Reklama

Prasa zagraniczna

Analfabetyzm powróci?

Wielu przewidywało, że pandemia najsilniej uderzy w katolickie szkolnictwo i, niestety, tak się dzieje. Po sygnałach z Libanu i Włoch nadeszła wiadomość z Ugandy, że Kościół nie ma pieniędzy, aby dalej prowadzić szkoły. Zawieszone zostały wypłaty pensji dla nauczycieli i pracowników szkół. Chodzi o, bagatela, 6 tys. placówek edukacyjnych, a bez Kościoła w Ugandzie po prostu nie ma szkolnictwa. Szkoły są finansowane z niewielkiego czesnego, które płacili rodzice, i z charytatywnych grantów. A tych teraz nie ma.

La Croix

Burza w Kościele w Niemczech

Tamtejsza konferencja biskupia powołała zespół, który opracował plan reformy seminariów duchownych w związku z coraz mniejszą liczbą powołań. Pozostawiono tylko trzy seminaria dla wszystkich niemieckich diecezji.

W dwóch innych kandydaci mieliby przechodzić kurs przygotowawczy, a w czterech kolejnych – praktykę duszpasterską. Plan ten krytykują władze dotychczasowych seminarów i wydziały teologiczne uniwersytetów, które nie będą już kształcić katolickich księży.

Reklama

Novena

Niepokojące wieści z Hiszpanii

To może być co prawda efekt pandemii, która wpłynęła negatywnie na metodologię badań, ale sygnał jest niepokojący. Według hiszpańskiego Centrum Badań Społecznych, od kwietnia do czerwca ubyło w Hiszpanii katolików. W kwietniu przynależność do Kościoła deklarowało 66,8% badanych, w czerwcu – 61,6%. Faktem jest, że liczba Hiszpanów identyfikujących się z Kościołem systematycznie, od końca lat 70. ubiegłego wieku, spada. W końcówce tamtego okresu ponad 90% mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego identyfikowało się z Kościołem. Niepokojące jest także to, że najmniejszy odsetek osób deklarujących związek z katolicyzmem mieści się w najmłodszych grupach wiekowych. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że religijność wzrasta wraz z wiekiem i tak było zawsze. W ubiegłym roku z powodu braku powołań zlikwidowano w Hiszpanii 32 klasztory, a liczba zakonników i zakonnic zmniejszyła się o prawie 2 tys.

The Trumpet

Stek bzdur

W światowych mediach, które z natury prezentują liberalną wizję rzeczywistości, w złym tonie jest dobrze pisać o Polsce. To nie dziwi. Dziwić natomiast może, że takie zupełnie oderwane od rzeczywistości artykuły są promowane w kręgach kościelnych. Na stronie: ilsismografo.blogspot.com wśród polecanych tekstów znalazła się pseudoanaliza aktualnej, powyborczej sytuacji w Polsce, zamieszczona pierwotnie w internetowej wersji amerykańskiego magazynu The Trumpet. Jedyną prawdziwą rzeczą jest w niej podkreślenie faktu, że rola Kościoła katolickiego w historii naszego narodu jest wyjątkowa. Reszta to fala insynuacji. Zdaniem autora analizy, Kościół katolicki otwarcie wspiera obóz rządzący i ma na niego wielki wpływ. Więcej, to ludzie Kościoła mają pisać projekty ustaw i podejmować najważniejsze decyzje. Oczywiście, wszystko dzieje się zakulisowo i tylko najbardziej światli ze światłych są w stanie to dostrzec. Do czego to prowadzi? Zdaniem autora, do tyranii, bo tym kończy się wpływ Kościoła na państwo.

Catholic Herald

Włochy wymierają

Włochy są jednym z najstarszych społeczeństw na świecie; tym tłumaczono gwałtowny przebieg epidemii na Półwyspie Apenińskim. Północy kraju nie pomogło, że to jeden z najbogatszych regionów na całym świecie. Zaszkodziło natomiast, że jest regionem najstarszym. Teraz, według przewidywań statystyków, będzie jeszcze starszym, bo z powodu epidemii urodzi się jeszcze mniej dzieci. W 2020 r. – aż o 10 tys. Podobnie będzie, prawdopodobnie, w 2021 r. Liczba urodzeń we Włoszech już wcześniej niepokojąco się zmniejszała. W 2019 r. nad Tybrem urodziło się nieco ponad 400 tys. dzieci, co było już historycznym rekordem. Teraz będzie ich jeszcze mniej. Wpływ na to ma atmosfera niepewności i zagrożenia wywołanego pandemią, a do tego dojdą obawy związane z trudną sytuacją gospodarczą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

2020-08-13 12:09

[ TEMATY ]

biskup

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Jacek Jezierski

Dziś Ojciec Święty Franciszek mianował biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji gdańskiej. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Funkcję tę bp Jacek Jezierski będzie pełnił do momentu mianowania przez Papieża nowego arcybiskupa metropolity gdańskiego. - Słowo administrator oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, ze władzę sprawuje w imieniu papieża i ma wszelkie uprawnienia biskupa diecezjalnego – wyjaśnia ks. Prof. Piotr Majer prawnik kościelny z uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Przypominamy biogram bp. Jacka Jezierskiego:

Jacek Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W roku 1967 ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące im. K.I. Gałczyńskiego. W latach 1967-1974 studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie. W roku 1968, wraz z innymi kolegami z roku, został powołany do odbycia dwuletniej zasadniczej służby wojskowej w Bartoszycach.

Święcenia kapłańskie przyjął w Olsztynie 16 czerwca 1974 r. w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa [szafarz: bp Józef Drzazga]. Jako wikariusz pracował w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku [1974-1976] oraz parafii św. Mikołaja w Elblągu [1977-78], gdzie prowadził również duszpasterstwo głuchych i niewidomych.

Jest teologiem dogmatykiem [doktorat w KUL], specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Opublikował wiele artykułów, wyjaśniając m.in. wiele kwestii teologicznych w perspektywie dialogu ekumenicznego. Jest znawcą osoby oraz myśli sługi Bożego kard. Stanisława Hozjusza – biskupa warmińskiego.

Wykładał teologię dogmatyczną w Warmińskim Instytucie Teologicznym Olsztynie [1983–1999], w Wydziale Teologii UWM w Olsztynie [1999–2013] oraz w Kolegium Teologicznym w Kaliningradzie [1993– 2003]. W latach 1998-1999 reprezentował archidiecezję warmińską, w Zespole MEN ds. utworzenia Uniwersytetu w Olsztynie.

19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej ze stolicą tytularną Liberalia [dzisiejsza Algieria]. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 we współkatedrze św. Jakuba Apsotoła w Olsztynie. Głównym konsekratorem był: kard. Józef Glemp - Prymas Polski, a współkonsekratorami: abp Edmund Piszcz - arcybiskup metropolita warmiński oraz abp Tadeusz Gocłowski - arcybiskup metropolita gdański. Swoją dewizę biskupią - "Veritas Christi Liberat" [Prawda Chrystusa wyzwala] - wybrał dla upamiętnienia encykliki Jana Pawła II "Veritatis splendor". Odstąpił od zwyczaju ustanowienia herbu biskupiego.

W 1992 r. został mianowany kanonikiem rzeczywistym Kapituły Warmińskiej we Fromborku, a w 1994 wybrany jej prepozytem. Z jego inicjatywy odbyły się poszukiwania szczątków doczesnych Mikołaja Kopernika w katedrze fromborskiej. W roku 2004 rozpoczęły się prace archeologiczne, kierowane przez prof. dr. hab. Jerzego Gąssowskiego. Znaleziono szczątki, które po przeprowadzeniu badań specjalistycznych zostały zidentyfikowane jako należące do Wielkiego Astronoma.

Dnia 10 maja 2014 papież Franciszek mianował bp. Jacka Jezierskiego biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej. Diecezję objął kanonicznie 28 maja 2014, zaś 8 czerwca 2014 odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Elblągu. W Wielki Czwartek 24 marca 2016 r. ogłosił zwołanie historycznego, bo pierwszego synodu diecezji elbląskiej pod hasłem "Dojrzali w wierze i życiu". Synod został uroczyście otwarty i rozpoczęty w dn. 17 września 2016.

W ramach pracy w Konferencji Episkopatu Polski, bp Jezierski w 1995 r. objął funkcję przewodniczącego Komisji Charytatywnej, a w 1998 przewodniczącego Zespołu do Dialogu Ekumenicznego z Kościołem Polskokatolickim. Został ponadto delegatem KEP ds. Ekumenicznej Inicjatywy „Theobalt”.

Obecnie w ramach KEP jest przewodniczącym Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką, członkiem Rady ds. Ekumenizmu, Rady Ekonomicznej, Komisji Rewizyjnej Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" oraz Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, który przygotowywał Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana [Łagiewniki 19 listopada 2016]. Ponad to jest także przewodniczącym Kapituły Promocja Godności Człowieka w ramach nagrody „Totus Tuus” Fundacji KEP „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W swoich wypowiedziach bp Jezierski wiele uwagi poświęca sprawom formacji chrześcijańskiej i społecznym. Formację tę, zawsze rozumiał jako przygotowanie człowieka do dojrzałego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym ojczyzny, miasta i regionu. Zna język niemiecki. Lubi poezję, zwłaszcza Czesława Miłosza i Marii Zientary-Malewskiej.

CZYTAJ DALEJ

MR: polskie rodziny otrzymały 500 mln zł w postaci bonu turystycznego

2020-08-13 13:59

[ TEMATY ]

bon turystyczny

Ks. Dariusz Burski

500 mln zł to wartość 590 tys. bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

"500 mln zł to wartość 590 tys. przekazanych bonów turystycznych" - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Ministerstwo podkreśliło, że polskie rodziny będą mogły bon turystyczny przeznaczyć na wypoczynek w kraju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję