Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pozostaje w naszych sercach

Jego wizyta była całkowitym zaskoczeniem, przybył do naszej diecezji zaledwie po 7 latach od jej utworzenia i zaczął na nowo pisać jej historię. Mowa, oczywiście, o Janie Pawle II, który odwiedził naszą diecezję w czerwcu 1999 r. Jak łatwo policzyć, w roku bieżącym świętowaliśmy 20. rocznicę tego wiekopomnego wydarzenia

Niedziela sosnowiecka 26/2019, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Piotr Lorenc

Marsz w obronie życia wpisał się w tegoroczne obchody wizyty Jana Pawła II

Marsz w obronie życia wpisał się w tegoroczne obchody wizyty Jana Pawła II

Było co świętować i miał kto. Wydarzenia rocznicowe rozpoczęły się w kilkunastu parafiach, bowiem z nich wyruszyli rowerzyści i motorowerzyści, by spotkać się na parkingu Auchan – miejscu lądowania papieskiego helikoptera i stamtąd wspólnie dotrzeć na plac Papieski w Sosnowcu, czyli na miejsce spotkania z Janem Pawłem II. Na plac podążał także marsz życia z parafii św. Floriana i zastępy strażaków z pocztami sztandarowymi. Centralnym punktem uroczystości była koncelebrowana Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego wielokrotnie odwoływał się do homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego w Sosnowcu. – Pragniemy wrócić do nauczania św. Jana Pawła II. Ojciec Święty pragnął spotkać się z ludem Bożym Zagłębia. Wiemy dobrze, że Papież był już w tym czasie mocno schorowany, ale pragnął tego spotkania. Jakie wnioski wyciągniemy z tej postawy? Otóż, czy ja się spotykam z ludźmi, nawet jeśli mnie to kosztuje? Czy mam czas dla drugiego człowieka? Czy rezygnuję z własnych przyjemności, wolnego czasu, by spotkać się z bliskimi mi osobami? Ojciec Święty nigdy nie odmawiał spotkań. Zawsze starał się pocieszyć, znaleźć właściwe rozwiązanie, obdarzyć uśmiechem i dobrym słowem – powiedział hierarcha. Kolejne wskazanie, które przypomniał kaznodzieja, to wdzięczność Bogu. – Czy my dzisiaj, gdy żyje nam się lepiej, gdy nie ma bezrobocia, jesteśmy Bogu wdzięczni? Św. Jan Paweł II przypomina nam, by nieustannie dziękować Panu Bogu za wszystkie Jego dary – mówił biskup sosnowiecki. Wspomniał także o pracy. – To praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy. Nasz wielki rodak przestrzegał nas przed tym, by nie stać się niewolnikiem swojego zawodu. Uczył nas troszczyć się o zdrowie, o rozwój własnej osobowości, o szczęście najbliższych i w końcu o odniesienie do Boga – przekonywał sosnowiecki ordynariusz. – 20 lat temu Papież jasno mówił i słowa te zachowały aktualność do dziś, że człowiek potrzebuje Kościoła. Kościół zawsze był w narodzie siłą moralną, wlewał nadzieję w najtrudniejszych czasach, wspierał wszelkie inicjatywy związane z wolnością. Przypomnijmy sobie słowa modlitwy Jana Pawła II, jakie wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: „Przyjdź Duchu Święty i odnów oblicze ziemi, tej ziemi”. To była modlitwa, błaganie człowieka, aby siły pochodzące od Boga zstąpiły z nieba i odnowiły nasz kraj. I tak się stało. Musimy o tym pamiętać. Polska potrzebuje Kościoła – podkreślił biskup. I jeszcze jedna ważna kwestia z homilii Jana Pawła II przypomniana przez bp. Grzegorza Kaszaka. – Zatroskany o losy naszego kraju mówił o sumieniu, które jest głosem Pana Boga. I wiemy dobrze, że ten głos w człowieku, przez niego samego może być zagłuszany. Św. Jan Paweł II odnosił się do potrzeby kształtowania sumienia. Jeśli nie będziemy go słuchać, to może dojść do wielkiego niebezpieczeństwa, czyli zatarcia granicy między dobrem a złem, co uniemożliwia budowę i zachowanie porządku moralnego jednostek i społeczności. Pismo Święte mówi tak: Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem, którzy zamieniają ciemności na światło, a światło na ciemności. Tylko Bóg jest dobry i od Niego dobroć pochodzi. A co dzisiaj dzieje się w naszej Ojczyźnie? Próbuje nam się wmówić, że związki osób tej samej płci są dobre, naturalne. Tak nie jest! To jest największe niebezpieczeństwo: zamienić dobro ze złem, prawdę z fałszem – powiedział pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Po Eucharystii wystąpiła Diakonia Tańca Ruchu Światło-Życie oraz Sosnowiecka Orkiestra Dęta. Rozstrzygnięta została także loteria Caritas, z której dochód zasili Dom Matki i Dziecka Caritas. Niemniej atrakcyjna była kolejna część wieczoru, na którą złożyły się rekonstrukcja historyczna w 100. rocznicę I powstania śląskiego, koncert piosenek z musicalu „Karol” oraz występ znanego wszystkim zespołu Golec uOrkiestra.

2019-06-25 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ACI: zamach na Jana Pawła II połączył niebo z ziemią

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

apaboys.org

Hiszpańskojęzyczna katolicka agencja prasowa ACI Prensa, z siedzibą w Peru, przypomina we wtorek o przypadającej w środę 39. rocznicy zamachu na Jana Pawła II. Twierdzi, że to dramatyczne wydarzenie „połączyło niebo z ziemią” za sprawą cudownego sposobu, w jaki pochodzący z Polski papież uniknął śmierci.

Agencja odnotowuje, że właśnie dzięki rzymskiemu zamachowi z 13 maja 1981 r. wzrosło znaczenie sanktuarium maryjnego w portugalskiej Fatimie. Wskazuje, że św. Jan Paweł II wiązał dzień Matki Bożej Fatimskiej, w którym doszło do tragicznego zdarzenia, ze swoim cudownym ocaleniem, a rok po ataku osobiście podziękował przed figurką Matki Bożej w Fatimie za wstawiennictwo w uniknięciu śmierci z rąk tureckiego terrorysty Mehmeta Alego Agcy. Odnotowuje, że papież do Fatimy wracał jeszcze dwukrotnie, a ostatnim aktem dokonanym przez Jana Pawła II w tym sanktuarium było ogłoszenie 13 maja 2000 r. błogosławionymi dwójki małych uczestników objawień fatimskich, Hiacynty i Franciszka Marto.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Służył Powstańcom

2021-08-01 08:56

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

„Czarny krzyż rozpiął ramiona, na ludzi patrzy z ołtarza” – to fragment wiersza ks. Tadeusza Burzyńskiego, który nawiązuje do miejsca spoczynku Sługi Bożego w łódzkiej katedrze. Na tablicy pamiątkowej, która znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego katedry, zostały wypisane imiona i nazwiska ponad 100 łódzkich kapłanów, którzy zginęli z rąk Niemców podczas II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję