Reklama

Niedziela Kielecka

Znów się kręci

Słynny zabytkowy wiatrak – wizytówka Krasocina w powiecie włoszczowskim został gruntownie wyremontowany.

Odrestaurowany wiatrak w Krasocinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pochodzący z 1920 r. obiekt teraz będzie służył jako miejsce kultury. W jego wnętrzu znajdzie się także Dom Chleba, przypominający o dawnych tradycjach wypieków pieczywa.

Prace prowadzono od lipca 2019 r. Ze względu na zły stan budowli, najpierw dokonano jej rozbiórki, następnie wykonano fundament i wzmocnienia pozostałych murów. Należało przygotować schody, nową stolarkę i zadaszenie tak, aby wiernie oddać charakter dawnego obiektu. Wiatrak będzie się kręcił. Siłą napędową nie będzie teraz dla niego wiatr a odpowiedni napęd elektryczny. Roboty objęły również zagospodarowanie terenu wokół wiatraka. Wartość inwestycji to prawie 1,2 mln zł, z czego 500 tys. pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obiekt ucierpiał w czasie okupacji i odtąd nie spełniał już swojej roli. Miłośnicy swojej małej ojczyzny podjęli próbę odnowienia wiatraka w 1980 r. Powstało tutaj wtedy Muzeum Chleba. Kiedy teren w końcu znalazł się w rękach Gminy Krasocin, mogła ona zaplanować gruntowną restaurację obiektu, która ostatecznie zakończyła się w czerwcu br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2020-06-24 09:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Robią wszystko, żeby kościół istniał

[ TEMATY ]

Kościół

zabytek

Podlegórz

Radowice

Smolno Wielkie

Karolina Krasowska

Dla nas to nie tylko zabytek, to przede wszystkim świątynia - mówią mieszkańcy Podlegórza i Radowic. W tle zabytkowe organy Sauera

Dla nas to nie tylko zabytek, to przede wszystkim świątynia - mówią mieszkańcy Podlegórza i Radowic. W tle zabytkowe organy Sauera

Mieszkańcy Podlegórza i Radowic zapraszają na Bal Sylwestrowy. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na remont zabytkowej świątyni.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Podlegórzu od lat służy mieszkańcom dwóch miejscowości – Radowic i Podlegórza. To jeden z trzech kościołów należących do parafii pw. Chrystusa Króla w Smolnie Wielkim. - Kościół jest zabytkowy, jednak wymaga solidnego remontu, dlatego robimy wszystko, żeby go uratować. W tym celu, na różne sposoby, jak tylko się da, staramy się pozyskiwać potrzebne środki finansowe. Organizujemy festyny, zbiórki. W 2019 r., jeszcze przed pandemią, po raz pierwszy zorganizowaliśmy Andrzejki. Pomysł się udał, dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować Bal Sylwestrowy – mówi Grzegorz Brażycki, przewodniczący Komitetu Społecznego ds. Remontu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Podlegórzu, który powstał w 2015 r.
CZYTAJ DALEJ

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się rusztowania na kościół

2025-10-02 09:19

[ TEMATY ]

Etiopia

Vatican Media

Co najmniej 36 osób zginęło, a 200 zostało rannych w wyniku zawalenia się prowizorycznego rusztowania na kościół w Etiopii. Do tragedii doszło 1 października, w trakcie nabożeństwa, a informuje o niej francuski dziennik „La Croix”, powołując się na etiopskie media.

Do zawalenia się drewnianego rusztowania w kościele w miejscowości Arerti, ok. 70 km od stolicy Addis Abeby doszło w godzinach porannych, gdy liczna grupa wiernych znajdowała się w świątyni. Zginęło co najmniej 36 osób a 200 zostało rannych, jednak, jak podkreśla szef lokalnej policji Ahmed Gebeyehu, liczba ta może wzrosnąć. Zawalone rusztowanie, służące do prowadzenia prac wykończeniowych, skonstruowane było z grubych drewnianych pali.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do duszpasterzy seniorów: starzenie się to część „cudu, jakim jesteśmy”

2025-10-03 14:31

[ TEMATY ]

Watykan

cuda

duszpasterze seniorów

starzenie się

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Ojciec Święty przyjął na audiencji duszpasterzy osób starszych, którzy uczestniczyli w Watykanie w kongresie, zorganizowanym przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Zwracając się do nich, przypomniał o wielkim pragnieniu swojego poprzednika, by budować przymierze młodzieży z seniorami. Podkreślił, że osoby starsze są „darem i błogosławieństwem”, a proces starzenia się to część „cudu, jakim jesteśmy”, jako Stworzenie.

Pragnienie papieża Franciszka
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję