Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2019, str. 8

Pielgrzymka Kolejarzy

Kolejarze u Pani Jasnogórskiej

W dniach 16-17 listopada br. 36. Pielgrzymka Kolejarzy zgromadziła ok. 6 tys. osób: kolejarzy, przedstawicieli i pracowników spółek PKP SA, pracowników kolei, emerytów i rodziny kolejarzy; przybyła także grupa pracowników kolei z Białorusi i ze Słowacji. Dziękowano za I pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski 40 lat temu oraz za 25 lat istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. – Polska kolej przeżywa renesans – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA. – Ostatnie 3 lata pokazują, że pasażerowie wybierają kolej. Jeździmy coraz lepszymi pociągami, odjeżdżamy z coraz ładniejszych dworców, jedziemy coraz szybciej po zmodernizowanych torowiskach, zmniejszamy liczbę miast, które przez dziesięciolecia nie miały łączności kolejowej. I każdy kolejny rok będzie pokazywał, że kolej jest przyjazna dla pasażera – zapewnił. Mszy św. na Szczycie przewodniczył abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, a koncelebrowali duszpasterze kolejarzy z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, duszpasterzem krajowym.

Rekolekcje biskupów

O Eucharystii na rekolekcjach biskupów

Pod hasłem „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” w dniach 18-21 listopada br. odbyły się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczyli w nich kardynałowie, arcybiskupi i biskupi na czele z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i przewodniczącym KEP abp. Stanisławem Gądeckim. Rekolekcje wygłosił o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, profesor teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie. W ciągu 4 dni biskupi słuchali konferencji, uczestniczyli w codziennej Mszy św. i Apelu Jasnogórskim, obejrzeli także film pt. „Nieplanowane”. – Tu, na Jasnej Górze, ciągle się uczymy oczyszczać w konfesjonale, pogłębiać wiarę przez homilie, ale też nawiązujemy kontakt z Bogiem i z ludźmi przez modlitwę. Tu człowiek przychodzi z nadzieją, że stanie się nieco inny. I to jest moje życzenie, byśmy wszyscy mogli z tym wrażeniem odchodzić – powiedział abp senior Józef Michalik z Przemyśla.

Reklama

Rekolekcje były powiązane z 385. Zebraniem Plenarnym KEP.

* * *

Krótko

• W dniach 11-12 listopada odbyły się zgromadzenie krajowe i 34. Pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce, z udziałem ok. 50. kapłanów różnych diecezji. Temat spotkania brzmiał: „Eucharystia największym darem dla Kościoła”. Z kapłanami modlili się: abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, i bp Henryk Ciereszko z Białegostoku. Obecny był dyrektor krajowy Unii ks. Zdzisław Lec.

13 listopada na Apel Jasnogórski przybyli uczestnicy 22. Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym, które odbywały się w seminarium częstochowskim. Wzięło w nich udział 21 seminariów diecezjalnych i zakonnych. Rozważanie apelowe wygłosił ks. Kamil Zadrożny, prefekt kleryków WSD w Częstochowie.

Reklama

16 listopada odbył się koncert kompozytorski w 35-lecie męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki pt. „Testament ran”. Muzykę do wierszy śp. Tadeusza Szymy opracował Grzegorz Majka. Podczas koncertu Marian Florek, dziennikarz „Niedzieli”, otrzymał odznakę MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie. Koncert odbył się w ramach projektu dofinansowanego ze środków programu „Niepodległa”.

16 listopada miała miejsce 39. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

17 listopada odbyła się kolejna „Katecheza z Janem Pawłem II”, organizowana na Jasnej Górze w 40. rocznicę I pielgrzymki Papieża do Polski. Spotkania prowadzą: mariolog dr Wincenty Łaszewski i o. Wojciech Dec, paulin. Katechezy odbywają się w ramach projektu „Nadzieja. Zwycięstwo”, który zyskał wsparcie programu „Niepodległa”, a organizatorem jest o. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego. Kolejne spotkanie odbędzie się 8 grudnia.

2019-11-26 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję