Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawierzamy Maryi

O wyzwaniach duszpasterskich po zakończeniu pandemii z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia ks. Mariusz Frukacz.

Niedziela Ogólnopolska 18/2020, str. 48

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Marian Sztajner/Niedziela

Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej

Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej

Ks. Mariusz Frukacz: Ksiądz Arcybiskup często powtarza, że Maryja jest Matką niezawodnej nadziei. Maryja, Królowa Polski jest też szczególną Patronką naszej archidiecezji i naszego miasta. Jakie jest przesłanie Maryi dla nas na dzisiaj?

Abp Wacław Depo: To wezwanie do Maryi zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II, który zwłaszcza w swojej modlitwie za ojczyznę, kiedy przeżywaliśmy stan wojenny (1981-83), prosił Maryję o niegasnące światło nadziei, „przedziwną pomoc i obronę”. Maryja stała się na przestrzeni wieków Kościoła i ojczyzny szczególną Patronką archidiecezji i miasta Częstochowy. Jej przesłanie jest niezmienne. „Skoro przyzywacie mnie jako Matkę i Wspomożycielkę w różnych potrzebach, które przeżywacie, to okażcie się na co dzień moimi wiernymi dziećmi. A jesteście i będziecie się stawać nimi prawdziwie, jeśli będziecie słuchać głosu mojego Syna i przestrzegać Bożych przykazań”. Zróbmy więc już dzisiaj skrócony rachunek sumienia. Jak spełniam Boże przykazania: pamiętaj, aby dzień święty święcić; czcij ojca i matkę; nie zabijaj; nie cudzołóż; nie kradnij; nie mów fałszywego świadectwa…?

Reklama

W jaki sposób czas, który obecnie przeżywamy, również pod znakiem różnych ograniczeń i zaleceń, może wpłynąć na kształt duszpasterstwa w naszej archidiecezji? Jakie ewentualne zmiany może przynieść w praktyce duszpasterskiej?

Od pewnego czasu słyszeliśmy takie społeczno-polityczne nawoływania: „aby było tak, jak było”, nie potrzebujemy żadnych dobrych „zmian”. Myślę, że w kategoriach religijnych więzi człowieka z Bogiem i praktyki duszpasterskiej winno być odwrotnie. Czas pandemii jest z jednej strony wołaniem o społeczną współodpowiedzialność, dotyczącą również tzw. obostrzeń, a ze strony religijnej jest kolejnym okresem „sprawdzianu wiary”. Albowiem życie religijne w czasie wojen światowych, katastrof ekologicznych czy pandemii, pomimo różnych ograniczeń i zakazów, zawsze odnosi się do Boga jako Pana życia i czasu. Wszelkie zmiany, które miałyby wynikać z obecnych doświadczeń, powinny już dzisiaj odnosić się do wewnętrznej przemiany, a ona zaczyna się w głosie sumienia, który jest darem samego Boga, aby człowiek odkrył siebie jako „wewnętrznego człowieka” i wziął odpowiedzialność za siebie, za drugich i za otaczający nas świat.

Co, zdaniem Księdza Arcybiskupa, pozostanie najważniejszym zadaniem dla Kościoła częstochowskiego po zakończeniu pandemii?

Zadań duszpasterskich jest wiele. Trzeba bowiem być otwartym na dary Ducha Świętego, który prowadzi Kościół po drogach świata do jego ostatecznego spełnienia. Dlatego na pierwszym miejscu wskażę ponowne odkrycie słowa Bożego Starego i Nowego Testamentu, które jest dla nas „źródłem życia”. Wtedy mniej będziemy się wsłuchiwać w różnego rodzaju zapowiedzi apokaliptyczne i „ludzkie proroctwa”. Bardzo ważnym zadaniem jest rozpoznawanie w Duchu Świętym granic prawdy i kłamstwa, dobra i zła, bez pomieszania. To z kolei prowadzi do owocnego i osobistego przeżywania sakramentu pokuty. Kolejnym bardzo ważnym zadaniem, które określam szczytowym, jest przylgnięcie do Chrystusa w Eucharystii. Obecny „głód Boga” w Eucharystii, związany z obostrzeniami, mamy przezwyciężać na drogach zawierzenia Bogu we wszystkim na wzór Maryi – Niewiasty Eucharystii.

2020-04-28 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: chodzi o obronę człowieczeństwa przed demoniczną ideologią

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo podczas Mszy św. sprawowanej dziś na Jasnej Górze zwrócił uwagę, że w obecnym sporze o człowieka „chodzi o obronę człowieczeństwa, dzieci i przyszłych pokoleń”.

Metropolita częstochowski przypominając też, że ostatnia niedziela października zobowiązuje katolików do dziękczynienia Bogu za rocznicę poświęcenia świątyń, zwłaszcza kiedy obostrzenia sanitarne związane z pandemią powodują ich opustoszenie, podkreślił, że Kościół i ludzkie życie mają jeden fundament – Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Premiera teledysku "Litania" z tekstem ks. Piotra Pawlukiewicza

2021-01-15 19:01

[ TEMATY ]

muzyka

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com/rtck

Dokładnie dziś, 15 stycznia 2021r. swoją premierę ma oficjalny teledysk Krzysztofa Antkowiaka do utworu „Litania”, do którego słowa napisał ks. Piotr Pawlukiewicz.

Teledysk to unikalne wykonanie live tego utworu, wersja nagrana specjalnie pod ten konkretny materiał, delikatnie różniąca się od wersji z płyty.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Jesteśmy gotowi, by proces szczepień mógł ruszyć jeszcze szybciej

2021-01-16 17:42

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

koronawirus

KPRM

Jesteśmy gotowi, by proces szczepień mógł ruszyć jeszcze szybciej; jeśli nie obronimy się przed trzecią falą pandemii, skutecznie ryzykujemy jeszcze większe straty - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

"Za nami pierwszy tydzień tak intensywnych szczepień. Już ponad 450 tys. osób skorzystało ze szczepionki" - zwrócił uwagę premier w sobotnim wpisie na Facebooku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję