Reklama

Niedziela w Warszawie

Fryzura papieża to moja robota

Z br. Marianem Markiewiczem CFCI, rzymskim kierowcą kard. Karola Wojtyły, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Niedziela Ogólnopolska 20/2020, str. 62

Ryszard Rzepecki/Biały Kruk

Łukasz Krzysztofka: Co Brata najbardziej fascynowało w osobie Karola Wojtyły?

Br. Marian Markiewicz CFCI: To był człowiek wielkiej modlitwy – codziennie odprawiał Mszę św., Drogę Krzyżową, odmawiał trzy części Różańca, zawsze pierwszy był w kaplicy. Jednocześnie był taki ludzki w zachowaniu, uśmiechnął się, zapytał. A jak ktoś przyszedł do niego z problemem, to każdego wysłuchał.

Czy Papież długo przygotowywał się do Mszy św.?

Był zawsze bardzo skupiony. Wszyscy się schodzili na Mszę św. do kaplicy, a jego nic to nie obchodziło. Klęczał i modlił się. Przychodził czas Mszy św., ks. Dziwisz przynosił strój liturgiczny i mówił, że czas zacząć. Modlitwa papieża była szczególna. Był ciągle zjednoczony z Bogiem. Pierwszy był Bóg, a potem dopiero reszta spraw. Po Mszy św. znów klęczał na dziękczynieniu, wszyscy już spieszyli do biblioteki, żeby się ustawić, zrobić zdjęcia. A papież jeszcze się modlił.

Był Brat nie tylko kierowcą, ale także... fryzjerem przyszłego papieża. Jak to się stało?

Przed pamiętnym konklawe kard. Wojtyła powiedział do mnie w gwarze: „Marianku, a ostrzygłbyś mnie, żebym jakoś wyglądoł na tym konklawe?”. Nożyczki więc poszły w ruch. Chwalę się, że pierwsza fryzura papieża to była moja robota.

Dzisiaj te włosy byłby relikwiami...

... i są. Coś mnie tchnęło i je zachowałem. Zostały rozdane po całym świecie. Mam informacje, że wiele cudów wydarzyło się już za wstawiennictwem Jana Pawła II.

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Szczątki trzech prezydentów na Uchodźstwie wrócą do Polski

2022-09-23 19:51

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

szczątki

Wikipedia/autor: Czesław Datka - domena publiczna

Władysław Raczkiewicz - Prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie (1939–1947)

Władysław Raczkiewicz - Prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie (1939–1947)

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zostanie ogłoszony plan sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów na Uchodźstwie – poinformowała Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Według nieoficjalnych informacji pogrzeb odbędzie się 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Podczas poniedziałkowej konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie ma zostać przedstawiony projekt kampanii edukacyjnej towarzyszącej sprowadzeniu szczątków prezydentów oraz pomysł utworzenia Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz Izby Pamięci w Świątyni Opatrzności Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Nasi diecezjanie na zjeździe Krajowej Rady KSM

2022-09-24 18:16

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Krajowa Rada KSM

sanktuarium Zabawa

ks. Marcin Bobowicz

Nasi diecezjanie uczestniczyli w zebraniu Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Spotkanie rozpoczęło się 23 września Mszą świętą, podczas której z młodzieżą modlili się m.in. abp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej i delegat KEP ds. KSM. W spotkaniu wziął udział również ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. Podczas obrad przedstawiciele diecezjalnych oddziałów KSM opowiadali o swojej pracy i prezentują wspólne dzieła. Jednym z nich jest miesięcznik Wzrastanie, którego 400 numer ukaże się już niedługo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję