciałbym, żeby to podziękowanie popłynęło do pani premier i ministrów, którzy pełnili w tym czasie swoje obowiązki. To, co zostało zrobione, to ogromna zasługa rządu. chciałbym, żeby to, co będzie realizowane, było realizowane co najmniej tak dobrze jak dotychczas — przyznał prezydent Duda.

Wiele dobrego został zrealizowane. Nie wszystko się udało, nie wszystko udało się dobrze, ale nikt z nas nie jest nieomylny. Pomyłki i złe decyzje się zdarzają. Najważniejsze to przyznanie się do błędu. Wierzę, że takie sytuacje żadnego z państwa nie dotkną. Że wszystkie zadania będziecie realizowali z powodzeniem. Tego życzę na nową drogę sprawowania władzy. Niechaj wszystkie wasze marzenia i plany spełnią się jak najlepiej z pożytkiem dla Polski. Jestem zawsze otwarty na współpracę, na inicjatywy ważne dla Polski. Dla was drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte — zapewnił prezydent.

W nawet najtrudniejszych kwestiach jestem otwarty. Jestem gotów dźwigać ciężar służący dobru RP. Życzę powodzenia na tej drodze. Wierzę, że będzie to służba z pożytkiem dla Polski i naszych obywateli. Niech żyje Polska! — zakończył prezydent.

Głos zabrał premier Morawiecki.

Służba RP to zaszczyt nieporównywalny z niczym innym. Odwaga, determinacja i przywiązanie do ojczyzny to wartości potrzebne przy naprawie RP. Naszym podstawowym celem jest uczynienie z Polski kraju najlepszego do życia w Europie. Wiemy, że w świetle kamer będziemy 1 proc. naszego czasu. 99 proc. to żmudna praca, trudne negocjacje, rozmowy, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania dla Polski i Polaków. Jestem przekonany, że tak jak ślubowanie kojarzy się z rycerskością, szlachetnością, tak my będziemy kierować się szlachetnością we wszystkich czynach, które doprowadzą do piękniejszej RP — mówił premier Morawiecki.

Dziękuję za okazane zaufanie. Dziękuję Polakom, którzy potwierdzili nasz kierunek. To zaufanie niezwykle zobowiązuję. Zakończę słowami Jędrzeja Moraczewskiego, który powiedział, że pragniemy pooprawiać los miliona ludzi, prostować drogi dla Polaków. Tak pragniemy i to będziemy czynić — zakończył premier.

Jako pierwszy przysięgę złożył premier Mateusz Morawiecki. Prezydent i premier złożyli podpisy pod postanowieniem o powołaniu w skład Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem