Reklama

Aby szli i owoc przynosili

Niedziela sosnowiecka 42/2019, str. I

Jarosław Ciszek

W diecezji sosnowieckiej rozkwitają różne grupy modlące się za kapłanów. Jedną z nich jest Apostolat „Margaretka” – wspólnota osób świeckich, które podjęły się dożywotniej modlitwy w intencji wybranego kapłana w jednym określonym dniu tygodnia. Opiekę duszpasterską nad tym ruchem sprawuje ustanowiony przez księdza biskupa diecezjalny asystent oraz opiekunowie rejonowi.

Reklama

Zewnętrznym, rozpoznawalnym znakiem, jednoczącym wszystkich członków Apostolatu jest sztandar ufundowany przez kapłanów diecezji oraz wiele osób świeckich. Został on poświęcony 5 października 2019 r. przez bp. Grzegorza Kaszaka podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Uczestnicy spotkania jako wyraz wdzięczności otrzymali specjalnie przygotowany modlitewnik „Aby szli i owoc przynosili” zawierający zebrane w jedno modlitwy za kapłanów.

„Wdzięczny za Waszą nieustającą modlitwę za kapłanów, największy skarb, jaki mogą od Was otrzymać Wasi duszpasterze, polecam Was opiece Matki Kościoła i Kapłanów oraz wstawiennictwu św. Jana Marii Vianneya i zapewniam o mojej modlitwie w Waszych intencjach. Niech dobry Bóg wynagrodzi Wam Wasze modlitwy i wszelkie dobro!” – napisał we wstępie do modlitewnika bp Grzegorz Kaszak. Sztandary już od dawna otoczone były należnym im szacunkiem i miłością, dlatego oddawano im cześć i honory, uroczyście je poświęcano, składano na nie przysięgę. – Apostolat modlitwy za kapłanów „Margaretka” Diecezji Sosnowieckiej doczekał się swojego sztandaru. Nie było by go, gdyby nie oddolna inicjatywa członków Apostolatu. Bardzo Wam za nią dziękuję – mówił diecezjalny asystent ks. Tomasz Zmarzły.

Na awersie sztandaru znajduje się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem będący zilustrowaniem wizji św. s. Faustyny Kowalskiej i napis: Matko Kapłanów – módl się za nami. Rewers zdobi logo diecezji sosnowieckiej, a w otoku słowa: Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka.”

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Wiceszef MSZ: rozmowy z Czechami w sprawie Turowa będą kontynuowane

2021-09-24 16:46

[ TEMATY ]

Czechy

rozmowa

Turów

PAP

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział po zakończonej w piątek w Pradze rundzie rokowań z Czechami w sprawie kopalni Turów, że osiągnięto pewien postęp. Czeski minister środowiska Richard Brabec zapowiedział, że w poniedziałek spotka się z polskim ministrem klimatu Michałem Kurtyką.

Wiceminister spraw zagranicznych był jedną z osób, które w piątek w czeskiej Pradze prowadziły rozmowy nt. kryzysu, jaki powstał wokół funkcjonowania kopalni węgla brunatnego Turów. W przyszłym tygodniu rokowania będą prowadzone także na poziomie eksperckim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję