Reklama

Niedziela Legnicka

Z Siostrą Faustyną na ulicach Legnicy

Ponad 1000 osób wzięło udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, jaka przeszła w piątek ulicami Legnicy. Modlitewnej procesji przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski

We wspólnej modlitwie uczestniczyli także: bp Marek Mendyk, księża z legnickich parafii, Seminarium Duchowne, osoby konsekrowane, harcerze i skauci oraz rzesza wiernych z legnickich parafii.

Zazwyczaj „miejska” Droga Krzyżowa odprawiana była w południe, w Wielki Piątek. Tym razem tydzień wcześniej i w godzinach wieczornych. – Nasze nabożeństwo to doskonałe wprowadzanie w tajemnicę Niedzieli Palmowej oraz Wielkiego Tygodnia. To nasze duchowe przygotowanie do przeżywania misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa” – powiedział Biskup legnicki.

Reklama

Zadowolenia z takiej decyzji nie kryło wielu Legniczan. – Jesteśmy już po pracy, po obowiązkach, dlatego po raz pierwszy mogłam wziąć udział w takim nabożeństwie. Wcześniej nie było to możliwe. Wieczorna pora oraz blask świec dodatkowo nastrajał do skupienia i modlitwy – mówiła jedna z uczestniczek nabożeństwa.

Droga Krzyżowa rozpoczęła się u o. Franciszkanów o g. 19,30. Z kościoła św. Jana Chrzciciela wyruszyła modlitewna procesja ze świecami. Podczas drogi rozważania do poszczególnych stacji nawiązywały do Bożego Miłosierdzia, były też fragmenty „Dzienniczka” S. Faustyny Kowalskiej. Ze względu na trwający Rok Życia Konsekrowanego odczytywały je siostry zakonne oraz przedstawiciele męskich zgromadzeń zakonnych.

– Tego, co najbardziej światu, naszej ojczyźnie potrzeba, to miłosierdzia. Wzywamy go, by nie stracić nadziei. Przez taką formę modlitwy, na ulicach miasta, dajemy świadectwo o naszej przynależności do Chrystusa. Ludzie dzisiaj manifestują różne rzeczy, złe rzeczy, my nie mamy się czego wstydzić, dlatego chcemy manifestować naszą wiarę – powiedział o. Jan Janus, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela.

Reklama

Dla harcerek, Sandry i Korneli, udział w nabożeństwie to okazja do przygotowania się do przeżywania świąt wielkanocnych. Pan Bronisław z parafii św. Józefa stwierdził, że to wręcz obowiązek każdego katolika. - Dziś światu brakuje dobrego świadectwa dawanego przez ludzi wierzących, dlatego takiej okazji, jak ta Droga Krzyżowa nie można zmarnować. Poza tym jest to okazja do doświadczenia bliskości z Jezusem cierpiącym i ukrzyżowanym – podkreślił p. Bronisław.

Studentka Kamila podczas drogi wspomagała kolegów niosących nagłośnienie. - Udział w tej modlitwie to wielka okazja do odnowy duchowej. Nie zawsze mamy na to czas, może to właśnie teraz będzie ten impuls do odnowy, zmiany – stwierdziła. Natomiast Krzysztof podczas drogi modlił się w intencji swojej trzeźwości, a także za swoją rodzinę. – Od 16 lat jestem trzeźwym alkoholikiem i chcę w tym wytrwać. Razem z żoną, która jest pierwszy raz, modlimy się także za naszą chorą córkę – powiedział. – Modlimy się gorąco o to, by jej sytuacja zmieniła się. To jest nasza najważniejsza myśl każdego dnia i największa prośba – dodała żona p. Krzysztofa.

Ostatnia, 14 stacja Drogi Krzyżowej odprawiona została na placu Orląt Lwowskich, przed Legnicką Kurią Biskupią, gdzie znajduje się Krzyż Milenijny. Na zakończenie bp Zbigniew udzielił błogosławieństwa, zachęcił też do udziału w Triduum Paschalnym.

2015-03-28 09:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Jadwiżański w diecezji legnickiej zainaugurowany

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Legnica

Jędrzej Rams

W marcu 2017 roku minie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej. Z tej racji na Dolnym Śląsku Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny ogłosił dla trzech diecezji: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej Rok Jadwiżański.

Rok ten potrwa do 16 października 2017 r. Ten szczególny czas ma służyć ożywieniu kultu Patronki Śląska, wpatrywaniu się w duchowość Księżnej oraz naśladowaniu jej charyzmatów w naszych czasach. Będzie to także czas odbywania pielgrzymek do miejsc związanych ze św. Jadwigą, wśród których szczególne miejsce zajmuje Trzebnica, gdzie znajduje się grób św. Jadwigi. Warto przy tej okazji wspomnieć, że diecezji legnickiej znajdziemy 11 parafii, którym patronuje Księżna Jadwiga, znajdziemy również kościoły filialne oraz szkoły noszące imię św. Jadwigi Śląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję