Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Finał sezonu pielgrzymkowego

Piesza pielgrzymka jaworznicka, która już po raz 223. wyruszyła do Czarnej Madonny z kolegiaty Świętych Wojciecha i Katarzyny 3 września br., zamknęła pielgrzymkowy sezon

Niedziela sosnowiecka 38/2019, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum grupy zielono-czarnej z Będzina

Rozpoczęła ją uroczysta Eucharystia sprawowana przez proboszcza parafii ks. prał. Eugeniusza Cebulskiego oraz proboszcza parafii w Jaworznie-Borach ks. kan. Stanisława Janickiego. Z błogosławieństwem księdza proboszcza i życzeniami sił i wytrwałości w drodze do Matki i Królowej jaworznianie wyruszyli na pielgrzymkowy szlak.

Przypomnijmy, że tegoroczne pielgrzymowanie naszych diecezjan przebiegało w trzech etapach. Najwcześniej wyruszyli pątnicy z Olkusza, bo 9 sierpnia. Druga część natomiast rozpoczęła swoje pielgrzymowanie w Będzinie 23 sierpnia. W diecezjalne pielgrzymowanie włączyły się także mniejsze grupy pielgrzymkowe, a wśród nich wspomniana wcześniej pielgrzymka jaworznicka, której po raz 43. przewodniczył wierny i niestrudzony pielgrzym i przewodnik duchowy ks. kan. Stanisław Janicki. Jaworznicka pielgrzymka ma swoje zwyczaje niespotykane w żadnych innych grupach pielgrzymkowych. I tak np. jej uczestnicy pierwszą część trasy pokonują pociągiem, a to dlatego, że podczas zaborów Jaworzno należało do Austro-Węgier, a Częstochowa była wówczas w granicach zaboru rosyjskiego. W tamtym czasie pielgrzymi właśnie pociągiem przekraczali granicę, dlatego i dzisiaj w jaworznickiej pielgrzymce pojawia się motyw pociągu. Tym środkiem lokomocji z Jaworzna Szczakowej pielgrzymi docierają do Myszkowa, a następnie rozpoczynają swoją wędrówkę szlakiem sanktuariów przez Leśniów i św. Annę, docierając na Jasną Górę. Swoją tegoroczną wędrówkę pielgrzymi z Jaworzna zakończyli 6 września, ale w Częstochowie pozostali do 8 września, czyli do święta Narodzenia Matki Bożej.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diakoni u grobu św. Piotra

Byli w miejscach, gdzie bije serce Kościoła. Tam, gdzie rodziło się chrześcijaństwo i kształtowała się nasza wiara. 9 diakonów archidiecezji częstochowskiej wraz ze swoim ojcem duchownym – ks. dr. Remigiuszem Lotą – od 5 do 12 lipca odbywało pielgrzymkę do Wiecznego Miasta

Nikt z grupy nie spodziewał się, że uda mu się być w tak niezwykłych miejscach. Być może to łaska wymodlona przez patrona rocznika diakonów – św. Jana XXIII, na którego grobie dwukrotnie w czasie pobytu w Rzymie uczestniczyli we Mszy św. Ponadto przeżywali Eucharystię na grobie św. Jana Pawła II, za konfesją św. Piotra, w katakumbach św. Kaliksta, Bazylice Matki Bożej Większej i Kaplicy Klementyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do działań na rzecz pokoju

2022-12-07 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do działania na rzecz pokoju, zwłaszcza na Ukrainie, pamiętając o straszliwych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy na obywatelach polskich narodowości żydowskiej zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję