Reklama

Z życia diecezji

Ciekawe odczyty zaproszonych specjalistów, pełna sala oraz atmosfera sprzyjająca dyskusji - tak w skrócie można podsumować sześć godzin sympozjum na temat miejsca świeckich w Kościele, które odbyło się 5 kwietnia w Gorzowskiej Sekcji Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gorzów Wlkp.: Sympozjum teologiczne

Świeccy Kościołowi - Kościół świeckim

Pierwszy wystąpił ks. dr Zbigniew Kobus, wykładowca liturgiki w paradyskim seminarium. W oparciu o dokumenty papieskie i inne dokumenty Kościoła, a także własne bogate doświadczenie, zakreślał liczne możliwości, jakie stoją przed świeckimi, którzy pragną zaangażować się w liturgię. W duchu posoborowym mówił m.in. o znaczeniu posługi ludzi świeckich, o potrzebie właściwej formacji liturgicznej oraz o zagrożeniach wypływających z niewłaściwego pojmowania chęci aktywnego uczestnictwa w posługach liturgicznych (np. tendencjach, w których współpraca przybiera postać zastępowania kleru w zastrzeżonych dla nich czynnościach). Kolejny prelegent, wicerektor seminarium w Paradyżu, ks. dr Andrzej Oczachowski, przedstawił egzegetyczną charakterystykę świeckich w pismach Nowego Testamentu. Spróbował odpowiedzieć na pytanie, kim są świeccy występujący na kartach Nowego Testamentu ("to osoby współpracujące z Chrystusem"), ukazywał występujące podziały społeczne, czy też na poszczególnych przykładach opisywał zakres działań świeckich (przywoływał w tym miejscu najbliższych współpracowników św. Pawła). Najwięcej kontrowersji wśród zebranej publiczności wzbudził wykład dr Elżbiety Adamiak, wykładowcy dogmatyki UAM. Prelekcja na temat "Miejsce kobiety w Kościele - przegląd współczesnych problemów teologicznych" poruszała m.in. trudny problem właściwego pojmowania nurtu feministycznego. Doktor postulowała także większe zaangażowanie kobiet w życie Kościoła. W dalszej kolejności socjolog, dr Mariusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, w interesujący sposób zapoznał zebranych z własnymi rozważaniami na temat występowania na gruncie religii zjawisk wzajemnego zaufania i nieufności. Rozpatrywał wymieniony problem w sferach: globalnej, ogólnopolskiej, diecezjalnej oraz parafialnej. Na koniec dyrektor Gorzowskiej Sekcji, ks. dr Eligiusz Piotrowski, przedstawił refleksje dotyczące wzajemnej współpracy duchownych i świeckich, które czasami przybierają postać systematycznej współpracy, a czasami niepotrzebnych napięć.
Niestety, na gorzowskie spotkanie nie dotarł zapowiadany wcześniej poseł Marek Jurek, który miał wygłosić wykład pt. "Katolicy świeccy w polityce", ale nagłe obowiązki zatrzymały go w stolicy.
Niewątpliwie cieszy fakt stworzenia sprzyjającej do dyskusji atmosfery sympozjum. Liczne, najczęściej trudne pytania do prelegentów przeplatały się niejednokrotnie z intrygującymi wypowiedziami słuchaczy, świadczącymi o ich dużej wrażliwości i wiedzy w zakresie omawianej problematyki. Warto więc dołożyć większych starań, aby kolejne spotkania naukowe były jeszcze bardziej rozreklamamowane i przyciągnęły w większym stopniu "świeckich-niestudentów".

Reklama

Jarosław Libelt

Międzyrzecz: Sesja historyczna

Spotkanie odkrywców

4 kwietnia miejscowi badacze historii, pracownicy naukowi i doktoranci z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosili referaty przybliżające dzieje okolic Międzyrzecza. - Pomysł na zorganizowanie sesji zrodził się w listopadzie zeszłego roku. Kilku miłośników historii, przy współpracy z pracownikami Muzeum, postanowiło podzielić się swoimi badaniami dotyczącymi regionu, by w ten sposób zareklamować ziemię międzyrzecką - powiedział jeden z organizatorów sesji Marceli Tureczek, student piątego roku historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współorganizatorem sesji był także Bogusław Mykietów z Księgarni Akademickiej z Zielonej Góry, która wydała w formie książkowej wygłoszone przez referentów wykłady.
Tadeusz Łaszkiewicz zapoznał słuchaczy z prowadzonymi w regionie wykopaliskami archeologicznymi i zaprezentował zabytkowe kafle, jakie udało się odnaleźć badaczom podczas tych prac. Natomiast Andrzej Gwoździk w wykładzie opowiedział o znalezionych w Bledzewie kamiennych dzbanach, gąsiorach, naczyniach aptecznych, które być może należały niegdyś do mieszkających tam zakonników. Marceli Tureczek w swym wystąpieniu dowodził, że znajdująca się w starych dokumentach przedlokacyjna miejscowość Brandatendorf, to nie Brójce, jak dotychczas sądzono, lecz wieś Przyprostynia. O ziemi międzyrzeckiej wspomnianej w norymberskim starodruku z 1689 r. opowiadał Bogusław Mykietów. Czytając fragmenty przekładu pisma, zwrócił uwagę, że jest to być może pierwsza forma przewodnika turystycznego po Ziemi Zachodniej. Zainteresowani historią regionu wysłuchali też wykładów: Bożeny Grabowskiej: "Fundacje opata paradyskiego Michała Józefa Górczyńskiego", Arkadiusza Michalaka: "Cech garncarzy w Międzyrzeczu w XVII-XIX w.", Adama Górskiego: "Cele i zadania prowadzenia badań epigraficznych na przykładzie cmentarza ewangelickiego w Brójcach", "Uwagi na temat stanu zachowania oraz próba charakterystyki osiemnastowiecznych płyt nagrobnych z Gorzycy i Bobowicka" Marcelego Tureczka.
W przerwie wszyscy uczestnicy sesji zwiedzili międzyrzeckie Muzeum, oglądając wystawę starych pocztówek i największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również stała ekspozycja "Tysiąc lat Międzyrzecza" oraz stojący w pobliżu zamek z czasów Kazimierza Wielkiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Monika Owczarek

Głogów

3 kwietnia w gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych odbył się finał Głogowskiego Konkursu Papieskiego pod hasłem: "Jan Paweł II - Świadek nadziei", skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół średnich. Pierwszą nagrodę wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych odebrała Joanna Płaskonka z I LO w Głogowie, drugą - Agata Zawadzka z Zespołu Szkół Budowlanych oraz trzecią - ex aequo Maria Bachowska II LO i Wioletta Olejniczak również z ZSB. Przyznano też dwa wyróżnienia: Jakubowi Jęczmionce z II LO i Donacie Wilk z Zespołu Szkół im. J. Wyżykowskiego. Nagrody wręczyła laureatom starosta E. Urbanowicz-Przysiężna, która dla zdobywczyni I miejsca ufundował dodatkowa nagrodę - okolicznościowy srebrny znaczek upamiętniający 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. W grupie gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Agata Kawula z Gimnazjum nr 4 z Głogowa, dwa kolejne miejsca przypadły uczennicom z gimnazjum w Gołuchowie: Karolinie Mikołajczyk i Monice Dzierli. Wyróżniona została Paulina Hames z Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Nagrody wręczała naczelnik wydziału oświaty Maria Biniarz. W. H.

Reklama

Łęknica

Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii św. Barbary w Łęknicy postanowił przeprowadzić akcję pomocy chorym, biednym i potrzebującym. W porozumieniu z proboszczem ks. prał. Józefem Krukiem ogłoszona została zbiórka ubrań, żywności suchej i środków czystości. Przedstawicielki Caritas dyżurowały zarówno w Łęknicy, jak i w Nowych Czaplach. Ofiarodawców - ku zaskoczeniu wszystkich - było naprawdę sporo. Jeden z właścicieli straganu przywiózł prawie 100 sztuk nowych spodni. Potem przedstawiciele Caritas i młodzieży z KSM wraz z ks. Dariuszem czterema samochodami w Łęknicy i jednym w Nowych Czaplach zwieźli dary od ludzi, którzy z różnych przyczyn nie mogli sami ich dostarczyć. Panie z Caritas dokładnie sortowały dary i przygotowywały się na piątek, kiedy to zapowiedziane było po Drodze Krzyżowej ich wydawanie. Przyszło wiele osób, a najradośniejsze, że przyszły też dzieci z łęknickiego Domu Dziecka oraz zaproszone specjalnie przez pedagoga szkolnego i wychowawców ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Podobnie było w Nowych Czaplach. Resztę ubrań, które zostały, ks. Dariusz zawiózł do Domu Samotnej Matki w Żarach.

D. Ż-G.

Gorzów Wlkp.

Za rodziców, dziadków i pradziadków zamordowanych w Katyniu modlili się w katedrze 5 kwietnia, w 60. rocznicę ujawnienia prawdy o tamtych wydarzeniach, członkowie gorzowskiej Rodziny Katyńskiej. W uroczystości wziął także udział ks. prał. Witold Andrzejewski, kapelan gorzowskiej Rodziny Katyńskiej, którego ojciec (też Witold Andrzejewski), rotmistrz 25. Pułku Ułanów prawdopodobnie jest pochowany w Charkowie. Tego dnia 35 osób działających na rzecz Rodziny Katyńskiej w rejonie gorzowskim uhonorowano odznaczeniami: Krzyżem Walki o Niepodległość, Orderem Męczeństwa i Zwycięstwa, Orderem Przelanej Krwi za Ojczyznę i Krzyżem za Zasługi.

Jednym zdaniem

2 kwietnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyło się pierwsze międzyparafialne spotkanie Młodzieżowego Koła Przyjaciół Radia Maryja.

W dniach 3-5 kwietnia w Głogowie odbyły się rekolekcje dla nauczycieli, wychowawców i pracowników oświaty rejonu głogowskiego. Mszę św. na zakończenie rekolekcji odprawił bp Adam Dyczkowski. Rekolekcje poprowadził ojciec duchowny Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu ks. dr Rajmund Pietkiewicz.

4 kwietnia ks. prał. Witold Andrzejewski został nowym kapelanem lubuskiej policji. Zastąpił zmarłego kilka miesięcy temu ks. Jana Pikułę. Nowy kapelan policji będzie pełnił dyżury w każdy piątek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

4 kwietnia Jarosław Skorulski, historyk wykładający w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze wygłosił w Centre du Dialogue w Paryżu prelekcję na temat: "Dorota Talleyrand Księżna Dino i Żagania".

W dniach 4-6 kwietnia w sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się rekolekcje wielkopostne dla Oddziału Lubuskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Klubu Inteligencji Katolickiej i pielęgniarek, które poprowadził o. Mirosław Dudzis OFM Cap.

6 kwietnia bp Adam Dyczkowski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze w 63. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

6 kwietnia odbyło się w parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze pierwsze spotkanie dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych, które poprowadził ks. Czesław Kroczak. W spotkaniu wzięło udział 12 par. Duszpasterstwo Osób Niesakramentalnych będzie spotykać się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy św. o godz. 17.00.

6 kwietnia ks. prał. Zbigniew Stekiel odprawił Mszę św. i wygłosił konferencję pt. "Błogosławieni ubodzy w duchu, błogosławieni miłosierni". Msza św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze jest kolejną z cyklu nauk "Miłosierdzie Boże w rodzinie".

9 kwietnia bp Adam Dyczkowski uczestniczył w uroczystościach obchodów 25-lecia parafii pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu, której proboszczem od początku jest ks. kan. Grzegorz Tuligłowicz.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję