Reklama

Książki

Klucz do poznania

Dzieje naszej ojczyzny można przyrównać do dreszczowca z happy endem. Nasi przodkowie wiele wycierpieli, ale nigdy się nie poddali. Co pozostawili nam w spadku? Tego dowiemy się z intrygującej książki Krzysztofa Wielguta.

Stoimy w przededniu wielkiej rocznicy – 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W połowie sierpnia 1920 r. na przedpolach stolicy rozstrzygnął się nie tylko los Polski, która zaledwie dwa lata wcześniej odzyskała niepodległość, ale i świata. Przywódcy bolszewickiej Rosji nie ukrywali, że „po trupie Polski i Warszawy przejdą do Europy”. Snuli znacznie śmielsze plany niż opanowanie wyłącznie Starego Kontynentu. Europa miała się stać dla nich mostem prowadzącym do eksportu rewolucji na cały świat. Patrząc na historię ZSRR, doskonale wiemy, czym by się skończyło zwycięstwo bolszewików pod Warszawą.

Reklama

Rocznica Cudu nad Wisłą skłania do refleksji nie tylko na temat zaborczych totalitaryzmów, które szczególnie w XX wieku przenicowały połowę globu, ale również nad egzystencjalnymi dylematami dotyczącymi naszej istoty. Kim my, Polacy, jesteśmy? Co możemy powiedzieć o narodzie, który nie tylko w 1920 r. uratował zachodnią cywilizację przed zagładą? Jedynie patrząc przez pryzmat dziejów, możemy w pełni udzielić odpowiedzi na tak sformułowane pytania. To, skąd pochodzimy, jakie wydarzenia ukształtowały nasz kod kulturowy w dużym stopniu definiuje nas nie tylko w wymiarze społecznym, ale i indywidualnym.

Historia jest fascynująca, ale z jej przekazaniem w sposób ciekawy i inspirujący nie każdy sobie radzi. Jesteśmy zalewani masą suchych faktów, dat, miejsc i nazwisk, które w nadmiarze zniechęcają do dalszego poznawania dziejów. Informacje te, aby były dla nas jasne, trzeba uprzednio ułożyć, niczym puzzle, w jeden zachwycający obraz. Tak czyni Krzysztof Wielgut. Jego popularyzatorska książka Obrazki z dziejów Polski t. I i II nie przytłacza beznamiętną narracją i nadmiarem szczegółów, które mogą zanudzić. Autor w sposób prosty, acz profesjonalny, przedstawia historię Polski od samego początku, aż po najbardziej rozpalający naszą wyobraźnię okres II wojny światowej.

Prof. Wielgut, sam będąc pasjonatem minionych dziejów, zaszczepia w czytelniku historyczną ciekawość, która aktywizuje wszystkie elementy procesu poznawczego i ćwiczy jego intelektualne „muskuły”. Obrazki z dziejów Polski to solidny i intrygujący przewodnik po naszej historii, z którego wyłania się wizerunek narodu, jaki nieprzerwanie trwa ponad tysiąc lat. Znajdziemy tu komentarz do każdego wydarzenia, które wpłynęło na kształtowanie się naszego państwa i naszej kultury. Historyczne ujęcie zaproponowane przez Krzysztofa Wielguta to także klucz do poznania nas samych jako spadkobierców minionych pokoleń Polaków, jak choćby tych, którzy przed stu laty oparli się czerwonemu imperium zła.

2020-08-12 08:35

Ocena: +10 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Takiej jedności nam trzeba

Wszyscy jesteśmy dłużnikami tej bitwy, wojny, tego trudu dowódców i żołnierzy, którzy ocalili nas wszystkich – powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie Mszy św. inaugurującej główne obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Eucharystię w stołecznej konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku z metropolitą warszawskim koncelebrowali także bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję