Reklama

Z natchnienia Ducha

Dom Pokoju to nazwa sierocińca prowadzonego na Górze Oliwnej w Jerozolimie przez polskie siostry elżbietanki. Drugi dom o tej samej nazwie wystawiono w Betlejem. Kiedy w 1967 r. doszło do tzw. wojny sześciodniowej, wiele dzieci palestyńskich zostało osieroconych, inne żyły w warunkach skrajnej nędzy. Gromadziły się na wąskich, ciemnych uliczkach i śmietniskach. Noce spędzały czasem w grobowcach. Dwie spośród przebywających wtedy w Jerozolimie elżbietanek wynajęły więc dom, w którym opiekowały się sierotami. Cztery lata później udało się wykupić na własność od innego zgromadzenia zakonnego – sióstr boromeuszek – teren, na którym wybudowano obecny sierociniec. Dom został erygowany 29 sierpnia 1971 r. przez łacińskiego patriarchę Giacomo Giuseppe Beltrittiego, a poświęcony przez arcybiskupa Filadelfii Johna Króla. Dom w Betlejem powstał po tym, gdy Izrael zdecydował się na budowę muru oddzielającego Autonomię Palestyńską od strefy żydowskiej. Stał się ocaleniem dla kilkudziesięciu dzieciaków.

Siostry nie tylko stwarzają dzieciom dogodne, ciepłe i bezpieczne warunki życia, ale także zapewniają odpowiednie wykształcenie. Chrześcijańscy wychowankowie mogą uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej w języku arabskim, ale wielu z nich jest przecież muzułmanami. Siostry zachęcają do poznawania zasad ich religii. Choć wiele dzieci w Domu Pokoju jest osieroconych, w nowej wspólnocie znalazły prawdziwą rodzinę.

Całe przedsięwzięcie jest tylko jednym ze sposobów, w jaki Jezus spełnia swoją obietnicę: „Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami” (J 14, 16-18).

2020-05-12 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia wzywa nas do otwarcia naszych oczu i serca

2023-01-07 14:36

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 1-6.

Środa, 1 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję