Reklama

Kiełkujące ziarna dobra

– „Zdrowaś Maryjo” rzucamy jakby ziarna dobra, które Bożą mocą kiełkują, wzrastają i przynoszą plon – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz w trakcie IX Diecezjalnej Pielgrzymki Kół Żywego Różańca w Staszowie

Niedziela sandomierska 42/2019, str. VI

Ks. W. Kania

Do sanktuarium św. Jana Pawła II w Staszowie przybyło blisko 3 tys. osób z Kół Żywego Różańca z całej diecezji sandomierskiej. Przybyłych pielgrzymów powitał ks. Szczepan Janas, proboszcz oraz kustosz sanktuarium. Następnie zgromadzeni mogli wysłuchać konferencji ks. Leona Siweckiego pt. „Maryja – Niewiasta Eucharystii”.

Wskazał, przywołując słowa Jana Pawła II, na głębokie podobieństwo między „fiat” Maryi oraz słowem „amen”, które wypowiadamy przy przyjmowaniu Komunii św.

Reklama

– Maryja uwierzyła, że za sprawą Ducha Świętego poczęła Syna Bożego pod swym sercem. My również wierzymy głęboko, że ten sam Jezus, Syn Boży i Syn Maryi, uobecnia się pod postaciami chleba i wina. Maryja jest tabernakulum, gdzie zamieszkał sam Bóg i jest niedoścignionym wzorem adoracji samego Boga, którego adorujemy, przyjmując Komunię św. – mówił ks. L. Siwecki.

Po konferencji formacyjnej, dając świadectwo wiary, pielgrzymi przeszli w procesji różańcowej ulicami Staszowa do kościoła św. Bartłomieja, gdzie na placu przy kościele sprawowana była Msza św. Przewodniczył jej bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali kapłani przybyli z pielgrzymami, którzy na co dzień sprawują opiekę duchową nad wspólnotami różańcowymi. W modlitwie uczestniczyli przybyli pielgrzymi oraz mieszkańcy i władze miasta Staszowa.

Na początku ordynariusz sandomierski wyraził radość z kolejnego, dorocznego spotkania kółek różańcowych. – Kiedy – przesuwając paciorki różańca i rozważając tajemnice zbawienia – odmawiamy modlitwę „Zdrowaś Maryjo”, rzucamy jakby ziarna dobra, które Bożą mocą kiełkują, wzrastają i przynoszą plon. Modlitwa różańcowa jest więc takim niezwykłym zasiewem. Zaczynamy go od własnego serca, od najbliższego otoczenia i ogarniamy cały świat. Owocami tego są umocnienie wiary, zapał apostolski w głoszeniu Ewangelii i uczynki miłosierdzia. Kółka różańcowe można więc porównać do motoru i trybików niezwykłego mechanizmu, który ożywia nasze parafie i całą diecezję. Dziękuję wam za to gorąco i proszę kapłanów, aby troszczyli się o Koła Żywego Różańca i wspierali ich rozwój, zaczynając od najmłodszych. Również sami, drodzy bracia kapłani, pamiętajcie o odmawianiu Różańca – powiedział biskup.

Reklama

Homilię wygłosił diecezjalny moderator kół różańcowych ks. Augustyn Łyko. Wskazał na duchowe piękno Maryi płynące z Jej posłuszeństwa, pełnienie woli Boga i współdziałania z nią. Wskazywał także na modlitwę różańcową jako tarczę i obronę przeciwko złu, które próbuje wkradać się w serce człowieka. Zachęcał, aby ta modlitwa stawała się dla wszystkich narzędziem poznawania Boga, umacniania wiary i naśladowania Maryi.

– Otwórzmy serca na Maryję, niech ona stanie się nauczycielką naszego życia, naszego działania i naszej modlitwy – mówił. Wspólne spotkanie zakończyła agapa.

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję