Reklama

Jasna Góra

Trwa modlitwa w obronie życia

W obchodzonym dziś Narodowym Dniu Życia na Jasnej Górze trwa modlitwa o szacunek dla każdego człowieka. To tu właśnie znajduje się Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja to szczególne błaganie o uratowanie życia nienarodzonych.

[ TEMATY ]

modlitwa

Bożena Sztajner/Niedziela

Inicjatorami powstania w Polsce duchowej adopcji byli świeccy skupieni we wspólnocie „Straż Pokoleń” przy paulińskim kościele Świętego Ducha w Warszawie, skąd co roku wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym kościele, 2 lutego 1987 r. zostały złożone pierwsze przyrzeczenia Duchowej Adopcji. Stąd idea modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki rozprzestrzeniła się na cały kraj.

Duchowa adopcja trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Dzieło duchowej adopcji powstało po objawieniach w Fatimie, stając się odpowiedzią na wezwanie Matki Bożej do modlitwy różańcowej, pokuty i zadośćuczynienia za grzechy. Duchowa adopcja skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji a także pomaga kształtować charakter, walczyć z egoizmem, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa.

Reklama

Duchowa Adopcja jest jedną z form wypełniania Jasnogórskich Ślubów Narodu. Podejmując modlitwę w parafiach polskich oraz w placówkach Polskich Misji Katolickich, wierni bronią daru życia jako największej łaski Ojca Wszelkiego Życia i najcenniejszego skarbu Narodu.

W Roku Rodziny (1994) Jan Paweł II udzielił dziełu krzewienia duchowej adopcji dziecka poczętego swojego błogosławieństwa, co stało się inspiracją do powołania Centralnego Ośrodka Duchowej Adopcji, z siedzibą na Jasnej Górze. Zadaniem Ośrodka jest m.in. organizowanie przyrzeczeń Duchowej Adopcji dla licznie przybywających do sanktuarium pielgrzymów z kraju i zagranicy.

W 1994 r. obrońcy życia pod kierunkiem o. Sebastiana Mateckiego opracowali i wydali za zgodą władz kościelnych pierwszą książkę o duchowej adopcji. Watykański Komitet Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, zalecił modlitwę Duchowej Adopcji jako skuteczny środek budowania kultury życia.

Reklama

Ruch Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego posiada swój statut, z precyzyjnie opracowanym programem działania, dotyczącym obrony życia i rodziny. Program jest konsekwentnie realizowany przez animatorów skupionych przy Jasnogórskiej Pani. Animatorzy realizują założenia Apostolatu Fatimskiego, w którym zrodziła się modlitwa, promując ją i organizując przyrzeczenia w terminach sprzyjających jak najliczniejszej frekwencji wiernych, wykorzystując: święta parafialne, kościelne, rekolekcje adwentowe, wielkopostne oraz pielgrzymki.

Począwszy od 1994 r. uroczyste przyrzeczenia Duchowej Adopcji składane są przez uczestników pieszych pielgrzymek przybywających na Jasną Górę, podczas Mszy świętych 15 sierpnia. Patronalnym świętem Duchowej Adopcji jest 3 maja - Święto Matki Bożej Królowej Polski. W trosce o odpowiedni duchowy rozwój animatorów, prowadzone są dla nich systematyczne szkolenia formacyjne. Odbywają się one na Jasnej Górze dwa razy do roku w terminach: wiosennym i jesiennym.

Uroczyście przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego złożyć można na Jasnej Górze jutro, w Zwiastowanie Pańskie, podczas Mszy św. o godz. 9.30 i 18.30 w kaplicy Matki Bożej.

Na Jasnej Górze obchody Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia zainaugurowała sobotnia (21.03) ogólnopolska 35. Pielgrzymka Obrońców Życia. Jej uczestnicy zwrócili się z apelem o opamiętanie, porzucenie kultury śmierci i budowanie w naszej Ojczyźnie cywilizacji życia i miłości. Podczas spotkania przypomniano, że prawo stanowione dla wierzących nie może być nadrzędnym wobec prawa naturalnego.

Bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski wzywał do podejmowania odważnych działań - protestów, marszów, apeli, a nade wszystko do modlitwy w obronie nie tylko życia, ale także obrazu małżeństwa i rodziny. - Niszczenie dotychczasowego, uświęconego przez religię, przez tradycję obrazu małżeństwa i rodziny, walka z tymi, jak to dziś się mówi, stereotypami, to jest niebezpieczne i stąd konieczność mobilizacji wszystkich sił – powiedział bp Wątroba.

Obrońcy życia z Jasnej Góry apelowali do prezydenta o nieratyfikowanie antyprzemocowej Konwencji CAHVIO, do rządu o pilne wycofanie z aptek śmiercionośnych „pigułek dzień po” oraz do Sejmu o odrzucenie projektu ustawy „o leczeniu niepłodności” legalizującego in vitro. „In vitro nie jest procedurą życia, jest procedurą śmierci. Ponad 90 procent poczętych tą metodą dzieci umiera przed narodzeniem. Jest to procedura śmierci i kalectwa, zupełnie niepotrzebna, bo mamy etyczną, skuteczną i dwa razy tańszą naprotechnologię”, przypomniał dr inż. Antoni Zięba z Federacji Ruchów Obrony Życia. Obrońcy życia apelują także do Polaków o wybór na urząd prezydenta, osoby, która stać będzie na straży życia od poczęcia, bronić będzie konstytucyjnych praw rodziny i jednoznacznie opowie się przeciw ideologii gender.

2015-03-24 17:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowi ratownicy znowu w modlitewnej akcji

Już kilka tysięcy osób z Polski i z zagranicy uczestniczy w akcji „40 dni dla życia”, której celem jest modlitwa za nienarodzonych. Każdej minuty, każdej godziny bezustannie od 18 lutego do 29 marca w Wielkim Poście trwa modlitwa w intencji dzieci poczętych. W 2014 r. za nienarodzonych modliło się blisko 6 tys. osób. Patronat nad inicjatywą objęli abp Stanisław Budzik i biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

CZYTAJ DALEJ

Paulini z Jasnej Góry zapraszają na jutrzejsze uroczystości ku czci Niepokalanej

2021-12-07 19:36

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia, ma szczególny wymiar. Przypomina o tym udekorowana białymi kwiatami figura Maryi na placu przed szczytem. To tam już po raz 13. odbędzie się „Hołd z kwiatów” (g.17.00).

Poprzedzą go Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15. W południe trwać będzie modlitwa w obronie życia dzieci poczętych. Dotrze dzwon „Głos Nienarodzonych”, który podobnie jak rok temu ustawiony będzie przed wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Każdy kto chce wybić na nim gong, powinien w swoim sumieniu zadeklarować troskę o życie poczęte. Mszę św. o godz. 12.00 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalana. Wynalazek Boga

2021-12-07 20:05

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana

Matka Boża Niepokalana

Karol Porwich/Niedziela

Z prawdami wiary dzieje się tak: najpierw są fakty, czyli to, co czyni Bóg; to my potem szukamy słów, aby opisać to, co się stało. Niepokalane Poczęcie Maryi jest tego przykładem. Co to pojęcie oznacza?

Zanim przejdę dalej, dwie uwagi wstępne. Po pierwsze – prawda o Niepokalanym Poczęciu nie może być mylona z dziewiczym narodzeniem Jezusa z Maryi. Niestety, często tak bywa. Niepokalane poczęcie stoi bliżej prawdy o grzechu pierworodnym niż prawdy o czystości seksualnej. Po drugie – gdy szukam dziś obrazów ze współczesnego świata, znajduję kilka, którymi chcę się podzielić. Zaznaczam jednak: to obrazy, jakieś modele, a nie rzeczywistość. Rzeczywistość zostanie tajemnicą wiary – nie zgłębimy jej do końca, ale możemy ją przyjąć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję