Reklama

Z wizytą w parafii

Reformę świata trzeba zaczynać od rodziny

W prawdziwie zimowej aurze powitała Biskupa płockiego parafia w Jeżewie podczas wizyty kanonicznej 6 kwietnia. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych parafianie jeżewscy tłumnie zgromadzili się w swej świątyni, aby uczestniczyć m.in. we Mszy św., sprawowanej przez Biskupa Stanisława, a potem, na cmentarzu, modlić się za zmarłych kapłanów i swoich bliskich.

Niedziela płocka 18/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Bartłomieja w Jeżewie
Patron parafii: św. Bartłomiej
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Bartłomieja
Dekanat: drobiński
Miejscowości: Grąbiec, Grzędowo, Jeżewo, Kęsice, Krajewice Duże, Krajewice Małe, Makomazy, Młotkowo, Poświętne, Rękowo, Schabajewo, Skoczkowo, Stropkowo, Sulencice, Szumanie Bakalary, Szumanie Gośliny, Szumanie Pejory, Szumanie Pustoły, Wola Grąbiecka, Wróblewo, Zalesie, Zgagowo, Żytowo
Proboszcz: ks. mgr Marek Piotrowski
W parafii działają: Rada Parafialna, Koła Żywego Różańca, chór parafialny, ministranci, lektorzy, służba liturgiczna
Współpraca: zespół Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedziele: 8.00, 10.00, 11.30.

Charakterystyka parafii

"Podobnie jak całe społeczeństwo, tak i nasza parafia przeżywa troski, kłopoty i trudności, jakie niosą te niespokojne czasy. Jednak z całą cierpliwością i przy Bożej pomocy staramy się przezwyciężać to, co nas oddziela od miłości Boga" - zapewnił Ordynariusza płockiego proboszcz ks. Marek Piotrowski, składając sprawozdanie z życia parafii. Wszyscy mieszkańcy parafii, poza pięcioma rodzinami świadków Jehowy, deklarują przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego. Znaczna część wiernych korzysta z posług religijnych. Każdego roku - mówił ks. Marek Piotrowski - parafianie jeżewscy uczestniczą licznie w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, a także przystępują do sakramentów pokuty i Komunii św. Wielu także uczestniczy w nabożeństwie różańcowym i w Drodze Krzyżowej. Jednocześnie, jak zauważył Ksiądz Proboszcz, praktyka pierwszych piątków miesiąca i nabożeństwa majowego powinna spotkać się z większą gorliwością parafian.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także pielgrzymki do sanktuariów m.in. w Koziebrodach. Ponadto parafianie jeżewscy, jak zapewnił ks. Marek Piotrowski, uczestniczą dość licznie w uroczystościach dekanalnych i diecezjalnych, a w okresie dożynek przygotowują okazałe wieńce.
Pełny obraz każdej wspólnoty parafialnej zawiera w sobie nie tylko blaski, ale i cienie. W parafii jeżewskiej, w ocenie Księdza Proboszcza, wielu ludzi żyje wciąż w myśl peerelowskiej zasady "wierzący, ale niepraktykujący". Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego, która ma rozpocząć się w najbliższej przyszłości, być może przyczyni się do zmiany tego typu postaw.
"Nie brakuje jednak powodów do radości - dodał ks. Piotrowski. - Znakomita część parafian to ludzie głęboko wierzący, religijni; swoją systematyczną obecnością w kościele dają piękne świadectwo". A szczególnym źródłem tej radości jest fakt powołań, które swoje korzenie mają właśnie w parafii św. Bartłomieja. Obecnie w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym studiuje dwóch jeżewskich parafian, którzy tego dnia otrzymali posługę lektoratu i akolitatu. Ksiądz Proboszcz wspomniał także o licznych dziełach charytatywnych podejmowanych w powierzonej mu wspólnocie.

Reklama

Dokonania materialne

Ofiarność jeżewskich wiernych swój wyraz znajduje również we wsparciu materialnym licznych prac gospodarczych, przeprowadzanych w kościele i budynkach parafialnych. Dzieje się tak - jak zauważył ks. Marek Piotrowski - mimo pogłębiającego się zubożenia mieszkańców parafii. W zakres istotnych dokonań materialnych od ostatniej wizyty kanonicznej w parafii św. Bartłomieja wpisuje się przede wszystkim odnowienie wnętrza kościoła parafialnego, ambony oraz ołtarzy i chrzcielnicy. Ponadto odnowiono i wyzłocono kielichy i monstrancje. W kościele wymieniono także instalację elektryczną, a nad salą katechetyczną położono nowy dach. Cmentarz grzebalny wyłożono ok. 300 m˛ kostki brukowej. Na cmentarzu został też ustawiony krzyż Nowego Milenium.
W budynku plebanii przeprowadzony został gruntowny remont, zaś na dwa tygodnie przed tegoroczną wizytą Biskupa płockiego założono nowoczesne nagłośnienie w kościele. "Jest więc z czego się cieszyć i jest za co dziękować Panu Bogu i ludziom - stwierdził Proboszcz parafii św. Bartłomieja, kończąc swoje sprawozdanie. - Wielorakich potrzeb jest jednak jeszcze bardzo dużo. W miarę naszych możliwości będziemy się starali im zaradzać w przyszłości".

Wizyta kanoniczna

Swoje uznanie, a także radość z faktu zaangażowania wiernych jeżewskich w płaszczyznę duchową i materialną życia parafii wyraził Biskup Stanisław w kazaniu, wygłoszonym podczas porannej Mszy św. "Wszyscy jesteśmy równi wobec Boga i posiadamy wielką godność ludzką - mówił Ordynariusz płocki. - Cieszę się, że to rozumiecie, że przybywacie do tej świątyni, bierzecie udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, przystępujecie do sakramentów świętych, że macie na uwadze dobro waszej duszy. Jest to bardzo ważne w naszych czasach, które charakteryzują się ogromną agresją materializmu, szczególnie materializmu teoretycznego, który głosi, że Boga nie ma i że człowiek decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Ta agresja oddziałuje w sposób niezauważalny nawet na tych, którzy są katolikami. Ta agresja dotyka każdego z nas, zwłaszcza młode pokolenia, które są szczególnie wrażliwe na to i bardzo chłoną fałszywe idee".
Odnosząc się do słów powitania wypowiedzianych przez jednego z parafian w imieniu wszystkich tutejszych rodzin, bp Stanisław Wielgus przypomniał, że wspólnota rodzinna jest jedyną ustanowioną przez Boga instytucją i jako jedyna kieruje się prawem nie stanowionym przez człowieka, lecz prawem naturalnym. Niestety, tradycyjny model rodziny przeżywa obecnie poważny kryzys. "Tym bardziej - podkreślił Biskup płocki - potrzebna jest mobilizacja wszystkich ojców i matek. Reformę świata trzeba bowiem zaczynać od siebie, od własnego nawrócenia i od własnej rodziny".
Dobrą płaszczyzną pracy nad sobą, do której wzywał Biskup płocki, są rozmaite grupy parafialne, o różnych charyzmatach i zadaniach. Nie brak ich i w jeżewskiej parafii. Podczas oddzielnego spotkania z Biskupem Stanisławem swoje działania i krótką autocharakterystykę zaprezentowały: tutejsza rada parafialna, Kółka Żywego Różańca, służba liturgiczna, ministranci, chór parafialny, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej, a także środowisko nauczycielskie. Bp Stanisław Wielgus, zwracając się do nich powiedział m.in.: "Wy należycie do aktywu Kościoła parafialnego w Jeżewie. To wy nadajecie kształt temu Kościołowi. Wy jesteście drożdżami ewangelicznymi, które powodują, że wiara Chrystusowa umacnia się w waszej parafii i kwitnie w waszych rodzinach. To wielka odpowiedzialność, a jednocześnie wielki zaszczyt być kimś takim blisko ołtarza, Kościoła. Z całego serca dziękuję wam za to, że jesteście wiernymi uczniami Chrystusa".
Podczas wizyty kanonicznej swój ważny moment przeżywali gimnazjaliści, którzy otrzymali sakrament bierzmowania. Pomimo szalejącej zawieruchy śnieżnej parafianie jeżewscy na czele z Biskupem Stanisławem nawiedzili także cmentarz, gdzie modlono się za zmarłych kapłanów i członków rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: skromniejsze obchody Wielkiego Tygodnia z powodu wojny w Strefie Gazy

2024-03-29 15:23

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Pro Terra Sancta

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Pośród wojny i napięć, chrześcijanie w Jerozolimie rozpoczęli uroczystymi ceremoniami „święte trzy dni” poprzedzające Wielkanoc. W Wielki Czwartek przed południem Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice Grobu Pańskiego przewodniczył łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa, zgodnie z obowiązującym status quo, które reguluje czas modlitwy sześciu wyznań chrześcijańskich w sanktuarium.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję