Reklama

Niedziela Małopolska

Diecezja Tarnowska

Życie ma sens

W roku jubileuszu 50-lecia parafii św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu została wydana książka Szukając sensu. Drogi Krzyżowe ścieżkami życia, autorstwa parafianki Agnieszki Kani – dyrektor miejscowego Zespołu Szkół.

Niedziela małopolska 11/2020, str. V

[ TEMATY ]

książka

parafia

Droga Krzyżowa

rozważania

Magdalena Szczepanek

Ks. Roman Woźny podziękował Agnieszce Kani za wkład w życie pustkowskiej parafii

Ks. Roman Woźny podziękował Agnieszce Kani za wkład w życie pustkowskiej parafii

Teksty Dróg Krzyżowych powstawały przez 16 lat. Treść poszczególnych rozważań odpowiadała aktualnym wydarzeniom i sytuacji w parafii, diecezji i Kościele. – Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jest zawartych osiem Dróg Krzyżowych, których tematyka dotyczy wartości uniwersalnych i ważnych dla każdego katolika. Inspiracją przy pisaniu niektórych tekstów były hasła roku liturgicznego Kościół Domem Bożym czy Wierzę w Ciebie Boże Żywy – wyjaśnia Agnieszka Kania, prywatnie szczęśliwa żona i mama. I dodaje: – W tej części jest również Droga Krzyżowa zatytułowana Góra Śmierci. Rozważania wiążą się ściśle z drogą cierpienia przy Górze Śmierci. Była to pierwsza Droga Krzyżowa odprawiana w tamtym szczególnym miejscu, w uroczystość Podwyższenia Krzyża 14 września 2011 r. W drugiej części książki znajduje się kolejnych osiem Dróg Krzyżowych, związanych ze świadectwem życia oraz nauczania świętych i błogosławionych, m.in. Jana Pawła II, Ojca Pio, Apostołów Miłosierdzia.

Pierwsze nabożeństwo

W 2004 r. ks. Roman Woźny zainicjował nabożeństwo Drogi Krzyżowej ścieżkami parafii, a przed inauguracją poprosił panią Agnieszkę o napisanie tekstu. Od tamtego dnia każdego roku ścieżkami osiedla podążają ludzie starsi, młodzież i dzieci, aby rozważać tajemnice męki i śmierci Jezusa Chrystusa. – Ksiądz Andrzej Jasnos był w tej parafii przez rok, a na trwale wpisał się w jej historię – wspomina Agnieszka Kania i zauważa: – Właściwie to bez niego nie powstałaby ta książka. W styczniu tego roku wysłałam mu wiadomość z pytaniem, czy warto to wydać. Otrzymałam odpowiedź zachęcającą do działania.

Ksiądz Janos pomógł w znalezieniu recenzentki, którą została siostra dr hab. Halina Wrońska, wydawcy (Wydawnictwo NATAN z Lublina) i osobiście wykonał wymowne grafiki. Autorka dodaje: – Działaliśmy w dość szybkim tempie. Chcieliśmy, aby publikacja ukazała się na początku Wielkiego Postu, by można było wykorzystać teksty podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej.

Reklama

Piękny dar

– Dla mnie to wielka radość móc zobaczyć 16 lat w jednym miejscu – przyznaje ks. Jasnos i przekonuje: – To nie tylko wędrówka Agnieszki, ale każdego człowieka, którego ona bezpośrednio, czy pośrednio spotykała. Każdy odnajdzie tam siebie. To piękny dar dla ludzi chorych, samotnych, leżących w łóżkach. Przez rozważania mogą oni uczestniczyć w życiu wspólnoty parafialnej i Kościoła.

Ksiądz Jasnos dodaje, że w rozważaniach wiele prawd odnajduje młodzież. Zauważa: – Młody człowiek przeżywa różne trudności, szczególnie dziś, kiedy obraz Boga jest często zniekształcany przez dorosłych. Stąd teksty, zawarte w publikacji, są skierowane również do nich, bo ukazują piękno podążania za Jezusem. Młodzi mogą odkryć oblicze Boga w drugim człowieku, nie tylko czytając, ale przeżywając teksty Agnieszki.

– Chciałam przekazać, że nasze życie, mimo codziennych trosk, zmartwień i chorób, ma sens – przyznaje autorka i wyjaśnia, że jest nim nadzieja na lepsze życie – tam, po drugiej stronie. I puentuje: – Po głowie chodzą mi słowa ulubionej piosenki: Życie jest piękne – te trzy słowa innym daj.

2020-03-10 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Jasienicy nadal pozostanie zamknięty

[ TEMATY ]

parafia

Artur Stelmasiak

Kościół w Jasienicy nadal pozostanie zamknięty. Do jego otwarcia potrzebna jest jedność parafii, której wciąż jeszcze brakuje – poinformował rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki. W siedzibie kurii biskupiej odbyło się dziś drugie spotkanie przedstawicieli parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy z ordynariuszem diecezji abp. Henrykiem Hoserem. Tym razem uczestniczyły w nim dwie delegacje różniące się odmiennym stosunkiem do osoby ks. Wojciecha Lemańskiego.

- Największym owocem spotkania był wspólna modlitwa, która odbyła się na początku i na zakończenie rozmów. Jeżeli jest wspólna modlitwa ludzi, którzy wzajemnie się różnią, ale modlą się z wiarą do tego samego Boga, to jest to już znak nadziei. Potrzeba jednak, żeby przełożyło się to jeszcze na grunt całej parafii – podkreślił Mateusz Dzieduszycki. Przyznał, że nie jest to proces łatwy, ale konieczny do tego, aby świątynia została otwarta.
- Przeszkodą do wspólnej modlitwy nie może być osoba kapłana - dodał Dzieduszycki. - Trudno w obliczu kontestacji duchownego o jedność czy godne uczestnictwo w nabożeństwach. Trzeba mieć jednak nadzieję, że sytuacja się zmieni i że parafianie będą próbowali na tyle, na ile potrafią, rozmawiać ze sobą bez emocji oraz wspólnie się modlić, co pomaga budować jedność Kościoła.
Rzecznik prasowy diecezji warszawsko-praskiej zapewnił jednocześnie, że mimo zamkniętej świątyni wierni z Jasienicy nie są pozbawieni opieki duszpasterskiej. - Wciąż na terenie parafii pracują kapłani, którzy służą posługą. Na liturgię i nabożeństwa wierni mogą uczęszczać do znajdujących się w odległości 2 km dwóch innych kościołów. Kolejne są nieco dalej - poinformował.
Następne spotkanie przedstawicieli parafii i kurii biskupiej odbędzie już po ostatecznej decyzji z Stolicy Apostolskiej w sprawie ks. Wojciecha Lemańskiego. Spodziewana jest ona pod koniec maja.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję