Reklama

Tarnów

Trwają i się rozwijają

W forum uczestniczyli przedstawiciele mediów założonych przez abp. Józefa Życińskiego. Od lewej stoją: ks. Piotr Adamczyk (Radio RDN), Rafał Łączny (KAI), ks. Zbigniew Wielgosz (tarnowski „Gość Niedzielny”)

Niedziela małopolska 42/2019, str. V

Ewa Biedroń

Mediom i abp. Józefowi Życińskiemu zostało poświęcone X Diecezjalne Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich w Tarnowie, które zorganizował Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej. Jako biskup tarnowski powołał on do życia m.in. Radio RDN i „Gościa Tarnowskiego”. Media te powstały 25 lat temu, podobnie jak Katolicka Agencja Informacyjna w Warszawie. To również był pomysł abp. Życińskiego. Dyrekcja i przedstawiciele tych mediów spotkali się podczas tarnowskiego Forum.

Reklama

– Cieszę się, że media założone przez abp. Życińskiego trwają i się rozwijają. Ksiądz arcybiskup nas łączy i jednoczy – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż. – Hasło: abp Józef Życiński, wpisane w wyszukiwarkę internetową, to wynik: 61 700 – mówił podczas Forum ks. Andrzej Turek, przewodniczący Komisji ds. Mediów V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Przypomniał, że abp Życiński był od początku świadomy tego, co tak dobitnie wyraził potem Benedykt XVI w 47. Orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu. Zaznaczył: – Jeśli Dobrej Nowiny nie można poznać także w świecie cyfrowym, nazwijmy szerzej – medialnym, to może być ona nieobecna w doświadczeniu wielu osób, dla których ta przestrzeń egzystencjalna jest ważna. Świat cyfrowy nie jest światem paralelnym ani czysto wirtualnym, lecz dla wielu ludzi, zwłaszcza najmłodszych, stanowi część codziennej rzeczywistości. Ks. Turek przypomniał m.in., że 10 czerwca 1993 r. przy współudziale ówczesnego biskupa tarnowskiego powstała Katolicka Agencja Informacyjna. Pierwsza i jedyna w Europie Środkowowschodniej agencja z informacjami z życia Kościoła, sięgająca daleko poza granice Polski.

Wśród prelegentów Forum był też Rafał Łączny z Katolickiej Agencji Informacyjnej. W swoim wystąpieniu „Siła medialnej promocji dobra” zauważył, że współcześnie jesteśmy świadkami rewolucji cyfrowej, w wyniku której doświadczamy „kultury globalnej wioski”. W jego opinii ruchy i stowarzyszenia katolickie powinny skorzystać z istniejących już przykładów medialnej promocji własnych inicjatyw. Przywołał w tym miejscu działalność Ruchu Lednickiego, który każdego roku organizuje Spotkania Młodych. Podkreślił: – Strona internetowa Ruchu Lednickiego, ich Biuro Prasowe, nowe pomysły powinny być wyznacznikiem, jak Kościół może promować dobro w przestrzeni publicznej. Mówiąc o konkretnych zadaniach wspólnot katolickich przedstawiciel KAI przekonywał, że nawet w parafialnych oddziałach ruchów oraz stowarzyszeń powinna być obecna osoba odpowiedzialna za kontakty z mediami, za opracowywanie materiałów na stronę internetową. Zachęcał do współpracy z osobami, które posiadają umiejętności informatyczne, graficzne czy fotoreporterskie. Apelował: – Wykorzystajmy także media społecznościowe. W tej kwestii zaufajmy młodym.

Gościem Forum był również abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski zachęcał członków ruchów katolickich, by głosili Ewangelię w świecie realnym i wirtualnym. Podkreślał: – Łatwo możemy być nadawcą, łączyć się w różne społeczności medialne, przekazywać Dobrą Nowinę, budować dobro, piękno, pokój, to wszystko, co służy budowaniu ludzkiej społeczności, nie tylko w sieci, ale także w rzeczywistości. Ważne, żeby nasze uczestnictwo w mediach nie zamykało nas tylko sam na sam z komputerem czy komórką, ale żebyśmy te więzi, które nawiązujemy w rzeczywistości wirtualnej przekładali też na rzeczywistość realną. Podczas Forum zaprezentowano media diecezjalne i parafialne.

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję