Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Zachęta dla chrześcijańskich małżonków

O znaczeniu wkładu osób świeckich, a zwłaszcza małżonków w dzieło ewangelizacji przypomniał Ojciec Święty 13 listopada 2019 r. podczas audiencji generalnej. Kontynuując cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich, przypomniał wzór małżonków Akwili i Pryscylli, którzy ugościli św. Pawła i byli jego współpracownikami w tworzeniu Kościoła domowego w Koryncie, Efezie i Rzymie.

Ojciec Święty przypomniał, że Akwila i Pryscylla (Pryska) byli Żydami zmuszonymi do przeniesienia się z Rzymu do Koryntu, kiedy cesarz Klaudiusz nakazał wydalenie Żydów z Wiecznego Miasta (por. 18, 2). Zaznaczył, że przez udzielanie gościny Pawłowi przyjmowali oni nie tylko osobę Apostoła, ale także głoszone przez niego orędzie – Ewangelię Chrystusa. W ich domu św. Paweł zaczął budować Kościół koryncki – miejsce słuchania słowa Bożego i sprawowania Eucharystii. Po ich przeprowadzce do Efezu także tam ich dom stał się miejscem katechezy.

Reklama

Na zakończenie Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych do modlitwy, aby wszystkie małżeństwa chrześcijańskie umiały „otwierać drzwi swoich serc Chrystusowi i braciom oraz przekształciły swoje domy w Kościoły domowe, w których przeżywana jest komunia i składany jest kult życia przeżywanego z wiarą, nadzieją i miłością”.

VN

Ekumenizm

Wspólnie do Sudanu

Ojciec Święty i arcybiskup Canterbury zgodzili się, że jeśli sytuacja polityczna w kraju pozwoli na utworzenie przejściowego rządu jedności narodowej w ciągu najbliższych 100 dni, zgodnie z harmonogramem określonym w niedawno podpisanym porozumieniu w Entebbe w Ugandzie, zamierzają wspólnie odwiedzić Sudan Południowy” – czytamy w komunikacie opublikowanym po audiencji Franciszka dla prymasa Kościoła anglikańskiego abp. Justina Welby’ego, któremu towarzyszył dyrektor Centrum Anglikańskiego w Rzymie i przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej przy Stolicy Apostolskiej abp Ian Ernest.

VN

Ojciec Święty do Polaków

Życzenia dla rodzin

Małżonkowie, którzy kochają i rodzą życie, są „żywą figurą”, zdolną ukazać Boga Stwórcę i Zbawiciela. Ich miłość staje się symbolem intymnej rzeczywistości Boga. Życzę wam, by wasze domy były miejscami, które przenika miłość, gdzie słucha się głosu Boga i ludzi. Niech będą „domowym Kościołem”, napełnionym duchem wiary, nadziei i otwartości na nowe życie. Z serca błogosławię wam i waszym rodzinom.

Reklama

Audiencja generalna, 13 listopada 2019 r.

RV

Nominacje

Nowy „minister finansów”

Ojciec Święty mianował prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii ks. Juana Antonia Guerrero Alvesa SJ, radnego generalnego Towarzystwa Jezusowego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Zastąpi on na tym stanowisku Australijczyka – kard. George’a Pella.

Nowy prefekt urodził się w Mérida (Hiszpania) w 1959 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. Od 2017 r. jest delegatem przełożonego generalnego ds. domów i dzieł międzyprowincjalnych w Rzymie oraz radnym generalnym Jezuitów.

RV

Pielgrzymki zagraniczne

Plany Franciszka

Ojciec Święty zapowiedział w rozmowie z rzymskim korespondentem portalu Religión Digital, że w 2020 r. pojedzie do Papui-Nowej Gwinei. Podróż objęłaby także najmłodsze państwo Azji – Timor Wschodni i być może Indonezję. Dotychczas Franciszek odwiedził 47 państw, do których wkrótce dołączą Tajlandia i Japonia. Na 2020 r. planowane są także jego wizyty w Iraku i Sudanie Płd. Wciąż niepewna jest podróż Franciszka do ojczystej Argentyny.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Bóg jest miłosierny dla tego, kto uznaje się za słabego.

2019-11-19 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dzieci z Podwórkowych Kół modliły się na różańcu o świętość rodzin

2021-06-20 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Prosimy o świętość rodzin. Siłą polskiego narodu, siłą świata są rodziny. Jakie będą rodziny, takie będą dzieci, powołania zakonne, kapłańskie, tacy my będziemy – podkreślali organizatorzy i uczestnicy 22. Pielgrzymki Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci przy Radiu Maryja.

Spotkanie dzieci na Jasnej Górze to czas modlitwy i świadectw, z dziećmi zaśpiewał bp Antoni Długosz oraz „Armia Dzieci” z Lublina. Bp Długosz sprawował Eucharystię z udziałem najmłodszych.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: kolejne dziecko ocalone w Oknie Życia

2021-06-21 07:12

[ TEMATY ]

okno życia

Piotr Lorenc

Sosnowieckie Okno Zycia

Sosnowieckie Okno Zycia

W niedzielę 20 czerwca o godz. 16.10 w Oknie Życia u Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu pozostawiono dziecko. Kilkutygodniowy, dobrze zadbany chłopczyk, trafił do szpitala na szczegółowe badania.

W sosnowieckim oknie życia pierwszy raz pozostawiono dziecko w 2018 r. Od tego czasu udało się uratować łącznie czwórkę dzieci: trzech chłopców i jedną dziewczynkę.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ponad 600 lekarzy walczy z domową aborcją

2021-06-21 17:53

[ TEMATY ]

aborcja

Wielka Brytania

lekarze

aborcja domowa

Adobe Stock

Ponad 600 lekarzy apeluje do brytyjskiego premiera, a także do szefów rządów Walii i Szkocji o natychmiastowe unieważnienie programu domowej aborcji. Do publicznej wiadomości nie podano jeszcze wyników konsultacji społecznych, w których brytyjski rząd zaproponował trwałą legalizację tego procederu, czyli tzw. aborcji „Do It Yourself” (DIY). Kategoryczny sprzeciw w tej sprawie wyraża także episkopat Anglii i Walii.

W wyniku pandemii Covid-19 Wielka Brytania tymczasowo zalegalizowała aborcję farmakologiczną, którą można przeprowadzić w domu do 10. tygodnia życia dziecka. Pretekstem była obrona przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Obecnie kobiety, w tym również nastolatki, na podstawie rozmowy telefonicznej lub video-konsultacji z lekarzem, otrzymują pocztą tabletki, które mogą zabić poczęte dziecko w każdej fazie życia płodowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję