Reklama

Dookoła Polski

Cel celów rządu

Względnie ambitne było trwające 75 min exposé, z którym wystąpił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Inne chyba nie mogło być, jeśli się weźmie pod uwagę zbliżające się spowolnienie w światowej gospodarce, które najpewniej obejmie także Polskę. O nim premier nie mówił. – Naszym głównym celem, celem celów jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie, państwa codziennej normalności, dobrobytu oraz spokoju na ulicach i na jej granicach – powiedział. W obliczu globalnych wyzwań liczy na współpracę wszystkich sił politycznych. – Dla Polski, dla rozwoju, w imię normalności – podkreślił.

Morawiecki zapowiedział wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, dostosowanie szkolnictwa do wymagań współczesnej gospodarki, modernizację szkół, a także wprowadzenie programu bezpiecznej infrastruktury drogowej, a w jego ramach współfinansowanie bezpiecznych chodników, wysepek i rond, stworzenie możliwości poruszania się buspasem, gdy w samochodzie są minimum 4 osoby, zaostrzenie karania pijanych kierowców.

Szef rządu zapowiedział dalsze wzmacnianie rodziny i docenienie pracy kobiet przez zrównanie płac obu płci, kontynuowanie wypłat 13. emerytury, większą dbałość o aktywność seniorów, rozbudowę domów seniora. Różnorodne programy wsparcia i ochrony rodziny mają być osią polityki jego rządu. Morawiecki oświadczył, że chciałby, aby powstały i zaczęły działać strategie: demograficzna i wielkiego powrotu Polaków do ojczyzny. – Możemy być za 20 lat znacząco większym narodem – powiedział.

Reklama

Julian Kostrzewa
Więcaj na temat exposé premiera na str. 36.

E-obywatele

Już ponad 2 mln osób ma e-dowody – informuje resort cyfryzacji. Co trzecia z nich, odbierając dokument, aktywowała bezdotykowy chip, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów lub korzystanie z automatycznych bramek na lotniskach. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną, dzięki której jego właściciel może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. To ona sprawia, że e-dowód umożliwia m.in. zalogowanie się do ePUAP czy elektroniczne podpisywanie dokumentów. O wydanie go można się starać od marca br.

jk

Chcą przerw

Muzułmanie studiujący w Toruniu chcą przerw na modlitwę i dostosowania ich planu zajęć do jej terminarza. Sprawę zgłosili studenci z Indonezji. – Jeśli chodzi o przerwy, raczej nie widzimy możliwości ich wprowadzenia, utrudniałoby to pracę uczelni – powiedziała Ewa Walusiak-Bednarek z zespołu prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jak zaznaczyła, możliwe jest natomiast wygospodarowanie miejsca na modlitwę, ale raczej byłoby to miejsce o charakterze ekumenicznym, dla różnych wyznań. Na UMK w Toruniu studiuje 140 muzułmanów. Muzułmanin powinien się modlić 5 razy dziennie, ale jeśli obowiązki i regulaminy na to nie pozwalają, muzułmańscy studenci mogą się pomodlić po zajęciach.

wd

Oczekiwana współpraca

Jak wynika z badania pracowni Social Changes, Polacy oczekują w tej kadencji Sejmu lepszej współpracy opozycji z rządem. Chce tego ponad jedna trzecia rodaków. Zwolenników zaostrzenia kursu wobec władzy jest teraz trzykrotnie mniej. Zdaniem 13 proc. ankietowanych, „w tej kadencji opozycja powinna tak samo współpracować z rządem jak w poprzedniej”. 41 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. Badanie potwierdza, że Polacy są zmęczeni dużą intensywnością konfliktu politycznego i, przynajmniej deklaratywnie, oczekują złagodzenia napięcia w kraju.

Reklama

jk

Polska specjalność

Drugie z rzędu zwycięstwo reprezentantki Polski w finale Eurowizji Junior 2019 pokazuje, że staje się to polską specjalnością. Wygrała Viki Gabor. 12-letnia Wiktoria, mieszkająca w Krakowie, od początku miała spore szanse, by powtórzyć wielki sukces Roksany Węgiel z ubiegłego roku – Polska była wymieniana w gronie faworytów do zwycięstwa. Jej utwór „Superhero” cieszył się największą popularnością wśród słuchaczy.

jk

Nie ma zgody

Polacy nie chcą podwyższenia wieku emerytalnego. O sprawie znów zrobiło się głośno po słowach jednego z ważniejszych polityków PO, który powiedział, że wiek należy podnieść. Z badań SW Research jasno wynika, że ponad połowa Polaków (51,2 proc.) sobie tego nie życzy, a zgadza się jedynie 16,6 proc. badanych. Co ciekawe, aż 22,6 proc. respondentów stwierdziło, że wiek emerytalny należy jeszcze obniżyć.

jk

2019-11-26 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność i zobowiązanie. Zmiana proboszcza w Polichnie

2020-07-10 05:46

Małgorzata Kowalik

Pierwsza sobota i niedziela lipca były dla parafii pw. św. Jana Vianneya w Polichnie czasem dziękczynienia Bogu za pośrednictwem Maryi za dar życia i kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Piskorskiego.

Dotychczasowy proboszcz ks. Krzysztof Piskorski w ramach zmian duszpasterskich po 11 latach pracy w Polichnie zmienia parafię i przechodzi na urząd proboszcza do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabiej Woli. Do pracy w Polichnie został skierowany ks. Henryk Jargiło, dotychczasowy proboszcz w Rzeczycy Księżej.

W sobotni wieczór 4 lipca wierni z Polichny podziękowali ks. Krzysztofowi za sprawowane sakramenty, modlitwę, rekolekcje i misje parafialne, liczne pielgrzymki do sanktuariów i zorganizowanie koncertu w Chełmie, a także za piękny zwyczaj adwentowy - Roraty z figurką Matki Bożej, która wędrowała do kolejnych domów. Parafianie dziękowali za uśmiech i za krzyż dźwigany z pokorną, za głęboko przeżywane i nabożnie celebrowane Msze św., za przywiązanie do Eucharystii i świadectwo Chrystusowego kapłaństwa. Elżbieta i Ryszard Królowie zwrócili także uwagę na sukcesy w dziedzinie remontów i gospodarowania finansami parafii.

W niedzielę, 5 lipca, po uroczystej Sumie, której oprawę muzyczną przygotowała orkiestra dęta pod dyrekcją Dariusza Tomasika oraz zespół ludowy Kalina Folk, podziękowania złożyła rada parafialna, ministranci, dzieci, młodzież, Legion Maryi, Kościół Domowy, Gminne Centrum Kultury i wójt gminy Szastarka. Marcin Zimak, przewodniczący rady parafialnej, powiedział; - „Zapamiętamy twoje zaangażowanie i pracę włożoną w odzyskanie świetności naszego kościoła. Wraz z postępem kolejnych prac remontowo-budowlanych nadaliśmy ci po cichu przydomek ‘odnowiciel’, ale nie ma w tym żadnej przesady, jeśli spojrzymy na stan kościoła, domu parafialnego i cmentarza 11 lat temu i obecnie. Składamy ci, drogi przyjacielu, podziękowanie za 11 lat służby kapłańskiej w naszej parafii. Niech Bóg darzy cię zdrowiem i mądrością, dodaje siły i cierpliwości, błogosławi w dalszej pracy, aby twoi przyszli parafianie obdarzali cię miłością i zaufaniem. Gdziekolwiek będziesz, nasza pamięć i modlitwa będą ci towarzyszyć. Dziękujemy Bogu za twoją obecność w naszej społeczności”.

Ks. Krzysztof Piskorski, dziękując parafianom za lata wspólnej wędrówki do nieba, podkreślał, że zawsze trzeba szanować każdego człowieka i okazywać mu wdzięczność, a nade wszystko żyć zgodnie z nauką Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję