Reklama

Niedziela Częstochowska

Zawierzamy Maryi

O wyzwaniach duszpasterskich po zakończeniu pandemii z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, rozmawia ks. Mariusz Frukacz.

Niedziela Ogólnopolska 18/2020, str. 48

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Marian Sztajner/Niedziela

Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej

Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Mariusz Frukacz: Ksiądz Arcybiskup często powtarza, że Maryja jest Matką niezawodnej nadziei. Maryja, Królowa Polski jest też szczególną Patronką naszej archidiecezji i naszego miasta. Jakie jest przesłanie Maryi dla nas na dzisiaj?

Abp Wacław Depo: To wezwanie do Maryi zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II, który zwłaszcza w swojej modlitwie za ojczyznę, kiedy przeżywaliśmy stan wojenny (1981-83), prosił Maryję o niegasnące światło nadziei, „przedziwną pomoc i obronę”. Maryja stała się na przestrzeni wieków Kościoła i ojczyzny szczególną Patronką archidiecezji i miasta Częstochowy. Jej przesłanie jest niezmienne. „Skoro przyzywacie mnie jako Matkę i Wspomożycielkę w różnych potrzebach, które przeżywacie, to okażcie się na co dzień moimi wiernymi dziećmi. A jesteście i będziecie się stawać nimi prawdziwie, jeśli będziecie słuchać głosu mojego Syna i przestrzegać Bożych przykazań”. Zróbmy więc już dzisiaj skrócony rachunek sumienia. Jak spełniam Boże przykazania: pamiętaj, aby dzień święty święcić; czcij ojca i matkę; nie zabijaj; nie cudzołóż; nie kradnij; nie mów fałszywego świadectwa…?

W jaki sposób czas, który obecnie przeżywamy, również pod znakiem różnych ograniczeń i zaleceń, może wpłynąć na kształt duszpasterstwa w naszej archidiecezji? Jakie ewentualne zmiany może przynieść w praktyce duszpasterskiej?

Od pewnego czasu słyszeliśmy takie społeczno-polityczne nawoływania: „aby było tak, jak było”, nie potrzebujemy żadnych dobrych „zmian”. Myślę, że w kategoriach religijnych więzi człowieka z Bogiem i praktyki duszpasterskiej winno być odwrotnie. Czas pandemii jest z jednej strony wołaniem o społeczną współodpowiedzialność, dotyczącą również tzw. obostrzeń, a ze strony religijnej jest kolejnym okresem „sprawdzianu wiary”. Albowiem życie religijne w czasie wojen światowych, katastrof ekologicznych czy pandemii, pomimo różnych ograniczeń i zakazów, zawsze odnosi się do Boga jako Pana życia i czasu. Wszelkie zmiany, które miałyby wynikać z obecnych doświadczeń, powinny już dzisiaj odnosić się do wewnętrznej przemiany, a ona zaczyna się w głosie sumienia, który jest darem samego Boga, aby człowiek odkrył siebie jako „wewnętrznego człowieka” i wziął odpowiedzialność za siebie, za drugich i za otaczający nas świat.

Co, zdaniem Księdza Arcybiskupa, pozostanie najważniejszym zadaniem dla Kościoła częstochowskiego po zakończeniu pandemii?

Zadań duszpasterskich jest wiele. Trzeba bowiem być otwartym na dary Ducha Świętego, który prowadzi Kościół po drogach świata do jego ostatecznego spełnienia. Dlatego na pierwszym miejscu wskażę ponowne odkrycie słowa Bożego Starego i Nowego Testamentu, które jest dla nas „źródłem życia”. Wtedy mniej będziemy się wsłuchiwać w różnego rodzaju zapowiedzi apokaliptyczne i „ludzkie proroctwa”. Bardzo ważnym zadaniem jest rozpoznawanie w Duchu Świętym granic prawdy i kłamstwa, dobra i zła, bez pomieszania. To z kolei prowadzi do owocnego i osobistego przeżywania sakramentu pokuty. Kolejnym bardzo ważnym zadaniem, które określam szczytowym, jest przylgnięcie do Chrystusa w Eucharystii. Obecny „głód Boga” w Eucharystii, związany z obostrzeniami, mamy przezwyciężać na drogach zawierzenia Bogu we wszystkim na wzór Maryi – Niewiasty Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-04-28 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję