Reklama

Watykan

Z Watykanu

Troska o świat stworzony

Eko-Watykan

Rzym tonie w śmieciach: obrazy przepełnionych pojemników publikuje co raz światowa prasa. Jak zatem wygląda sytuacja w położonym w centrum Wiecznego Miasta Watykanie? Czy „wyspa świętych” również boryka się z problemem nadmiaru śmieci? Na te pytania odpowiedział Rafael Ignacio Tornini, szef działu ogrodnictwa i służb komunalnych w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego w rozmowie z włoską agencją Ansa.

Najmniejsze państwo na świecie jest również jednym z najbardziej „zielonych”, w końcu znaczna część jego terytorium jest pokryta ogrodami. Jednorazowy plastik wkrótce stanie się przeszłością – powiedział Tornini. A śmieci? Aby je zebrać i poddać recyklingowi, Watykan ma swój własny system, który jest w dużej mierze zgodny ze standardami ustalonymi przez Unię Europejską. Od 2016 r. w państwie istnieje nawet specjalne składowisko odpadów, nazywane centrum ekologicznym. W pierwszych 6 miesiącach tego roku 98 proc. śmieci, które wylądowały na składowisku odpadów niebezpiecznych, zostało przesortowanych. Celem jest, oczywiście, 100 proc., co powinno zostać osiągnięte w przyszłym roku. Jeśli chodzi o „normalne” odpady, jeszcze 3 lata temu tylko 35 proc. było sortowanych; dziś odsetek ten wynosi 55 proc., a w ciągu 2-3 lat powinien osiągnąć poziom 75 proc. Watykan produkuje ok. 1000 ton odpadów rocznie.

RV

Raport o prześladowaniach

Alarmująca skala dyskryminacji chrześcijan

Reklama

W alarmującym tempie rośnie skala prześladowań i dyskryminacji, których doświadczają chrześcijanie. Wspólnota międzynarodowa nie wyciąga z tego żadnych konsekwencji albo w ogóle nie zwraca na to uwagi. Prześladowcy chrześcijan mogą liczyć na bezkarność – powiedział wiceszef papieskiej dyplomacji ks. Antoine Camilleri podczas prezentacji raportu na temat prześladowania chrześcijan.

Dokument ten został przygotowany na wniosek brytyjskich władz. W Rzymie zaprezentowano go w bazylice na Wyspie Tyberyjskiej. Świątynia ta została wybudowana ku czci św. Wojciecha. Po złożeniu w niej relikwii św. Bartłomieja zmieniono też jej nazwę. Z woli Jana Pawła II jest ona rzymskim sanktuarium nowych męczenników.

Ksiądz Camilleri zauważył, że w niektórych regionach świata dochodzi do tak daleko idących prześladowań, że można już mówić wręcz o ludobójstwie, systematycznym wymazywaniu obecności chrześcijan ze społeczeństwa i kultury. Dochodzi do tego również w miejscach, gdzie wyznawcy Chrystusa są pierwotnymi mieszkańcami.

RV

Evangelii gaudium

Jak wdrażać w życie wizję Franciszka

Reklama

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji organizuje II międzynarodowe spotkanie poświęcone perspektywom wdrożenia w życie Kościoła adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Odbędzie się ono w dniach 28-30 listopada br.

W spotkaniu wezmą udział biskupi, kapłani i świeccy, którzy w ramach konferencji episkopatów i na poziomie diecezjalnym zajmują się ewangelizacją oraz tematami jej pokrewnymi.

RV

Synod o Amazonii

Konstruktywna krytyka

Okrytyczne podejście do dokumentu roboczego przyszłego synodu biskupów o Amazonii apeluje kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina, że tekst ten nie ma nic wspólnego z magisterium Kościoła. Nie ma więc obawy, że krytykując dokument, atakujemy Ojca Świętego.

Instrumentum laboris, zdaniem kard. Müllera, jest słabe nie tylko pod względem teologicznym, ale w niektórych miejscach wręcz wprowadza zamieszanie w ważnych kwestiach wiary.

RV

Wolność religijna

Szczyt Watykan – USA

Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Szczyt jest planowany na 2 października br. Ma służyć m.in. podkreśleniu znaczenia współpracy z organizacjami związanymi z religią w dziedzinie ochrony wolności religijnej.

VN

Z twittera papieża Franciszka

Wiara jest darem, który podtrzymuje żywą, głęboką i piękną pewność: jesteśmy dziećmi umiłowanymi przez Boga.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan apeluje o uwolnienie nigeryjskich uczennic

[ TEMATY ]

Watykan

MARGITA KOTAS

Watykan przyłączył się do apelu o uwolnienie muzułmańskich uczennic uprowadzonych w Nigerii. Potępił jednocześnie ten „kolejny akt strasznej przemocy”, sianej w tym kraju przez terrorystów z islamskiego ugrupowania Boko Haram.

Watykański rzecznik podkreślił, że porwanie niewinnych dziewcząt budzi też ogromne współczucie, nie wiadomo bowiem jak wielkim upokorzeniom, jakiej przemocy, fizycznej i duchowej, zostały one poddane przez oprawców. „Przyłączamy się do apeli o ich uwolnienie i jak najszybsze przywrócenie do normalnego życia” – powiedział ks. Federico Lombardi. Zapewnił też o modlitwie za Nigerię, by jak najszybciej położyć kres trwającemu tam konfliktowi i odrażającemu terroryzmowi, będącemu źródłem tak wielu cierpień.

CZYTAJ DALEJ

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

2021-07-29 17:52

[ TEMATY ]

Asyż

odpust porcjunkuli

Vatican News

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Abp Domenico Sorrentino podkreśla, że Biedaczyna z Asyżu uczy zaczynania wszystkiego, wychodząc od Ewangelii. „Dla niego Kościół odradza się wówczas, gdy zanurza się w Ewangelii i ginie, gdy zaczyna od niej odchodzić” – przypomina ordynariusz tego umbryjskiego miasta. Mieszkańców Asyżu zachęca do sięgnięcia do nauczania św. Franciszka z kapituły w 1221 roku, które, jak mówi, może być nie tylko zachętą do odnowy życia chrześcijańskiego, ale również budowania bardziej sprawiedliwego i braterskiego świata.

CZYTAJ DALEJ

Semper in altum

2021-07-29 21:16

Archiwum autora

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof. Stanisław Kuciel

Codziennie dziękuję Panu, że pozwolił mi być pielgrzymem – wyznaje prof.  Stanisław Kuciel

Ta pierwsza, pięciodniowa wtedy pielgrzymka, była niezwykła! Pięć grup, w tym od razu roztańczona i rozmodlona grupa włoska z ruchu Comunione e Liberazione, słońce i żar pierwszego dnia, który skończył się sierpniową burzą w Skale - profesor Politechniki Krakowskiej Stanisław Kuciel pisze nie tylko o pierwszej krakowskiej pielgrzymce na Jasną Górę.

Zawsze wzwyż - ta łacińska zasada pokierowała mnie 40 lat temu, by pójść na pierwszą pielgrzymkę, w pokorze wobec samego siebie, w poszukiwaniu prawdy i chęci dzielenia się miłością i radością z braćmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję