Reklama

Watykan

Z Watykanu

Audiencja generalna

Duch Święty artystą pojednania

Pięćdziesiątnica to przyjście Jezusa, za którego pośrednictwem sam Bóg przychodzi do nas i przyciąga nas ku sobie – podkreślił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 19 czerwca br. Kontynuując cykl katechez o Dziejach Apostolskich, Papież mówił o Zesłaniu Ducha Świętego.

Na wstępie Franciszek podkreślił znaczenie obecności w Wieczerniku Matki Bożej, a także modlitwy Apostołów, która daje oddech uczniom wszystkich czasów. Zauważył, że towarzyszący temu wydarzeniu silny wiatr przypomina pierwsze stwórcze tchnienie Boga z Księgi Rodzaju i wypełnia obietnicę „mocy”, którą Pan Jezus dał uczniom przed swoim wniebowstąpieniem. Ojciec Święty zaznaczył, że „języki jakby z ognia”, o których mowa w Ewangelii, przypominają z kolei płonący krzak na górze Synaj i dar Dekalogu.

Reklama

Papież podkreślił, że „nowe i ostateczne Przymierze opiera się już nie na prawie zapisanym na kamiennych tablicach, lecz na działaniu Ducha Bożego, który czyni wszystko nowym i który wypisuje się na sercach z ciała”. Dodał, że Duch Święty jest budowniczym komunii, jest artystą pojednania, który potrafi usunąć bariery między ludźmi. – Sprawia, że Kościół rośnie, pomagając mu wyjść poza ludzkie ograniczenia, grzechy i wszelkie skandale – powiedział Franciszek.

RV

* * *

Synod Biskupów dla Amazonii

Dokument roboczy

Propozycje nowych i odważnych dróg Kościoła w Amazonii znalazły się w dokumencie przygotowawczym do zgromadzenia synodu biskupów poświęconego temu regionowi, zwanemu zielonymi płucami świata. W zaprezentowanym w Watykanie instrumentum laboris proponuje się m.in. święcenie na kapłanów żonatych mężczyzn oraz większe docenienie posługi kobiet. Przypomniano zarazem, że Kościół musi bardziej uczynić swoimi kwestie społeczne oraz ekologiczne i wsłuchać się w głos coraz bardziej dyskryminowanych mieszkańców Amazonii.

RV

* * *

Ojciec Święty do Polaków

Szansa na ożywienie pobożności eucharystycznej

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą będziemy obchodzić, jest szczególną sposobnością do ożywienia naszej wiary w rzeczywistą obecność Pana w Eucharystii. Celebracja Mszy św., adoracja eucharystyczna i procesje ulicami miast i wsi niech będą świadectwem naszej czci i przylgnięcia do Chrystusa, który daje nam swoje Ciało i Krew, aby karmić nas swoją miłością i uczynić nas uczestnikami Jego życia w chwale Ojca. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy!

Reklama

Audiencja generalna, 19 czerwca br.

RV

* * *

Konferencja

Dialog i świadectwo

Papież Franciszek w liście do uczestników konferencji „Teologia po «Veritatis gaudium» w kontekście regionu Morza Śródziemnego” napisał: „Kościół w dialogu z kulturami i religiami przekazuje Dobrą Nowinę o Jezusie i zasadę miłości ewangelicznej, którą On głosił jako syntezę całego nauczania Prawa, wizji proroków i woli Ojca. Dialog jest przede wszystkim metodą rozeznawania i głoszenia Słowa miłości, które jest skierowane do każdej osoby i które pragnie zamieszkać w sercu każdej z nich. Jedynie słuchając tego Słowa i doświadczając miłości, jaką Ono przekazuje, można rozpoznać aktualność kerygmatu”. Odwołując się do św. Franciszka z Asyżu, Papież zaznaczył, że dialog i głoszenie Ewangelii wymagają pokory, niewdawania się w spory oraz jasnego przyznawania się do Boga.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Jezus stał się dla nas chlebem połamanym i zaprasza nas, abyśmy dawali się innym, nie żyli dłużej dla siebie, ale dla innych.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V. Orbán: Jan Paweł II największym obrońcą państw Europy Środkowej na arenie światowej

"Nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy Środkowej na arenie światowej, niezależnie od ich przynależności religijnej" - mówił premier Węgier Viktor Orbán podczas konferencji środowisk konserwatywnych, zorganizowanej w Rzymie w związku ze 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

Podczas konferencji zatytułowanej "Bóg, honor, Ojczyzna: prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i wolność narodów" premier Węgier Viktor Orbán mówił wspominał m.in. osobiste relacje z Ojcem Świętym i jego wkład w obalenie komunizmu w Europie.

"Spotkałem go kilkukrotnie, co było dość skomplikowane, ponieważ jestem kalwinistą. A w historii Węgier relacje między katolikami i kalwinistami są dość skomplikowane. Ale nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy Środkowej na arenie światowej, niezależnie od ich przynależności religijnej"

Podziel się cytatem
- mówił. Wspominał też o uhonorowaniu przez św. Jana Pawła II Wielkim Krzyżem św. Grzegorza Wielkiego w 2004 r. który jest najwyższym watykańskim odznaczeniem przyznawanym osobom świeckim. "O ile wiem, dotąd nie otrzymał go żaden kalwinista. A przesłaniem tego odznaczenia było, że nie jest ono nagrodą za dotychczasowe dokonania, ale za to, czego dokonam w przyszłości" - wspominał.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Fundusz papieski wsparł ponad 2,5 tys. rzymskich ubogich

2021-08-04 15:57

[ TEMATY ]

Watykan

Halfpoint/fotolia.com

Ponad 2,5 tys. Rzymian wsparł utworzony rok temu przez Papieża Franciszka fundusz solidarności „Jezus Boski Robotnik”. Były to głównie osoby, które w wyniku pandemii straciły źródła dochodów. Ojciec Święty przeznaczył na pomoc dla nich milion euro, władze Rzymu i prywatne fundacje dołożyły pół miliona, a indywidualni darczyńcy ponad 200 tys. Wyniki funduszu zaprezentowano w siedzibie wikariatu diecezji rzymskiej.

Burmistrz Rzymu zaznaczyła, że dzięki inicjatywie Papieża powstał swoisty „spadochron”, który ocalił tysiące ludzi od gwałtownego upadku spowodowanego pandemią. Jej zdaniem fundusz stał się także skutecznym sposobem na uchronienie wielu osób przed konsekwencjami lichwy i przestępczości, która w takich wypadkach żeruje na ubogich. „Zrobiliśmy wiele, ale to dopiero początek. Skutki pandemii będą dawały o sobie znać jeszcze przez lata” – podkreśliła Virginia Raggi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję