Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2019, str. 8

Zjazd Rycerzy i dam

Templariusze pomagają i bronią

Jubileusz 15-lecia istnienia Wielkiego Przeoratu Polski świętowali 26 października br. Rycerze Chrystusa i Świątyni Salomona, zwani potocznie templariuszami. Obecnie jest to międzynarodowa federacja organizacji nawiązujących duchowością i tradycją do średniowiecznych templariuszy – zakonu rycerskiego, który miał za zadanie bronić pielgrzymów i chronić szlaki pielgrzymkowe. Podczas pielgrzymki świętowany był także jubileusz 900 lat od powstania zakonu templariuszy. – Obchodzimy dzisiaj 15-lecie Wielkiego Przeoratu Polski. Jako Polacy jesteśmy u naszej Królowej, by podziękować i poprosić o dalszą opiekę – powiedział Krzysztof Paweł Kurzeja, wielki przeor Polski Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. I wyjaśnił: – Jesteśmy świeckim katolickim zakonem rycerskim, działamy przede wszystkim charytatywnie. Pomagamy prześladowanym chrześcijanom w krajach Bliskiego Wschodu, skupiamy się głównie na Syrii, Libanie i Iraku. W Polsce działamy w ramach struktur Kościoła katolickiego. Naszym przeoratem opiekuje się biskup gliwicki Jan Kopiec.

W czasie uroczystości w szeregi zakonu zostało przyjętych ośmiu nowych rycerzy i jedna dama.

VII Pielgrzymka Dziennikarzy Katolickich

Dziennikarstwo jest sztuką wyboru

Pielgrzymka Dziennikarzy Katolickich zgromadziła 26 października br. przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także dziennikarzy mediów częstochowskich. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Wzajemna troska i odpowiedzialność – kapłan, dziennikarz”. Obecny był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

– Przychodzimy tutaj jako grupa stanowa, wspólnotowa, aby tak jak nam podpowiada hasło tegorocznej pielgrzymki, okazać wzajemną troskę o siebie, która łączy się z odpowiedzialnością – podkreślił abp Depo. – Poczucie sumienia trzeba ciągle od nowa potwierdzać. Potrzebny nam jest dar odwagi, męstwa i odpowiedzialności za to, co stanowi treść naszych przekazów – powiedział ks. Mariusz Frukacz z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – Nasz zawód to jest zawód rezygnacji, dziennikarstwo jest sztuką wyboru. Bez przerwy musimy podejmować decyzje, kogo damy w większym wymiarze na naszych łamach, kogo damy mniej. Bardzo ważne jest, aby mieć fundament większy niż tylko przygotowanie techniczne do pracy, by się nie pomylić, by swoich odbiorców nie wprowadzić w błąd, sprzedając im fałsz jako prawdę, brzydotę jako piękno, zło jako dobro – podkreślała Joanna Hajdasz, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

* * *

Krótko

• 24 października z dziękczynną modlitwą za nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przybyli wierni diec. bydgoskiej. Na czuwanie dotarło 830 parafian, 30 kapłanów i 3 siostry zakonne. Peregrynacja obrazu trwała od 1 września ub.r. do 7 kwietnia br.

• 26 października odbyła się 2. Ogólnopolska Pielgrzymka Geografów. – W tym roku modlimy się za geografów, którzy polegli, zmarli i zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. Przypominamy ich postacie, napisaliśmy o nich książkę, którą złożymy jako wotum – podkreślił prof. Antoni Jackowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Reklama

• 27 października odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Prymas Jasnogórski – w drodze na ołtarze”. Dyskusja toczyła się wokół książki kard. Stefana Wyszyńskiego „Z głębi duszy. Kalendarzyk łaski”. Obecni byli: Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego – redaktor dzieł kard. Wyszyńskiego i ks. Andrzej Gałka – historyk uczestniczący w procesie beatyfikacyjnym Prymasa. Spotkania organizuje o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.

* * *

Katechezy w Sali Różańcowej na Jasnej Górze

„Akt Oddania mówi o niewoli”.
Pytanie o wolność, którą obdarzył nas Bóg
10 listopada, godz. 19.30 (niedziela)

„Zawierzenie do najdalszych granic miłości”.
Profefyczny akt odmówiony przez Papieża i przez nas
8 grudnia, godz. 19.30 (niedziela)

2019-11-05 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Grzegorz Suchodolski: Pierwsze kroki kieruję na Jasną Górę

2020-06-05 07:08

[ TEMATY ]

bp Grzegorz Suchodolski

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Z modlitwą wdzięczności i zawierzenia przyjechał na Jasną Górę bp Grzegorz Suchodolski, przeżywając tu swoje „biskupie prymicje”. - Chcę zawierzyć Matce Bożej wszystkich, z którymi do tej pory szedłem i tych, którzy będą mi powierzeni - podkreślił biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Bp Suchodolski święcenia biskupie otrzymał trzy dni temu i jak zaznaczył, na Jasnej Górze pragnie zawierzyć Maryi nowe zadania.

Duchowny był dotychczas proboszczem parafii katedralnej, a wcześniej wieloletnim dyrektorem Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży i sekretarzem generalnym Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków2016. Organizował udział polskiej młodzieży i polskich biskupów w siedmiu edycjach ŚDM, a ósme organizował jako sekretarz generalny KO ŚDM 2016 w Krakowie.

Bp Suchodolski przypomniał, że Jasna Góra przed każdym takim spotkaniem, w ciągu 21 lat jego pracy, była miejscem rozesłania dla organizatorów grup, koordynatorów diecezjalnych ŚDM, duszpasterzy młodzieży i wyjeżdżających pielgrzymów. Zwrócił też uwagę, że już wcześniej, bo w 1991r., polskie sanktuarium i doświadczenie jasnogórskie, były niezwykle ważne w historii spotkań papieża z młodymi, ponieważ właśnie tutaj po raz pierwszy zostało ono w pełni otwarte na wymiar międzynarodowy. – To jest Dom Matki, więc ona nauczyła nas w jaki sposób przygotować się na przyjęcie Jezusa, w Eucharystii, w znaku krzyża – zauważył.

Bp Suchodolski wyraził nadzieję na budowanie żywego Kościoła z młodymi dla dobra kolejnych pokoleń, korzystając też z doświadczeń Światowych Dni Młodych i z doświadczeń ludzi, którzy te wydarzenia współtworzyli. – Nie ucieknę od młodych, chociaż zadań będzie więcej także w innych obszarach, ale młodzież jest zawsze głęboko w moim sercu – zapewniał siedlecki biskup pomocniczy.

W miejscu, w którym hasłem Światowych Dni Młodzieży było: „Otrzymaliście ducha przybrania za synów” proszę o młodość ducha – mówił w rozmowie z KAI bp Suchodolski.

Bp Grzegorz Suchodolski jako hasło swojego posługiwania wybrał słowa „Głosić Jezusa Chrystusaˮ. Nawiązują one do napisu, jaki widnieje na Krzyżu Światowych Dni Młodzieży. Również herb biskupi zawiera znaki ŚDM. Znajdują się w nim krzyż Światowych Dni Młodzieży i wyobrażenie Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodzące z ikony „Salus Populi Romani” („Ocalenie Ludu Rzymskiego”).

CZYTAJ DALEJ

Abp Budzik: Chcemy zrobić inwentaryzację naszego życia diecezjalnego

2020-06-05 19:47

[ TEMATY ]

synod

Lublin

abp Stanisław Budzik

episkopat.pl

- Chcemy zrobić sobie rachunek sumienia czy inwentaryzację tego, w jakim miejscu naszej wspólnej, archidiecezjalnej drogi się znajdujemy. Jakie zadania stawiają obecne czasy ludziom wierzącym i jaka jest nasza wierność Ewangelii – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski wręczył nominacje członkom dwunastu komisji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. W prace zespołu są zaangażowani zarówno duchowni jak i świeccy.

Zwracając się do zgromadzonych, abp Stanisław Budzik zauważył, że choć trwająca pandemia uniemożliwiła uroczyste otwarcie Synodu to aktualna sytuacja pozwala na podjęcie pracy w małych grupach. – Postanowiliśmy zaprosić państwa i wręczyć nominacje tak, aby podjąć prace przygotowawcze. Tym samym, gdy nasz Synod się rozpocznie, jego obrady będą mogły przebiegać sprawniej i owocniej – mówił.

Metropolita lubelski przypomniał także znaczenie Synodu Diecezjalnego dla życia lokalnego Kościoła. – Chcemy zrobić sobie rachunek sumienia czy inwentaryzację tego, w jakim miejscu naszej wspólnej archidiecezjalnej drogi się znajdujemy. Jakie zadania stawiają obecne czasy ludziom wierzącym i jaka jest nasza wierność Ewangelii. Co nam dobrze wychodzi, z czym sobie radzimy, jakie mamy środki do dyspozycji, jak się sprawdzają te struktury, które funkcjonują w naszej Archidiecezji. Chcemy sprowokować rozmowy na temat tego jak funkcjonują nasze wspólnoty parafialne, poprzez te w dekanatach, aż do życia diecezjalnego – tłumaczył abp Budzik.

O zasadach prac komisji opowiedział ks. dr Adam Jaszcz, sekretarz Synodu. – Członkami zespołów są osoby, które mają doświadczenie danej dziedziny życia Kościoła.

Zespoły synodalne to nie tylko zespoły parafialne i dekanalne, mamy także zespoły na poziomie ruchów i stowarzyszeń jakie funkcjonują w naszej diecezji, swój zespół mają także księża seniorzy i alumni seminarium.
Zachęcamy, aby pierwsze spotkania miały charakter modlitewny z adoracją Najświętszego Sakramentu. Przed nami jest przygotowanie projektów uchwał synodalnych, które w przyszłości będą dokumentem roboczym dla ostatniej fazy synodu – mówił duchowny.

W skład wszystkich gremiów synodu zostali powołani księża, jak i świeccy. Wśród tematów prac komisji znalazły się zagadnienia takie jak: powołanie świeckich w Kościele, duchowość i posługa kapłańska, życie konsekrowane, liturgia, katechizacja i ewangelizacja, młodzież, rodzina, miłosierdzie, ekumenizm i dialog międzyreligijny, misje, dialog z kulturą oraz odpowiedzialność za dobra materialne.

Pierwszy Synod Diecezji Lubelskiej został zwołany przez biskupa Mariana Leona Fulmana. Odbywał się od 25 do 27 września 1928 r. Jego celem było uporządkowanie prawa diecezjalnego w oparciu o opublikowany wcześniej Kodeks Prawa Kanonicznego.

Przygotowane uprzednio projekty statutów synodalnych zostały odczytane i przedyskutowane na trzech sesjach publicznych w katedrze i podczas czterech zebrań ogólnych w seminarium duchownym. Statuty synodalne, podpisane przez biskupa Fulmana i opublikowane, zaczęły obowiązywać od 31 marca 1929 r.

Kolejny synod został zwołany przez bp. Bolesława Pylaka i przeprowadzony w latach 1977-1985. Przedmiotem jego obrad było osiem szerokich zagadnień z życia lokalnego Kościoła: przepowiadanie słowa Bożego, posługa katechetyczna, życie liturgiczne, kapłani diecezjalni, posługa instytutów zakonnych, apostolat świeckich, struktury duszpasterskie i działalność pastoralna. Mimo, że od jego zakończenia minęły 34 lata, dokumenty na nim uchwalone obowiązują nadal i wiele z nich nie straciło swej aktualności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję