Reklama

Niedziela Sandomierska

Poznając tradycję przez zabawę

Kilka miesięcy temu Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Libri ogłosiły konkurs na opracowanie gry planszowej poświęconej tradycjom lasowiackim. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury

Niedziela sandomierska 44/2019, str. 6

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Wojciech Kania

Zwycięscy konkursu

Zwycięscy konkursu

Na konkurs nie wpłynęło zbyt wiele projektów. Były one jednak bardzo bogate w treść i komisja konkursowa miała poważny dylemat z wytypowaniem najlepszej gry. Jak mówi Anna Żarków, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej: – Wpłynęło może niezbyt dużo projektów, ale za to niezwykle interesujących, bogatych w treści, tak że komisja konkursowa, złożona z przedstawicielek Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, naszej biblioteki oraz specjalistów z zakresu kulturoznawstwa, miała ogromny problem z wytypowaniem najlepszej gry. Ostatecznie decyzją jury nagrody powędrują do wszystkich uczestników. Jurorzy przyznali bowiem po dwie dla każdego miejsca. Natomiast gra, mająca dzisiaj swoją premierę, jest kompilacją wszystkich sześciu projektów. Każdy zatem z laureatów ma prawo czuć się jej współautorem.

Pierwsze miejsca ex aequo zajęli: Gabriel Chwała i Anna Pałys. Drugie – również podwójne: Kacper Janczy i Dorota Witas, trzecie natomiast: Maciej Zając oraz Dominika i Barłomiej Fąfarowie.

Projekt miał za zadanie promocję zwyczajów i tradycji lasowiackich. – Główny nacisk w swoim projekcie położyłam na obyczaje lasowiackie – zarówno te codzienne, jak i związane ze świętami, rokiem obrzędowym. Spory zasób wiedzy na ten temat miałam z racji mojego zawodu. Z problematyką kultury, tradycji Lasowiaków spotykałam się przy okazji różnych obchodów, uroczystości, wydarzeń kulturalnych. Niemniej okazało się, że nie był na tyle wystarczający, jakbym chciała. Świetną pomocą posłużyły m.in. opracowania, książki udostępnione przez Bibliotekę Pedagogiczną na specjalnej wystawie dotyczącej historii i zwyczajów lasowiackich, z której skrzętnie skorzystałam – wyjaśniała Dorota Witas, zdobywczyni drugiego miejsca, redaktor Telewizji Lokalnej w Tarnobrzegu.

Reklama

Po wręczeniu nagród każdy z przybyłych mógł sprawdzić swoją znajomość tradycji lasowiackich, zasiadając do stolika i przystępując do gry. Jak mówił Sylwester Łysiak, kulturoznawca: – Dla mnie najważniejszą kwestią była znajomość kultury duchowej, którą szczególnie zaskoczyli mnie najmłodsi projektanci. Jest ona bowiem najtrudniejszą do poznania, ale także wykorzystania w grze. Odniosłem wrażenie, że w niektórych przypadkach wynikała ona z przekazów rodzinnych. To bardzo cieszy, gdyż można pokusić się o stwierdzenie, iż jest to powrót do korzeni już nie tylko małej ojczyzny, ale wręcz ojcowizny, czyli nie tyle regionu, co samej osady, czy nawet rodzinnej zagrody.

W uroczystym wręczeniu nagród obecny był także Zespół Obrzędowy Lasowiaczki, który jest najbardziej znanym popularyzatorem tradycji mieszkańców w widłach Wisły i Sanu. Konkurs zorganizowano w ramach programu „EtnoPolska 2019”.

2019-10-29 12:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biblia wśród gimnazjalistów

Niedziela sosnowiecka 18/2015, str. 7

[ TEMATY ]

konkurs

Karol Zadworny

Finalisci konkursu biblijnego z diecezji sosonowieckiej

Finalisci konkursu biblijnego z diecezji sosonowieckiej

Czternasty Wojewódzki Konkurs Biblijny „Bóg wywyższył Go (...) jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić (...) nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 31) dla szkół gimnazjalnych, którego finał odbył się 16 kwietnia w Częstochowie, wyłonił najlepszych znawców Pisma Świętego. Wśród nich znalazła się Joanna Mazur z Zespołu Szkół w Jerzmanowicach, która zdobyła czwarte miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

Jak nie zgubić się w lesie?

2022-12-07 12:44

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do obejrzenia kolejnego filmu o naszych pięknych, polskich lasach. Tym razem poradnik - jak nie zgubić się w lesie?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję