Reklama

Aspekty

Ubodzy są darem

W dniach 6-8 marca w Domu„Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbyły się rekolekcje wielkopostne Caritas.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2020, str. I

[ TEMATY ]

Caritas

jałmużna

Wielki Post

Karolina Krasowska

Sylwia Grzyb zachęca do udziału w wielkopostnych akcjach diecezjalnej Caritas

Sylwia Grzyb zachęca do udziału w wielkopostnych akcjach diecezjalnej Caritas

Rekolekcje prowadził ks. Mirosław Tosza z Jaworza, który na co dzień prowadzi wspólnotę Betlejem. W czasie skupienia nawiązał on do listu papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Ubogich. – Ubodzy nie są tylko problemem, ale są darem; są zasobem, z którego mogą czerpać wszyscy w Kościele. W czasie rekolekcji staram się tę myśl rozwinąć przez modlitwę i słowo Boże – powiedział ks. Tosza. – Przyjechałem razem z moim kolegą Markiem. Na co dzień mieszkamy we wspólnocie Betlejem, która jest wspólnotą dla ludzi bezdomnych. Staramy się dzielić naszym doświadczeniem życia, naszymi odkryciami z ponad dwudziestu lat, jak Pan Bóg nam pokazywał, że mamy się ubogimi nie tylko zajmować, ale też to, czego oni nas uczą – dodał rekolekcjonista z Jaworzna w diecezji sosnowieckiej. Rekolekcje w Głogowie przeżywało ok. 120 osób, przedstawicieli Parafialnych Zespołów Caritas z całej diecezji.

– Nasza grupa liczy ok. 30 osób. Przyjechałam dzisiaj z dwiema nowymi dziewczynami. Nie są jeszcze w szeregach naszego PZC, ale mam nadzieję, że „zarazimy” je wirusem – nie korona-, ale miłości miłosiernej, Chrystusowej – mówi Irena Grubizna z PZC w Tuplicach. – Codziennie od poniedziałku do soboty wydajemy chleb. Dużo bezdomnych przychodzi i korzysta z tej pomocy. Mamy też takie osoby, które są chore, nie mogą wyjść do kościoła, więc proszą nas, żebyśmy je do niego zaprowadzili i odprowadzili, ewentualnie zrobili jakieś zakupy czy nawet – jeśli osoba jest cierpiąca – żeby potrzymać ją za rękę – mówi Krystyna Mes z PZC w parafii św. Antoniego w Nowej Soli. – Niektóre tematy, które są tu poruszane, możemy wykorzystać w naszej parafii, w stosunku do naszych podopiecznych – dodaje.

2020-03-10 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noc Nikodema i Dzień dla Pana w Drohiczynie

Niedziela podlaska 17/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Wielki Post

KS. ARTUR PŁACHNO

„Pan Jezus ofiaruje nam znacznie więcej, niż my ofiarowaliśmy Jemu w tych 24 godzinach” – powiedział administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Dydycz, który uroczystym błogosławieństwem oraz Eucharystią, celebrowaną wieczorem 12 kwietnia, zakończył Noc Nikodema i Dzień dla Pana, ogłoszony przez Stolicę Apostolską, a przeżywany w Drohiczynie w ostatnich dniach przed Wielkim Tygodniem

Ksiądz Biskup podkreślił, że to Kościół zwrócił się z gorącą prośbą, abyśmy przynajmniej raz w roku ofiarowali ten czas 24 godzin, aby lepiej zrozumieć sens naszego czasu, z którego korzystamy tutaj, na ziemi. „Wymaga to odpowiedzialności, odwagi i uczciwości, bo skoro to życie zawdzięczamy Bogu i zostało ono odkupione przez Jezusa Chrystusa wielką ofiarą Jego życia z miłości, to nie możemy przechodzić lekceważąco obok tych znaków, które nas mają mobilizować i prowadzić do poprawy” – mówił bp Dydycz. Dzień wcześniej, w piątek 11 kwietnia, rozpoczął on także Eucharystią całodobową adorację Najświętszego Sakramentu w katedrze w Drohiczynie oraz dobowy dyżur spowiedników w konfesjonałach. W wygłoszonej wówczas homilii podkreślił, iż inicjatywa poświęcenia 24 godzin dla Boga ukazuje konieczność trwania na rozmowie i stałym kontakcie z Nim w każdej chwili życia, niezależnie od pory dnia i okoliczności. Po Eucharystii na ulicach Drohiczyna odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, prowadzone przez proboszcza parafii katedralnej ks. Zbigniewa Średzińskiego, w której uczestniczyli profesorowie i alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne oraz mieszkańcy miasta. Dyżury w konfesjonałach katedry przez całą dobę pełnili kapłani z prawie wszystkich dekanatów diecezji, którzy przybywali do katedry z pielgrzymami, adorującymi Najświętszy Sakrament zarówno w ciszy, jak i wsłuchując się w rozważania oraz utwory muzyczne. Katedrę odwiedził także kilka razy bp Antoni Dydycz, który trwając na modlitwie, dzielił się też z obecnymi w niej swoimi refleksami.

CZYTAJ DALEJ

Francja: zmarł współzałożyciel Instytutu Dobrego Pasterza, były bliski współpracownik arcybiskupa Marcela Lefebvre'a

2021-05-07 13:35

[ TEMATY ]

śmierć

Francja

Romolo Tavani/pl.fotolia.com

W Périgueux, w południowo-zachodniej Francji zmarł 6 maja ks. Paul Aulagnier, były bliski współpracownik arcybiskupa Marcela Lefebvre'a, współzałożyciel w 2006 r. Instytutu Dobrego Pasterza, erygowanego przez Benedykta XVI.

Ks. Paul Aulagnier urodził się 25 maja 1943 r. w Ambert w departamencie Puy-de-Dôme. W 1964 roku wstąpił do seminarium francuskiego w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat kanoniczny z filozofii i ukończył pierwszy rok teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Podczas Soboru Watykańskiego II poznał arcybiskupa Marcela Lefebvre'a, za którym w 1969 r. udał się do Fryburga, gdzie ten ostatni utworzył swoje seminarium, które później przekształciło się w Seminarium Ecône. Ostatnie trzy lata teologii ukończył u dominikanów we Fryburgu. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk arcybiskupa Lefebvre'a 17 października 1971 roku i został inkardynowany do diecezji Clermont. Został jednym z pierwszych członków Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X (SSPX). Ks. Aulagnier był przez długi czas prawą ręką arcybiskupa Marcela Lefebvre. Był m.in. wicedyrektorem i wykładowcą w seminarium w Écône. W latach 1976-1994 kierował francuskim okręgiem braterstwa. Pod koniec lat 90. odszedł od Bractwa Piusa X.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Uroczystości Matki Bożej Łaskawej, patronki stolicy

2021-05-08 07:56

[ TEMATY ]

Warszawa

Matka Boża Łaskawa

pl.wikipedia.org

Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Centralne uroczystości odbędą się w sobotę w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Obecny tam wizerunek jest pierwszym w Polsce koronowanym obrazem.

Liturgii o godz. 20.00 będzie przewodniczył prowincjał zakonu jezuitów o. Tomasz Ortmann.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję