Reklama

Wiadomości

Aborcja znów do komisji

Obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję” trafił do dalszych prac w sejmowych komisjach. Niestety, posłowie nie zdecydowali się, by od razu skierować projekt do drugiego czytania.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 22

Kancelaria Sejmu

Zatrzymaj aborcję” trafiło pod obrady Sejmu razem z innymi inicjatywami ustawodawczymi. Wśród nich był także projekt „Stop pedofilii”, którego celem jest powstrzymanie deprawacji dzieci i młodzieży w edukacji szkolnej – tzw. progresywnej edukacji seksualnej. Obydwie inicjatywy będą teraz rozpatrywane w komisjach sejmowych. – Posłowie zdecydowali, że nie uchwalą tego projektu natychmiast, ale będą nad nim pracować w komisjach. Dla nas oznacza to czas obserwowania pracy posłów. Będziemy prowadzić akcję informacyjną na temat tego, kto spowalnia pracę nad „Zatrzymaj aborcję”, i przypominać, że życie nienarodzonych dzieci spoczywa w ich rękach – powiedziała Niedzieli Kaja Godek, pełnomocnik obywatelskiego projektu chroniącego dzieci przed aborcją eugeniczną. – Członkowie Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy aborcja ma cokolwiek wspólnego z ochroną zdrowia i polityką społeczną naszego państwa – podkreśliła.

Zmarnowana szansa

Dyskusja nad projektem podgrzała sejmową atmosferę. Zdecydowana większość posłów uczestniczyła w niej zdalnie, co nie przeszkodziło w zadawaniu pytań, wyrażaniu swojego poparcia bądź też dezaprobaty. Bardzo mocne wsparcie dla życia nienarodzonych dzieci przyszło ze strony Rzecznika Praw Dziecka, który ma ustawowy obowiązek ochrony Polaków od poczęcia do 18. roku życia. – Możecie sobie wymyślać przeróżne prawa, nawet prawo do rekreacji w czasie pandemii, ale prawo do życia i ustalenia tego, kiedy to życie się zaczyna, jest już określone – powiedział Mikołaj Pawlak. Zaapelował on do posłów o używanie sumienia, bo ono nawet jak jest „czyste i nieużywane”, wskazuje właściwą drogę. – Ten projekt już raz był zamrożony. Coś wyjęte z zamrażarki potem jest nieświeże. Możecie zrobić to dzisiaj (...). Proszę o to w imieniu dzieci. Wszystkich dzieci – wzywał rzecznik praw dziecka.

Reklama

Tradycyjnie przeciwko ochronie dzieci byli posłowie Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej, klub PSL-Kukiz’15 był podzielony. Konfederacja chciała skierować projekt od razu do drugiego czytania, a PiS rekomendował dalszą pracę w komisjach sejmowych.

Wniosek o odrzucenie „Zatrzymaj aborcję” przepadł dużą większością – 254 – głosów PiS, Konfederacji i kilku posłów z PSL. Przeciwko było 187 parlamentarzystów. W kolejnym głosowaniu decydowano, by projekt od razu skierować do drugiego czytania. Niestety, szansa na szybkie procedowanie została zaprzepaszczona, bo za wnioskiem Konfederacji zagłosowało tylko sześćdziesięcioro ośmioro posłów. I nie wiadomo, kiedy projekt wróci na salę plenarną Sejmu.

Kolejna zamrażarka?

Projekt „Zatrzymaj aborcję” poparła rekordowa liczba Polaków, bo podpisało się pod nim 830 tys. osób. Ma też pełne poparcie biskupów Kościoła katolickiego, Kościoła prawosławnego i wszystkich ważniejszych środowisk pro-life. Do Sejmu trafił w listopadzie 2017 r., ale niestety, nie doczekał się pozytywnego rozpatrzenia. Jako projekt obywatelski przeszedł na kolejną kadencję parlamentu.

Reklama

Obrońcy życia obawiają się, że inicjatywa znów zostanie zamrożona w komisji, dlatego też wiele osób upatrywało szansy w jej szybkim procedowaniu. – Ja jak zwykle głosowałem za życiem i zawsze będę tak głosował. Chciałbym, by prawo w Polsce jak najszybciej zaczęło chronić dzieci, które są zagrożone aborcją eugeniczną – podkreślił poseł PiS Piotr Uściński, przewodniczący parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny.

Wniosek o skierowanie projektu do drugiego czytania poparli: cała jedenastka posłów Konfederacji, pięćdziesięcioro dwoje posłów Zjednoczonej Prawicy oraz pięciu z PSL-Kukiz’15. Co ciekawe, w obozie rządzącym doszło na tym tle do różnic. Okazało się, że natychmiastowe skierowanie do drugiego czytania poparli wszyscy posłowie Solidarnej Polski. Dlaczego? – My zawsze opowiadaliśmy się za ochroną życia, a projekt „Zatrzymaj aborcję” jest dobrze napisany, precyzyjny i usuwa niekonstytucyjne prawo zezwalające na aborcję eugeniczną – powiedział Niedzieli Michał Woś, minister środowiska i członek Solidarnej Polski. – W ten sposób postanowiliśmy bronić konstytucji i życia, bo przecież nie można ludzi zabijać tylko dlatego, że są chorzy lub niepełnosprawni – dodaje.

2020-04-21 12:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był wyjątkowym biskupem

2021-01-22 10:35

[ TEMATY ]

bp Wilhelm Pluta

Archiwum Aspektów/Niedziela

bp Wilhelm Pluta

bp Wilhelm Pluta

Arcybiskup Józef Michalik w 2001 r. w Gorzowie powiedział: „Kościół w Polsce miał w historii wielu wybitnych biskupów. Biskup Wilhelm Pluta należy do najwybitniejszych. Mogę spokojnie powiedzieć, że niewielu takich pasterzy miała w naszych czasach Europa”.

Dziś 35 rocznica śmierci bp. Pluty. Wspominamy jego osobę i posługę dla Ludu Bożego na Ziemiach Zachodnich. Jego rolę trafnie podkreślił ks. kan. dr Dariusz Gronowski, postulator procesu beatyfikacyjnego: Biskup Wilhelm naprawdę był postacią wyjątkową przez to, jak wyróżniał się w tamtym okresie w spełnianiu swojego powołania. Niektórzy starsi księża opowiadali, że kiedy pracowali w diecezji kierowanej przez bp. Plutę, mnóstwo rzeczy wydawało im się oczywistych, jak np. to, że biskup z taką łatwością cytuje aktualnych teologów i prowadzi wszystkie konferencje duchowne dla kleryków w seminarium. Myśleli, że tak po prostu jest do momentu, kiedy jadąc do innych diecezji, zorientowali się, że tak nie jest. Wtedy dopiero zdawali sobie sprawę, jak bardzo mogą doceniać wyjątkowość tej postaci.

CZYTAJ DALEJ

Sposób na wirusa

2021-01-20 10:46

Niedziela Ogólnopolska 4/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

O szczepieniach i szansie na zakończenie pandemii z lekarzem, misjonarzem i wieloletnim byłym przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych – abp. Henrykiem Hoserem rozmawia Magdalena Wojtak.

Magdalena Wojtak: Lepiej się zaszczepić czy przechorować COVID-19?

CZYTAJ DALEJ

„Dar na Stulecie” – podsumowanie "duchowego pomnika" na 100-lecie Jana Pawła II

2021-01-22 15:25

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Ponad 150 tys. osób wzięło udział w projekcie „Dar na Stulecie” realizowanym w związku ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II. W ramach projektu podjęto niemal 2,5 tys. inicjatyw modlitewnych i charytatywnych, naukowych i artystycznych oraz edukacyjnych i wychowawczych w 35 krajach na sześciu kontynentach. Pomysłodawcą akcji był zmarły 31 grudnia 2020 r. o. Maciej Zięba OP. Dziś odbyło się wirtualne spotkanie podsumowujące inicjatywę.

Projekt „Dar na Stulecie” polegał na stworzeniu „duchowego pomnika” zbudowanego z inicjatyw modlitewnych, charytatywnych, naukowych, artystycznych, edukacyjnych i wychowawczych podejmowanych jako wyraz wdzięczności za życie świętego papieża. Realizacja projektu początkowo planowana była na cały rok stulecia urodzin św. Jana Pawła II – od 18 maja 2019 r. do 18 maja 2020 r. Z uwagi na pandemię koronawirusa czas trwanie projektu przedłużono do końca 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję