Reklama

Niedziela Świdnicka

Nowa Ruda zawierzyła

Proboszczowie wszystkich parafii w mieście oddali swoje parafie w opiekę Królowej Polski.

Od samego początku pandemii koronawirusa w każdą niedzielę o godz. 15 wraz z księżmi wikariuszami wychodziliśmy w procesji pokutnej z kościoła parafialnego w Nowej Rudzie-Słupcu do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Górze Wszystkich Świętych. Prosiliśmy Boga, by zmiłował się nad nami, zatrzymał pandemię koronawirusa i chronił nas przed innym złem. Podczas tych procesji w moim sercu zrodziło się pragnienie, aby w sanktuarium na szycie sudeckiego Kościelca dokonać aktu zawierzenia całego miasta Niepokalanemu Sercu Maryi – mówi ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, dziekan ze Słupca. – To pragnienie spełniło się w pierwszą sobotę maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – dodaje.

Uroczyste zawierzenie

W maleńkim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w dniu zawierzenia zgromadzili się proboszczowie noworudzkich parafii: ks. prał. Jerzy Kos z parafii św. Mikołaja, ks. kan. Stanisław Kasztelan z parafii św. Barbary i wspominany już ks. kan. Krzysztof Iwaniszyn, wraz z wikariuszami, siostrami zakonnymi, władzami miasta i wiernymi w liczbie dostosowanej do obowiązujących limitów. Nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch, który pochodzi z ziemi noworudzkiej.

Reklama

W homilii bp Bałabuch mówił o Maryi, która została dana ludziom, aby u niej szukali pomocy.

– Jezus dał Maryję za Matkę Kościołowi, naszemu narodowi i każdemu z nas. Chciał, abyśmy się do niej uciekali, znajdowali w niej orędowniczkę, pośredniczkę i pocieszycielkę. Czy rzeczywiście przyjmujemy Maryję jako naszą Matkę? Czy potrafimy jej zaufać i powierzyć swoje życie? – pytał biskup.

Kruchość człowieka

Biskup Bałabuch mówił też, że trwająca epidemia rozwiewa wiele złudzeń.

Reklama

– Zaistniała sytuacja pozwala nam uświadomić sobie naszą kruchość i zawierzyć się Bogu i Jego ojcowskiemu miłosierdziu, a także zawierzyć się Maryi. Jak żyć w świecie, w którym wirus uderza na oślep i zabija niewinnych? Jest tylko jedna odpowiedź – pewność, że Bóg jest miłością i nie pozostanie obojętny na nasze cierpienie. Słabość otwiera nasze serca na Boga i skłania Boga do okazania nam miłosierdzia. Trzeba nasze serca na nowo zwrócić ku Bogu i nie pozwolić, by On był nadal obrażany – apelował ksiądz biskup.

Ostrzeżenie

Powołując się na kard. Roberta Saraha, bp Bałabuch przestrzegał przed powrotem do tych samych błędów po zakończeniu epidemii.

– Bylibyśmy winowajcami, gdybyśmy po wyjściu z tego kryzysu pogrążyli się na nowo w tych samych błędach. Ten kryzys udowadnia nam, że pytanie o Boga nie jest jedynie kwestią prywatnych przekonań, ale pytaniem o fundament naszej cywilizacji. Pora odkryć na nowo osobistą modlitwę, w rodzinie. Pora by ojcowie rodzin nauczyli się błogosławić swoje dzieci. Jeżeli nie powrócimy jako globalne społeczeństwo, jako wspólnota narodowa, jako wspólnoty rodzinne do Boga całym sercem, nieuchronnie będziemy zmierzać ku przepaści – przypominał słowa Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Na koniec Mszy św. biskup w modlitwie zawierzenia oddał Nową Rudę w opiekę Matki Bożej.

2020-05-12 12:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Rekrutacja do seminarium

2021-06-14 15:26

archiwum

Wyższe Seminarium Duchowne diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na rok akademicki 2021/22. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej drogi, przeczytaj, jakie są zasady rekrutacji.

Kandydat zgłasza się osobiście do Seminarium w Paradyżu na rozmowę wstępną z księdzem rektorem w terminie do 30 sierpnia br. (osoby zdające w tym roku egzamin maturalny zgłaszają się po otrzymaniu wyników) przedstawiając potrzebne dokumenty. Przed przyjazdem do Seminarium należy dokonać rejestracji w systemie ERK na stronie https://e-rekrutacja.usz.edu.pl/. Po zalogowaniu należy wydrukować dowód opłaty rekrutacyjnej oraz podanie o przyjęcie na Uniwersytet Szczeciński i dołączyć do kompletu dokumentów.

CZYTAJ DALEJ

Polski tekst nowych wezwań w Litanii do świętego Józefa

2021-06-14 08:56

[ TEMATY ]

św. Józef

litania

Karol Porwich/Niedziela

Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich - to nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Ich brzmienie w języku polskim zatwierdziła 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski.

1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: abp Aupetit odprawi Mszę w katedrze Notre-Dame

2021-06-15 15:39

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

pixabay.com

W uroczystość rocznicy poświęcenia katedry Notre-Dame w Paryżu abp Michel Aupetit odprawi Mszę św. w tej świątyni, nieczynnej od czasu pożaru z 15 kwietnia 2019 roku. Liturgię będzie sprawował o godzinie 18.00 w bocznej kaplicy św. Jerzego bez udziału wiernych. Nie przewidziano też transmisji z liturgii.

Uroczystość poświęcenia katedry Notre-Dame obchodzone jest w rocznicę konsekracji nowego ołtarza głównego tej świątyni, którego dokonał ówczesny arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Lustiger 16 czerwca 1989 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję