Reklama

Dookoła Polski

Złotówka od pielgrzyma

Częstochowscy radni chcą wprowadzenia opłat dla pielgrzymów. To dyskryminacja pątników – ocenia Instytut na rzecz Kutury Prawnej „Ordo Iuris”. Opłata była pomysłem radnych SLD. Z ich inicjatywy Rada Miasta przyjęła w końcu września uchwałę, w której zwróciła się z apelem do metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo o rekompensatę dla miasta „za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi” w sezonie pielgrzymkowym. Powód? Rosnąca liczba pątników, wzrastające koszty obsługi wspomnianego systemu i chęć utrzymania dobrego wizerunku miasta. Rekompensatą miałaby być opłata w formie symbolicznej złotówki od każdego pątnika.

Instytut „Ordo Iuris” nie zostawił na uchwale suchej nitki. Zdaniem jego ekspertów, koncepcja zawiera wiele wad. Nie wskazano dat granicznych „sezonu pielgrzymkowego”, nie określono, jak odróżnić pielgrzyma od turysty czy częstochowianina. Poza tym archidiecezja miałaby dowolność w przekazywaniu złotówek, co wskazuje, że byłaby to darowizna, czyli w istocie czynność pozorna, a w konsekwencji świadczenie byłoby nienależne.

Dodatkowo, uchwała ma charakter dyskryminacyjny: podobnego apelu nie skierowano do odwiedzających Częstochowę turystów, kibiców czy osób przyjeżdżających tu do pracy. Eksperci instytutu podejrzewają, że podjęcie uchwały miało zmobilizować wyborców w kampanii parlamentarnej. Tym bardziej że jest to już trzecia próba wprowadzenia takiej opłaty. Poprzednie podejmowano w latach 2010 i 2014, a daty te pokrywały się z terminami wyborów samorządowych.

Julian Kostrzewa

* * *

Druga kadencja

To już najpewniej przesądzone. Prezydent Andrzej Duda będzie ubiegać się o wybór na drugą kadencję. – Czuję się młodym człowiekiem, nie wyobrażam sobie siebie na emeryturze – powiedział w wywiadzie udzielonym TV Trwam, pytany o to, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Podsumowując swoją dotychczasową prezydenturę, Andrzej Duda powiedział, że wydaje mu się, iż kierunek, który przyjął, był dobry.

Reklama

– Słucham moich rodaków, bo te spotkania bezpośrednie, które odbywam, są dla mnie niezmiernie ważne – mówił. – Chcę słyszeć, jakie są oczekiwania i problemy. Gdzie są mankamenty, czy to, co do tej pory zrobiłem, co zrobili rządzący, odpowiada ludziom, czy chcieliby jakichś zmian, czego jeszcze oczekują – powiedział Telewizji Trwam. Jak stwierdził, chciałby, żeby na koniec jego prezydentury zwykła polska rodzina powiedziała mu: „Tak, proszę Pana, żyje nam się dzisiaj lepiej niż wtedy, kiedy Pan zaczynał”. – Jeżeli tak będzie, będę spełniony – stwierdził.

wd

* * *

Lekkie spowolnienie

Spowolnienie wzrostu jest faktem na świecie, w Europie, i do nas też dociera, ale wzrost gospodarczy będzie u nas solidny – twierdzi Adam Glapiński, prezes NBP. Glapiński wziął udział w Warszawie w konferencji nt. przyszłości gospodarki europejskiej. – Udało nam się utrzymać stabilny, silny wzrost, przy równoczesnym osiągnięciu stabilności finansów publicznych. Wzrostowi PKB towarzyszy niska inflacja, ale finanse publiczne są stabilne – powiedział dziennikarzom. Glapiński podkreślił, że NBP i rządowi udało się utrzymać duży wzrost gospodarczy przy utrzymaniu w ryzach wskaźników gospodarczych. Mimo niezłych wskaźników makroekonomicznych w Polsce i Europie Środkowej, polityka monetarna w Europie ma przed sobą poważne wyzwania. Polsce w prowadzeniu skutecznej polityki monetarnej pomaga własna waluta – zauważył Glapiński. – Posiadanie złotówki pozwala bankowi centralnemu w Polsce prowadzić niezależną politykę, uszytą na miarę naszych krajowych potrzeb – podkreślił.

jk

* * *

Szkoły pamiętają

Ponad 10 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych zgłosiło swój udział w przeprowadzonej 25 października br. akcji „Szkoła pamięta”, natomiast wzięło w niej udział niewiele mniej. Głównym celem inicjatywy jest pamięć o ważnych postaciach i wydarzeniach naszej historii, o bohaterach naszej wolności. Termin akcji nie był przypadkowy. „Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej” – pisał resort edukacji. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami m.in. porządkowali i odwiedzali groby osób cenionych i zasłużonych, ale także te opuszczone, odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali ich historię, zapalali znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, brali udział w wycieczkach patriotycznych.

jk

* * *

Superpiątka

Wyszkłolony, Papa Pier, Plastika Metalica, El Bio, Zmieszko – pięć potworków o takich imionach będzie przekonywać dzieci do segregacji odpadów na pięć części w nowej kampanii społecznej resortu środowiska. – Zakładamy, że podzielą się oni wiedzą z rodzicami, co z kolei doprowadzi do rozpowszechnienia się idei segregowania śmieci – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

jk

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Ch. Schönborn: Rosja dąży do „celowej zagłady” Ukrainy

2022-11-25 19:23

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

kard. Schönborn

zagłada

Joanna Łukaszuk-Ritter

kard. Christoph Schönborn

kard. Christoph Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn ostro potępił agresję Rosji przeciw Ukrainie. „Trzeba to nazwać po imieniu: to jest celowa zagłada! Ciągle myślę o niezliczonych starcach, dzieciach i chorych, którzy są bezbronni wobec wojny i zimna” - napisał arcybiskup Wiednia 25 listopada w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”. „Kiedy skończy się ta skandaliczna niesprawiedliwość?” – zastanawiał się z niepokojem metropolita wiedeński.

Przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła ostatnio uwagę, że na Ukrainie doszło do 700 celowych rosyjskich ataków na placówki służby zdrowia, co jest sprzeczne z całym międzynarodowym prawem humanitarnym. Według WHO jest to „największy atak na służbę zdrowia na terenie Europy od czasów II wojny światowej” – podkreślił purpurat austriacki.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję