Reklama

Świat

Ikona Częstochowska w Guadalupe

Matka Boża Częstochowska w kopii Ikony Jasnogórskiej, która przejechała już ponad 150 tys. km „Od Oceanu do Oceanu” przez świat w obronie życia, gości obecnie w Meksyku.

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Od 22 marca Ikona wędruje ulicami metropolii meksykańskiej, towarzysząc obrońcom życia podczas modlitwy przed trzema placówkami aborcyjnymi w ramach akcji „40 Dni dla Życia”. W Meksyku modlitwa ta jest prowadzona bez przerwy przez całą dobę. Będzie trwała nieprzerwanie aż do najbliższej niedzieli.

Grupa osób, która modliła się w nocy przed jedną z placówek aborcyjnych jest przekonana, że obecność Matki Bożej w Ikonie Częstochowskiej w sposób cudowny uratowała im życie. Zbyt szybko jadąca ciężarówka wpadła na chodnik i „skosiła” latarnię, która leciała prosto na modlących się ludzi. Gdy wydawało się, że już nic ich nie uratuje, nagle jakby odbiła się od niewidocznej ściany ponad Ikoną i zmieniając kierunek upadła z boku.

Reklama

Akcja „40 Dni dla Życia” kończy się w Niedzielę Palmową 29 marca br. W Meksyku na ten dzień jest również przeniesiona celebracja Święta Zwiastowania oraz Dnia Świętości Życia. Uroczystości w bazylice Guadalupe, w których wezmą udział wielkie tłumy ludzi, rozpoczną się o godz. 9.00 rano czasu meksykańskiego. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Norberto Rivera Carrera, arcybiskup miasta Meksyku, który zawsze bardzo zdecydowanie broni ludzkiego życia. Nałożył on ekskomunikę na meksykańskich polityków, którzy poparli ustawę legalizującą aborcję w Meksyku, za co był ostro atakowany.

Do bazyliki peregrynującą Ikonę Częstochowską wniosą reprezentanci modlitwy „40 Dni dla Życia”, którzy ocaleli podczas wypadku z latarnią oraz ruchu Vida Florida, odpowiedzialnego za peregrynację na terenie Meksyku.

Po Mszy św. zostanie odnowiony Akt Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości. Będzie to historyczna okazja do oficjalnego spotkania dwóch wizerunków Matki Bożej.

Reklama

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest otaczany wyjątkową czcią. Odbity na tilmie św. Juana Diego nie jest uczyniony ludzką ręką. Kryje w sobie wiele tajemnic. Czterolistny kwiatek na łonie Maryi wskazuje, że jest Ona w stanie błogosławionym. Z tego powodu Matka Boża z Guadalupe jest uznawana za patronkę dzieci w łonach matek i ruchów obrony życia. Jej oblicze jest lekko brunatne, podobne do koloru skóry Indian – Azteków, Meksykanie często nazywają Ją Morenitą. Cudowny wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest szczególnym rodzajem ikony. Obraz jest wyrażony za pomocą znaków i symboli, tworząc swoisty język w pełni zrozumiały dla Indian Azteków i przypominający ich kodeksy.

Matka Boża Częstochowska należy do najstarszych ikon tzw. łukaszowych. Zgodnie ze starą, chrześcijańską tradycją została napisana przez św. Łukasza Ewangelistę na desce ze stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Napisana, gdyż Ikona jest rodzajem języka, który przekazuje treść Ewangelii. Każdy kolor, element i gest ma swoje znaczenie. Oblicze Maryi na Ikonie Częstochowskiej ma podkład czerwono-brunatny. Meksykanie z zachwytem zauważają podobieństwo i mówią, że spotykają się dwie Morenity: ich ukochana Matka z Guadalupe z Matką św. Jana Pawła II z Częstochowy.

W uroczystości można uczestniczyć przez Internet, przez stronę bazyliki w Guadalupe w niedzielę 29 marca br. o godz. 16.00 czasu polskiego: http:// basilica.mxv.mx/web1/-home/envivo.html

Więcej informacji na temat peregrynacji na stronie www.odoceanudooceanu.pl

2015-03-25 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi częstochowscy odwiedzili kaplicę Cudownego Obrazu na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

biskup

KRZYSZTOF ŚWIERTOK

Na Szczycie Jasnogórskim, 15 sierpnia 2012 r.

Na Szczycie Jasnogórskim, 15 sierpnia 2012 r.

Abp-senior Stanisław Nowak oraz biskup pomocniczy Jan Wątroba odwiedzili dziś rano kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, by sprawdzić stan ikony po próbie jej zniszczenia przez 58-letniego mężczyznę. Abp Stanisław Depo, metropolita częstochowski, który jest poza miastem, wystosował do wiernych apel o modlitwę ekspiacyjną za zbezczeszczenie Obrazu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: zmarł na Covid-19 kardynał Jorge Urosa Savino

2021-09-24 07:16

[ TEMATY ]

kardynał

Episkopat.pl

W wieku 79 lat zmarł 23 września w jednej z klinik w Caracas arcybiskup-senior stolicy kard. Jorge Liberato Urosa Savino – podało 23 bm. biuro prasowe stołecznej archidiecezji. Od 27 sierpnia przebywał w szpitalu, gdyż stwierdzono u niego Covid-19. W trakcie jego choroby w mediach społecznościowych pojawiło się kilka fałszywych wiadomości (fake newsów), które obiegły kraj i były dementowane przez wenezuelskie media kościelne. Teraz jednak wiadomości o zgonie powszechnie szanowanego purpurata pokazały się prawdziwe.

Przyszły kardynał urodził się 28 sierpnia 1942 w Caracas. Filozofię studiował w stołecznym seminarium duchownym a teologię – w seminarium św. Augustyna w Toronto. Od 1965 uzupełniał naukę na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując w 1971 doktorat z teologii dogmatycznej. W międzyczasie 15 sierpnia 1967 w Caracas przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity stolicy kard. José Humberto Quintero (arcybiskup Caracas). Studia uzupełniał też w Papieskim Kolegium Latynoamerykańskim w stolicy Włoch.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję