Reklama

Niedziela Przemyska

Z ludzi i dla ludzi

Niedziela przemyska 25/2019, str. 1, 7

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Kl. Patryk Szałaj

Neoprezbiterzy z abp. Adamem Szalem i przełożonymi

Neoprezbiterzy z abp. Adamem Szalem i przełożonymi

W sobotę, 8 czerwca, w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze przemyskiej odbyły się święcenia kapłańskie. W to piękne słoneczne przedpołudnie nasza diecezja stała się bogatsza o ośmiu nowych prezbiterów. Święceń udzielił abp Adam Szal, a w koncelebrze uczestniczyło prawie stu kapłanów na czele z księżmi przełożonym Wyższego Seminarium Duchownego i księżmi proboszczami z parafii rodzinnych neoprezbiterów. Święcenia to zwieńczenie sześcioletniej formacji duchowej, intelektualnej, ludzkiej i pastoralnej. Podjęty trud tego dnia wydał wielki owoc – uczestnictwo w kapłaństwie Chrystusa.

Ksiądz Arcybiskup w homilii zwrócił uwagę na trudy, jakie niesie ze sobą służba duszpasterska w dzisiejszych, niełatwych czasach, w których radość miesza się ze smutkiem, a często pojawiają się różnorodne zagrożenia dla pokoju na świecie i dla ludzkiego życia. W tym zamęcie pojawia się jednak światło nadziei nowego życia, z jakim Bóg w swym nieskończonym miłosierdziu wychodzi w stronę człowieka. Metropolita, używając porównania św. Augustyna, tłumaczył, że aby wiernie kroczyć przez życie, każdy człowiek potrzebuje dwóch nóg: jedna noga to prawda o Wielkim Piątku, o Środzie Popielcowej, o cierpieniu, a druga noga to prawda o Bożym Narodzeniu i Zmartwychwstaniu. Te słowa zawierają w sobie wielką mądrość, ponieważ nie można doświadczyć spełnienia, uciekając od tajemnicy Krzyża, który prowadzi do zbawienia i zmartwychwstania. Właśnie w tym celu udziela się święceń kapłanom, których powołaniem jest służba Bogu i człowiekowi. Są oni wezwani do nieustannego trwania przy bliźnich i wspólnego podejmowania krzyża na ziemi dla przyszłego zbawienia i wiecznej chwały w niebie.

Reklama

Sam obrzęd święceń rozpoczyna się od przedstawienia kandydatów. Kościół jako wspólnota wiernych prosi o wyświęcenie swoich członków, ponieważ kapłan jest brany spośród ludu i dla ludu ustanawiany (Hbr 5,1). Następnie wybrani składają przyrzeczenia, w których zobowiązują się do głoszenia Ewangelii i sprawowania sakramentów Eucharystii i pokuty. Bardzo przejmującym momentem jest Litania do Wszystkich Świętych i prostracja kandydatów, czyli tzw. leżenie krzyżem. Jest to postawa uniżenia wobec majestatu Boga oraz otwarcia na Ducha Świętego, która wyraża najgłębszy sens duchowości kapłańskiej.

Najistotniejszym gestem święceń jest nałożenie rąk i modlitwa święceń. To pierwsze odbywa się w ciszy i jest szczytem sakramentu. Tuż po nim następuje modlitwa święceń, która jest niezwykle uroczystą chwilą, ponieważ w tym czasie kandydaci do święceń stają się już na zawsze i nieodwołalnie kapłanami.

Bogu niech będą dzięki za tych ośmiu nowych kapłanów. Życzymy im, aby zawsze kierowali się wiarą, która pozwoli im do końca wytrwać przy Chrystusie, Najwyższym i Wiecznym Arcykapłanie – nadzieją, którą będą nieśli bliźnim w Słowie Bożym i sakramentach – miłością, którą krok po kroku, gest po geście będą ukazywali Boga na ziemi.

2019-06-17 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłaństwo to świętość

Niedziela świdnicka 23/2019, str. 1-2

[ TEMATY ]

neoprezbiterzy

Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy

Przy ołtarzu z bp. Ignacym Decem

Przy ołtarzu z bp. Ignacym Decem

Święcenia kapłańskie są najważniejszym wydarzeniem nie tylko we wspólnocie seminaryjnej, rodzinnej, ale i w skali całej diecezji. W tym roku grono naszych diecezjalnych kapłanów powiększyło się o dziesięciu nowych neoprezbiterów

Stało się to 25 maja br. w katedrze w obecności m.in. bp. Adama Bałabucha, księży infułatów: Kazimierza Jandziszaka i Józefa Strugarka, pracowników świdnickiej Kurii Biskupiej na czele z jej kanclerzem ks. prał. Stanisławem Chomiakiem, wykładowców Wyższego Seminarium Duchownego z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą, proboszcza katedry ks. prał. Piotra Śliwki , proboszczów wspólnot, z których pochodzą neoprezbiterzy, ich rodziców i najbliższych członków rodziny. Obrzędom przewodniczył ordynariusz bp Ignacy Dec. Po odczytaniu perykopy Ewangelii rektor ks. prał. dr Tadeusz Chlipała zaprezentował Księdzu Biskupowi kandydatów do przyjęcia święceń kapłańskich. Byli nimi: Jarosław Buczyński (parafia pw. Królowej Różańca Świętego w Dzierżoniowie), Adam Fajkowski (parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ciepłowodach), Michał Gibek (parafia pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej), Tomasz Kowalczuk (parafia pw. św. Mikołaja w Świebodzicach), Krzysztof Malinowski (parafia pw. Ducha Świętego w Świdnicy), Radosław Mielczarek (parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu), Adam Przybysz (parafia pw. św. Józefa Oblubieńca w Wałbrzychu), Piotr Sipiorski (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu), Bartosz Tusiński (parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach) oraz Mateusz Zając (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję