Reklama

Ochrzczeni i posłani

W tym roku przypada 100. rocznica ogłoszenia przez papieża Benedykta XV listu „Maximum illud”, w którym pragnął rozbudzić zapał misyjny w całym Kościele

Niedziela podlaska 42/2019, str. I

Al. Piotr Zdzieborski

Msza św. inaugurująca Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Msza św. inaugurująca Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

Z tej okazji papież Franciszek ogłosił październik Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, którego motto brzmi: „Ochrzczeni i posłani. Kościół Chrystusa z misją w świecie”. W naszej diecezji zainaugurowano ten nadzwyczajny miesiąc 6 października. W kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie zgromadzili się liczni przedstawiciele środowisk związanych z działaniem misyjnym. Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Piotrowski – dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej. Obecni byli również rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski, dawni dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Zbigniew Grabowski i ks. Robert Krasowski, Koła Misyjne, Szkolne Koła Caritas, członkowie Żywego Różańca oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. W homilii ks. Wojciech przypomniał, że powołanie misyjne jest powszechne, ponieważ każdy jest powołany do niesienia Chrystusa drugiemu człowiekowi. Podkreślił, że dzieła misyjne nie spoczywają wyłącznie na kapłanach czy osobach życia konsekrowanego, ale również osobach świeckich. Przejawia się to w tym, że coraz częściej na misje wyruszają świeccy wolontariusze.

Reklama

Po zakończonej Mszy św. w Podlaskim Centrum Dialogu swoim świadectwem na temat misji podzieliły się Emilia Bielińska i Patrycja Przepióra, które przez 5 tygodni pracowały w przedszkolu w Ugandzie. Podkreśliły one, że z pracy na misjach wróciły bogatsze o liczne doświadczenia i świadectwa wiary miejscowych dzieci. O pracy na misjach opowiedział również ks. Zbigniew Grabowski, który pracował w Zambii przez 5 lat. Diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca Renata Przewoźnik powiedziała o wsparciu zarówno modlitewnym, jak i materialnym, które płynie od kół różańcowych dla dzieł misyjnych.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 15:16

[ TEMATY ]

gender

Magdalena Pijewska

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję