Reklama

Niedziela Legnicka

Wzór do naśladowania

Od kilku lat damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie przybywają w święto św. Marii Magdaleny do kaplicy pod jej wezwaniem, znajdującej się na terenie Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

bożogrobcy

Przemysław Groński

Uczestnicy modlitwy

Uczestnicy modlitwy

Tak też było i w tym roku. Do sanktuarium przybyli 22 lipca członkowie zakonu z okręgu dolnośląskiego i górnośląskiego. Witając gości i swoich parafian, kustosz miejsca i zarazem kawaler tego zakonu, ks. prał. Marian Kopko podkreślił, że w tej kaplicy właśnie w dniu patronalnym św. Marii Magdaleny, tylko raz w roku śpiewane są Godzinki o Pustym Grobie Chrystusa i sprawowana jest Eucharystia. Dodał, że tegoroczna modlitwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, rozpoczyna jego przygotowania do obchodów w 2033 r. jubileuszu dwóch tysięcy lat od Zmartwychwstania Chrystusa.

Eucharystii, podczas której modlono się o siłę, wytrwanie i o to, by członkowie zakonu byli pięknymi wyznawcami Jezusa Chrystusa, przewodniczył kawaler zakonu a zarazem proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, ks. dr Paweł Oskwarek.

Reklama

Na początku Mszy św. celebrans wskazał, że: – Jesteśmy tutaj w takiej scenerii, która zaprowadza nas tam, gdzie była Maria Magdalena. Ale ona tam poszła, bo kochała Jezusa. Nie mogła spać, bo nie mogła pogodzić się z prawdą, że On umarł. Dzisiaj chcemy i my wejść do Grobu, by On na nowo nas przebudował. Złóżmy dzisiaj nasze serca w pustym Grobie Jezusa, który mówi nam o największej prawdzie, że Jezus zmartwychwstał. Oddajmy dzisiaj Jezusowi cześć i chwałę, bo teraz chcemy przeżyć Jego ofiarę miłości, ofiarę Kalwarii, która uobecni się na tym ołtarzu – mówił ks. Paweł.

W tej kaplicy Msza św. sprawowana jest tylko raz w roku.

Podziel się cytatem

W homilii stwierdził m.in., że kaplica św. Marii Magdaleny z pustym Grobem Chrystusa jest wielką tajemnicą i źródłem naszej wiary. Jezus wybrał Marię Magdalenę, by została zwiastunką zmartwychwstałego Pana.

– Maria Magdalena jest osobą, która tak kochała Jezusa, że wierzyła, iż jej miłość nie skończyła się pod krzyżem Chrystusa. Niech ona stanie się dla nas wzorem do codziennego naśladowania jej postawy, byśmy zdawali sobie sprawę, że nie tylko my mamy szukać Jezusa, ale, że On każdego dnia szuka ciebie, bo ciebie kocha. Niech On nam błogosławi i prowadzi do Domu Ojca – akcentował kończąc homilię ks. Paweł Oskwarek. I dodał: – Życzę sobie i wam, żeby w codzienności Chrystus był naszym nauczycielem tej niezwykłej miłości, która rodzi się właśnie w grobie, kiedy Mu przynoszę swój grzech, swoją słabość, kiedy wchodzę w grób, by właśnie On zabrał to, co jest trudne. Jak w każdej spowiedzi, jak w każdym prawdziwym spotkaniu Boga, który nigdy nas nie ocenia, ale który pragnie nas przytulić tak, jak Maria Magdalena i powiedzieć, zapytać: „Czemu płaczesz, kogo szukasz?”.

2020-08-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki odpust w Krzeszowie

Niedziela legnicka 35/2017, str. 1, 4

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Blisko 10 tys. osób uczestniczyło w uroczystościach odpustowych ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie. Takich tłumów nie widziano tutaj od dawna.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję