Reklama

Dookoła Polski

Nie ma Polski „A” i „B”

Dalsze wspieranie słabszych regionów kraju, by wyrównywać poziom rozwoju, zapowiedział w Kuleszach Kościelnych w powiecie wysokomazowieckim Andrzej Duda. Przyjechał on do Kulesz, gdzie w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 r. zagłosowało na niego prawie 94 proc. uprawnionych, by podziękować za poparcie i zaufanie. Dla takich miejscowości jak Kulesze, leżących we wschodniej części kraju, o której niektórzy z pogardą mówili, że jest to Polska „B”, ważne jest sprawiedliwe dzielenie dóbr. – Polska wszędzie jest Polską „A” – powiedział prezydent Duda. Podkreślił znaczenie równomiernego rozwoju wszystkich części kraju i – wynikającej z tego – konieczności wspierania słabszych regionów. – Tam, gdzie do tej pory inwestowano mniej, teraz trzeba zainwestować więcej. To właśnie dlatego muszą zostać dokończone zaplanowane tutaj drogi ekspresowe i autostrady. To dlatego musi powstać Via Carpatia, która będzie elementem wielkiego międzynarodowego programu Trójmorza, która połączy Litwę ze Słowacją przez Polskę, która – wierzę w to głęboko – będzie także dla Państwa terenu impulsem rozwojowym, do tego, żeby było łatwiej prowadzić interesy, łatwiej się rozwijać, żeby było łatwiej w związku z tym o pracę.

Prezydent mówił też o rodzinie wychowującej dzieci jako o największym polskim skarbie. – To jest kwestia tego, czy będzie miał kto dalej w Polsce żyć i dalej dla Polski pracować, czy będzie miał kto, w razie potrzeby, Polski bronić – podkreślił; zwrócił również uwagę na politykę prorodzinną rządu PiS, z którego przecież się wywodzi.

Julian Kostrzewa

Za 8 lat

Centralny Port Komunikacyjny „Solidarność” ma zacząć działać w 2027 lub w 2028 r. – ocenia poseł PiS Marcin Horała, były szef komisji śledczej ds. VAT, który oficjalnie został pełnomocnikiem rządu ds. CPK. Jego poprzednika Mikołaja Wilda delegowano na stanowisko p.o. prezesa CPK. Marcin Horała dodał, że najbliższe decyzje dotyczące CPK będą dotyczyć wyboru strategicznego doradcy, który będzie uczestniczyć w projektowaniu i przygotowaniu masterplanu lotniska, w tym w przygotowaniu prognozy ruchu lotniczego, wstępnego planu lokalizacji infrastruktury, szczegółów dotyczących budowy i ostatecznego modelu biznesowego nowego portu lotniczego. Powody nominacji posła Horały wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki. Otóż budowa wkracza w etap, w którym zaczną się mnożyć kłody rzucane pod nogi i pojawiać różne naciski. – Teraz potrzebny jest tam polityk, który będzie miał siłę polityczną konieczną na tym etapie – powiedział Morawiecki.

Reklama

wd

Nie zawahał się

Wiadomo, że ataku w Londynie, w którym zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne, dokonał 28-letni Usman Khan, powiązany z islamistycznymi ugrupowaniami terrorystycznymi, który wcześniej został skazany za przestępstwa związane z terroryzmem i zwolniony warunkowo z więzienia w ubiegłym roku. Ale częściej niż o terroryście mówi się o Polaku imieniem Łukasz – był on jednym z tych, którzy pomagali powstrzymać Khana na Moście Londyńskim. Polak, który pracuje w budynku, gdzie rozpoczął się atak, do walki z terrorystą użył półtorametrowego kła narwala z rzędu waleni. Jak powiedział dziennikowi „The Times” jeden ze świadków, choć Polak wiedział, że napastnik ma na sobie ładunki wybuchowe (później okazało się, że to atrapy), nie zawahał się interweniować. Został ranny w rękę, ale nic poważnego mu się nie stało. Razem z innymi osobami powalili napastnika i wyrwali mu z ręki nóż. Przybyli na miejsce funkcjonariusze, obawiając się, że może on zdetonować ładunki wybuchowe, zastrzelili sprawcę. Odwaga Polaka i innych interweniujących osób spotkała się z powszechnym uznaniem. – Chcę podziękować tym, którzy interweniowali, aby chronić życie innych. Dziękuję w imieniu całego naszego kraju – powiedział premier Boris Johnson.

wd

Łupaszka obroniony

Nie udała się próba usunięcia nazwiska mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, legendarnego polskiego żołnierza podziemia antykomunistycznego, z przestrzeni publicznej Białegostoku. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski unieważnił decyzję Rady Miasta stolicy Podlasia, która głosami radnych Koalicji Obywatelskiej zmieniła nazwę ulicy mjr. Zygmunta Szendzielarza na ulicę Podlaską. „W swoim życiorysie, oprócz czynów chwalebnych, ma także czarne karty związane z ofiarami wśród ludności cywilnej” – argumentowali radni. Tej decyzji sprzeciwił się m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, który napisał list do białostockich samorządowców. „Mjr Zygmunt Szendzielarz «Łupaszka» zasługuje na dobrą pamięć w przestrzeni publicznej i może być patronem ulic, placów i gmachów” – napisał prezes IPN. Prawnicy wojewody wskazali, że uchwała samorządowców „została podjęta z istotnym naruszeniem prawa”, a on sam unieważnił decyzję o zmianie nazwy ulicy.

jk

2019-12-04 07:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji

2020-08-11 17:53

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.

"W minionych dniach staliśmy się świadkami napięcia, jakiego do tej pory nie było widać w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej ojczyźnie" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi w apelu na portalu Catholic.by.

Zauważył, że doszło do starć między obywatelami i funkcjonariuszami struktur siłowych i że przelała się już pierwsza krew. "Po raz pierwszy na współczesnej Białorusi brat podniósł rękę na brata" - podkreślił hierarcha. W kraju powtarza się "historia Kaina, który zabił swego brata Abla" - dodał.

Wezwał wszystkie strony konfliktu do wstrzymania przemocy i zaapelował o to, by "ręce stworzone do pokojowej pracy i bratniego powitania nie podnosiły ani oręża, ani kamieni".

"Niech argument siły zostanie zastąpiony siłą argumentu, opartą na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości" - zaapelował.

"Proponuję niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego okrągłego stołu, aby to przy nim, a nie na barykadach, decydować o dalszym losie naszej Ojczyzny" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję