Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: papieskie Centrum rośnie przed ŚDM

Pod koniec kwietnia pierwsi pielgrzymi będą mogli wyjechać na taras widokowy wieży przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Trwa także budowa organów i wystrój ostatnich wolnych kaplic. Zakończyła się budowa Muzeum Jana Pawła II w stanie surowym; powstaje droga dojazdowa z miasta i kładka do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wiele zapowiada, że papieskie Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie będzie w dużej części kompletne na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

[ TEMATY ]

Kraków

ŚDM w Krakowie

Łukasz Kaczyński

W ramach powstającego w hołdzie dla Jana Pawła II kompleksu Centrum „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach w Krakowie, od czterech lat działają już: Sanktuarium św. Jana Pawła II, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II oraz Centrum Wolontariatu. Aktualnie planowane są prace związane z wykończeniem Muzeum, do którego zostanie przeniesiona tymczasowa ekspozycja prezentowana obecnie w Instytucie.

Już pod koniec kwietnia uruchomiona dla zwiedzających będzie wieża usytuowana przy kościele. Razem z wieńczącym ją krzyżem mierzy około 68 metrów. Na wysokości 50 metrów znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się panorama miasta. „Przy dobrej widoczności widać również Tatry” – zaznacza Piotr Sionko, rzecznik Centrum „Nie lękajcie się!”. Na wieżę można wejść pokonując 272 schody lub wjechać windą.

Reklama

Nad tarasem widokowym znajduje się dzwonnica, z czterema dzwonami. Największy z nich – ważący 1,5 tony został nazwany imieniem św. Andrzeja Boboli. Kolejne trzy to „Św. Jan Apostoł”, „Św. Józef” oraz „Tu es Petrus”. Elewację wieży będzie zdobiła figura Matki Bożej Fatimskiej z białego marmuru.

W drugiej połowie roku w kościele górnym będzie wykonywana konstrukcja stalowa pod organy, a sam instrument ma być gotowy na Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.

Na jesieni tego roku dekoracje mozaikowe w kaplicach górnego kościoła wykona o. Marko Rupnik SJ. A już w kwietniu do sanktuarium ma trafić obraz Matki Bożej z Guadalupe, ufundowany przez meksykańską fundację.

Reklama

W dolnym kościele ostatnio została wyposażona kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą opiekują się siostry sercanki. Prawdopodobnie Włosi zaaranżują ostatnie z wolnych oratoriów – kaplicę Matki Bożej Loretańskiej.

W dolnej części świątyni znajdują się także krypty grobowe, gdzie zostali już pochowani kardynałowie Andrzej Deskur i Stanisław Nagy SCJ. Ściany tych dwóch kaplic tworzą kolumbaria. W tej chwili spoczywa w nich urna z prochami darczyni zasłużonej dla Centrum.

Kobieta ufundowała m.in. Kaplicę Chrztu Świętego w kościele górnym oraz pomnik Jana Pawła II, który stanie w centralnej części placu przed sanktuarium. „Odlany z brązu monument będzie przedstawiał papieża pielgrzyma, który z krzyżem w dłoni, w rozwianych szatach będzie zwrócony w stronę Łagiewnik i niejako symbolicznie, jako pielgrzym, będzie prowadził pielgrzymów wychodzących z Sanktuarium Jana Pawła II w kierunku Sanktuarium Bożego Miłosierdzia” – mówi Sionko.

Prawdopodobnie w październiku do sanktuarium św. Jana Pawła II będzie można dojechać nową drogą. Będzie wiodła od ronda przy zbiegu ulic Totus Tuus i św. Brata Alberta pod mostem nad Wilgą, który dotychczas służył za przeprawę, a od momentu uruchomienia dojazdu będzie udostępniony wyłącznie pieszym.

Możliwe, że już w pierwszej połowie 2016 roku z Sanktuarium Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie można przejść po specjalnej kładce. Projekt architektoniczny został zatwierdzony i złożono wniosek o pozwolenie na budowę.

Piotr Sionko informuje, że także PKP wraz z miastem Kraków przygotowało projekt na kładkę nad torowiskiem w pobliżu sanktuarium. Niewykluczone, że powstanie też peron kolejowy w tej okolicy. Warto przypomnieć, że miasta Kraków i Wieliczka w ubiegłym roku uruchomiły dwie nowe linie autobusowe, które dowożą turystów i pielgrzymów z centrum Krakowa (linia 504) i z Wieliczki (linia 224).

2015-03-27 16:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków zaczyna się w Lublinie

Niedziela lubelska 29/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Lublin

ŚDM w Krakowie

Archiwum lubelskiego biura ŚDM

Jesteśmy gotowi na ŚDM

Jesteśmy gotowi na ŚDM

Z ks. Adamem Babem, wikariuszem biskupim ds. młodzieży i koordynatorem diecezjalnym biura organizacji Światowych Dni Młodzieży w Lublinie, rozmawia Urszula Buglewicz

URSZULA BUGLEWICZ: – Za kilka dni do naszej diecezji przyjedzie młodzież z różnych stron świata. Jesteśmy gotowi na jej przyjęcie?

CZYTAJ DALEJ

Koszalin: niemowlę w oknie życia

2021-06-14 12:30

[ TEMATY ]

okno życia

Radek Mokrzycki

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

W poniedziałek o godz. 11.02 w koszalińskim oknie życia zadzwonił alarm. Opiekujące się oknem siostry znalazły w nim dwumiesięczną dziewczynkę.

Siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej zabezpieczyły dziecko, m.in. umieszczając je w tzw. ciepłym gniazdku i powiadomiły odpowiednie służby.

CZYTAJ DALEJ

Srebrne wesele Białego Kruka w Sukiennicach w blasku wielkich autorów

2021-06-14 14:54

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Zakładanie wydawnictwa w naszym kraju to obecnie marny interes, skoro sprzedaż (i czytelnictwo) książek spada z roku na rok. Spada, bo dramatycznie maleje liczba księgarń (wyjątkowe zjawisko w Europie), a internet nie jest w stanie pełnić ich kulturotwórczej roli. Na szczęście zupełnie inaczej było 25 lat temu, kiedy Leszek Sosnowski zakładał Białego Kruka, dziś jedno z czołowych wydawnictw polskich.

Oficyna ta jak mało kto ma powody do świętowania jubileuszu ćwierćwiecza; jej dorobek zapisał się złotym zgłoskami na mapie kulturalnej III RP i przetrwa na pewno wiele kolejnych ćwierćwieczy. Publikują tam dziś najwybitniejsze polskie umysły, wielcy artyści, zaangażowani patrioci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję