Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Kościół otwarty na wszystkich szukających Boga

O powołaniu Kościoła do otwartości na każdego, kto szuka Boga, mówił Ojciec Święty 23 października br. podczas audiencji generalnej. Papież nawiązał do tzw. soboru jerozolimskiego, który określił warunki, jakie winni spełniać poganie, nienależący do narodu żydowskiego, aby stać się chrześcijanami.

Na początku Franciszek przypomniał, że św. Paweł, gdy po swoim nawróceniu rozpoczął głosić Ewangelię Pana Jezusa, napotkał wrogość części swoich rodaków. Zauważył, że prześladowania, zamiast powodować regres ewangelizacji, stają się szansą na poszerzenie pola, na którym można zasiać dobre ziarno Słowa. Podczas pierwszej podróży misyjnej Pawła dokonuje się przejście od głoszenia Ewangelii w synagogach diaspory do głoszenia w najpopularniejszych środowiskach pogańskich – wyjaśnił Ojciec Święty.

– Z Księgi Dziejów Apostolskich wyłania się natura Kościoła, który nie jest twierdzą, lecz namiotem zdolnym do poszerzenia swojej przestrzeni (por. Iz 54, 2) i zapewnienia dostępu wszystkim. Kościół albo „wychodzi”, albo nie jest Kościołem, jest „Kościołem otwartych drzwi” („Evangelii gaudium”, 46), powołanym, „by był zawsze otwartym domem Ojca. Chodzi o to, że jeśli ktoś pragnie iść za natchnieniem Ducha i zbliża się, szukając Boga, nie spotkał się z chłodem zamkniętych drzwi” (n. 47) – powiedział Franciszek.

VN

Reforma kurii rzymskiej

Powstanie „ministerstwo skarbu”

Papież Franciszek dąży do większej przejrzystości watykańskich finansów. Kolejnym krokiem na tej drodze będzie stworzenie „ministerstwa skarbu”, które ma koordynować działania wszystkich urzędów podejmujących inwestycje finansowe. Ten nowy krok reformy zapowiada kard. Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Po pierwszej fazie reformy w jej skład weszły cztery papieskie rady, w tym „Cor Unum” – zajmująca się koordynowaniem działań finansowych związanych z akcjami humanitarnymi i pomocą Watykanu w przypadkach kataklizmów, a także katolickimi dziełami charytatywnymi na świecie.

Reklama

Watykański hierarcha podkreśla, że „konieczna jest ściślejsza współpraca między różnymi dykasteriami, które prowadzą samodzielne inwestycje finansowe, niejednokrotnie grając jedni przeciwko drugim”. Stąd, jak mówi, pojawił się projekt stworzenia swoistego „ministerstwa skarbu”, które „pomogłoby wyprostować odziedziczone z przeszłości mechanizmy”. Chodzi przede wszystkim o takie instytucje, jak: Sekretariat Stanu, Instytut Dzieł Religijnych – popularnie nazywany bankiem watykańskim, urząd Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) oraz odpowiedzialną za działania Kościoła na terenach misyjnych Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.

RV

Ojciec Święty do Polaków

O wielkim misjonarzu

Pozdrawiam serdecznie Polaków, a szczególnie organizatorów wystawy poświęconej kard. Adamowi Kozłowieckiemu, otwartej wczoraj w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W latach II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Później przez ponad 60 lat pełnił posługę misyjną w Zambii. Odważnie głosił Ewangelię, niezłomnie walczył o godność i prawa dla Afrykanów, inicjował budowę kościołów, szkół, szpitali i domów opieki. Niech dzieło tego wybitnego polskiego ewangelizatora otworzy nasze serca na potrzeby braci żyjących w krajach misyjnych. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 23 października 2019 r.

RV

Sekretariat Stanu

Ważne stanowisko dla Polaka

Ojciec Święty mianował ks. prał. Mirosława Stanisława Wachowskiego podsekretarzem ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu. Będzie on zastępcą szefa watykańskiej dyplomacji – abp. Paula Richarda Gallaghera.

Ksiądz prałat Wachowski urodził się w 1970 r. w Piszu. W 1996 r. przyjął w Ełku święcenia kapłańskie. Po studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej, 1 lipca 2004 r., rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Był sekretarzem Nuncjatury Apostolskiej w Senegalu, a następnie w Przedstawicielstwie Stolicy Apostolskiej przy Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, radcą Nuncjatury Apostolskiej w Polsce, a od 2015 r. – w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Dziękujemy Panu za każde dobro uczynione w świecie i w sercach, dzięki słowom, zaangażowaniu i świętości #JanaPawłaII. Wciąż pamiętamy jego apel: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - najciekawsze liczby fazy grupowej

2022-12-03 07:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Awans przedstawicieli sześciu kontynentów do 1/8 finału, brak zespołów z kompletem punktów, trzech piłkarzy z golami w ostatnich trzech edycjach mistrzostw świata - to niektóre ciekawostki po zakończonej w piątek fazie grupowej mundialu w Katarze.

Liczby fazy grupowej MŚ w Katarze:

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję