Reklama

Z prasy zagranicznej

Wielkie chrzciny

450 dzieci ulicy przyjęło sakrament chrztu św. w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Manili. Chrztu udzielali kard. Luis Antonio Tagle oraz 7 kapłanów z jego diecezji.

Wśród najuboższych Filipińczyków panuje mylne przekonanie, że „nie stać” ich na sakramenty, bo trzeba za nie płacić – stąd wiele dzieci ulicy jest nieochrzczonych. Akcja została przeprowadzona dzięki fundacji ANAK-Tulay ng Kabataan (Most dla dzieci), która w ostatnich dwóch dekadach pomogła 55 tys. dzieci ulicy.

* * *

La Crotx

Kto krytykuje Papieża?

Reklama

W Stanach Zjednoczonych Franciszek nie ma najlepszej prasy. Skąd się to bierze? Jest to, zdaniem francuskiego korespondenta „La Croix” w Watykanie Nicolasa Seneze, efekt zaplanowanej kampanii przeciwko Papieżowi. Stoi za nią potężna grupa konserwatywnych katolików amerykańskich. Dysponują oni wielkimi funduszami i potężnymi mediami – twierdzi Seneze. To do napisanej przez niego niedawno książki nawiązał Franciszek podczas lotu do Afryki, gdy powiedział nieco prowokacyjnie, że to zaszczyt być krytykowanym przez takie środowisko.

Celem tej dyfamacyjnej akcji jest zmuszenie Papieża do rezygnacji. Jej częścią był słynny list abp. Carla Vigano, w którym oskarżył on Franciszka m.in. o przywrócenie do łask byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Wtedy Papież nie wdał się w dyskusję z byłym nuncjuszem. Powiedział jedynie dziennikarzom, aby „robili swoją robotę” i sprawdzili stawiane przez byłego dyplomatę zarzuty. Ostatecznie okazało się, że oskarżenia były wyssane z palca.

Mimo początkowej porażki amerykańskie środowisko nie odpuściło. Jego kampania jest skuteczna – w ograniczonym, oczywiście, zakresie – poza granicami USA. Skąd ataki konserwatystów na Papieża? Rozdrażniło ich to, że Franciszek wprowadził do wewnątrzkościelnej debaty dyskusję o chrześcijańskiej tożsamości. Papież stoi na stanowisku, że polega ona nie na ustawicznym moralizowaniu, ale na wierności Ewangelii.

* * *

Il Messaggero.it

Papież się nie zmieni

Reklama

Jeden z najbliższych, o ile nie najbliższy doradca Ojca Świętego – emerytowany już niemiecki kardynał Walter Kasper także odniósł się do działań antypapieskiej opozycji. Jego zdaniem, nie przyniesie ona skutków, na które liczą adwersarze Franciszka, i nie wywrze na niego skutecznej presji, aby się zmienił. Papież, uformowany na ignacjańskich ćwiczeniach duchownych, ma wielką wewnętrzną siłę, która przekłada się na pewność siebie. Dodatkowo chce, aby wdrożone przez niego reformy nie rozpłynęły się po jego śmierci. Ma to zapewnić dobór kardynalskiego kolegium elektorskiego. Kluczowy będzie dla tej kwestii, zdaniem kard. Kaspera, najbliższy konsystorz. Według niego, grupa wybrańców Franciszka ma zagwarantować kontrolę sukcesji. Kardynał uważa, że dziś także ludzie nie zaakceptowaliby wyboru papieża o innym charakterze. Nie da się już zawrócić z obranego przez Ojca Świętego kierunku – stwierdził kard. Kasper.

* * *

The Catholic Church

Matka Boża z Luján łączy

Tradycyjna środowa audiencja generalna, która odbędzie się 30 października na Placu św. Piotra, będzie miała wyjątkowy charakter. W jej trakcie, w obecności pochodzącego z Argentyny papieża Franciszka, biskupi polowi armii Argentyny i Wielkiej Brytanii wymienią się figurami przedstawiającymi Matkę Bożą z Luján.

Biskup Paul Mason, duchowy opiekun katolickich żołnierzy brytyjskich, przekaże swojemu argentyńskiemu odpowiednikowi – bp. Santiago Oliverze statuę, którą wojska brytyjskie zdobyły w 1982 r. podczas konfliktu o Falklandy. Statua trafiła na wyspy razem z argentyńskimi żołnierzami, którzy je zaanektowali, co wywołało reakcję Brytyjczyków. Wysłana z wysp brytyjskich ekspedycja odbiła sporne terytorium, a argentyńscy żołnierze, gdy się wycofywali, zostawili statuę, która trafiła do brytyjskiej katedry polowej w Aldershot. Po 37 latach statua wróci za ocean, a w prezencie brytyjski biskup polowy otrzyma inną kopię figury Matki Bożej z Luján, która od lat 30. XX wieku jest patronką Argentyny oraz Paragwaju i Urugwaju.

* * *

MEC

Zamykają kościoły

Muzułmańskie władze masowo zamykają kościoły protestanckie w Algierii. We wrześniu odebrano chrześcijanom klucze od 8. już świątyni, licząc od 2017 r. Tym razem trafiło na kościół w Boghni, w północnej części kraju. Budynek do tej pory służył 380-osobowej wspólnocie protestanckiej. Władze zarzuciły jej, że nie ma urzędowej licencji na praktykowanie kultu. Problem w tym, że władze ignorują wnioski o wydanie licencji składane przez grupy chrześcijan. Już kolejne 4 grupy algierskich protestantów otrzymały urzędowy nakaz zawieszenia zgromadzeń i innej działalności. Algierscy chrześcijanie, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, proszą świat o modlitwę.

2019-10-08 14:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję