Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W ubogich widać Chrystusa

Trzeci Światowy Dzień Ubogich obchodzono w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na modlitwie i wspólnym posiłku zgromadziło się blisko 200 potrzebujących. Spotkanie zorganizowała diecezjalna Caritas wraz ze wspólnotami ewangelizacyjnymi

Niedziela bielsko-żywiecka 48/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Światowy Dzień Ubogich

Robert Karp

Młodzi w kamizelkach Caritas posługiwali przy stołach

Młodzi w kamizelkach Caritas posługiwali przy stołach

Eucharystii przewodniczył dyrektor Caritas ks. Robert Kurpios. – Życzę wam tego, byście mogli być przede wszystkim dobrzy dla siebie, tzn. – byście pamiętali, że obok jest drugi człowiek, równie potrzebujący. Chcemy o was pamiętać nie tylko dzisiaj, ale zawsze. Uczycie nas ogromnej pokory wobec ludzkiej biedy i nędzy, tego, czego człowiek tak bardzo się lęka – powiedział kapłan do zgromadzonych w bielskim kościele.

Homilię wygłosił ks. Wojciech Pal. Przypomniał starodawną maksymę, że ludzie ubodzy są dla Kościoła skarbem. – Jesteście bogactwem. Dlaczego? Bo w was widać Chrystusa. Jesteście tą przestrzenią, w której można spotkać cierpiącego Chrystusa. Wasza bieda, wasza choroba, wasze pogubienie, wasza bezdomność to są miejsca, w których – w was i przez was – można spotkać Chrystusa – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Po liturgii w podziemiach świątyni zorganizowano wspólny posiłek. Przy stole posługiwali wolontariusze Szkolnych Kół Caritas oraz członkowie Wspólnoty Przymierza Miasto na Górze. Koncert ubogacony uwielbieniem, świadectwem i pantomimą zagrali muzycy ewangelizacyjnego zespołu SECiM.

Anna Kolaska, przewodnicząca Szkolnego Koła Caritas w bielskim „Reju”, przyznała, że zaangażowanie charytatywne weszło jej w krew. – Jesteśmy regularnie działającym kołem, które podejmuje różne akcje charytatywne. Byłam już w domu nauczona, że jeśli jest ktoś, kto ma mniej niż ja, a komu jestem w stanie pomóc, to robię to – wyjaśniła.

Tegoroczny Światowy Dzień Ubogich odbył się pod hasłem: „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19)”. Bielskie obchody tego wydarzenia przygotowali wolontariusze Caritas, Wspólnoty Przymierza Miasto na Górze, bielskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, szkół Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego, Fundacji Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień Nadzieja, wspólnoty Miłość i Łaska Chrystusa, Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody.

2019-11-26 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ubodzy nas potrzebują

Niedziela sandomierska 48/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Sandomierz

Światowy Dzień Ubogich

Ks. Wojciech Kania

Wiele osób przybyło do Sandomierza

Wiele osób przybyło do Sandomierza

– Ktoś powiedział żartobliwie, że jeśli usunęlibyśmy z Ewangelii strony, gdzie mówi się o ubogich, pozostałyby same okładki – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz na rozpoczęcie Światowego Dnia Ubogich w Sandomierzu

W kościele Ducha Świętego w Sandomierzu odbyła się Msza św. na rozpoczęcie diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Ubogich. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali: bp pomocniczy senior Edward Frankowski, wikariusz generalny ks. Jerzy Dąbek, dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Bogusław Pitucha, kanclerz kurii ks. Roman Janiec oraz księża kierownicy ośrodków Caritas. We Mszy św. udział wzięli ludzie ubodzy i potrzebujący z terenu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję