Reklama

Niedziela Wrocławska

„Wujek” w Żernikach Wrocławskich

– Promowanie takich postaci jak „Wujek” ma ogromne znaczenie. Dzisiaj o księżach źle się mówi, a przecież są i tacy jak ks. Zienkiewicz – mówi ks. Tadeusz Rusnak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich.

Niedziela wrocławska 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wystawa

wujek

Marzena Cyfert

Kadr z wystawy poświęconej „Wujkowi”

Kadr z wystawy poświęconej „Wujkowi”

W Żernikach Wrocławskich do października br. można obejrzeć wystawę poświęconą słudze Bożemu ks. prał. Aleksandrowi Zienkiewiczowi – „Wujkowi”, legendarnemu duszpasterzowi akademickiemu. Wystawa przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się w nawie bocznej kościoła Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej i składa się z szeregu tablic, dokumentujących życie i działalność „Wujka”.

Jak mówi ks. Tadeusz Rusnak: – Wystawa powstała w ramach akcji promocji ks. Zienkiewicza jako sługi Bożego. Dlaczego tu się znalazła? Jestem wychowankiem „Wujka”, ale była to inicjatywa moich przyjaciół, którzy zajmują się promocją tej postaci. Dla starszych i jego wychowanków jest to postać znana, ale już następne pokolenia, które nie miały z nim kontaktu, nie wiedzą, kim jest. Ta wystawa może przybliżyć nie tylko ciekawą postać, wartą poznania, ale też kawałek polskiej historii. Są na niej bowiem opisane takie dramatyczne wydarzenia, o których nie uczy się na lekcjach historii. A historia to ważna dziedzina nauki, gdy nie ma wiedzy historycznej, jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, nie ma tożsamości, nie ma przywiązania do tego, co polskie – podkreślił ks. Rusnak.

Reklama

Ksiądz proboszcz kieruje szczególne zaproszenie do młodzieży, by zapoznała się z treściami prezentowanymi na wystawie. Jest jeszcze jeden aspekt, na który zwraca uwagę ks. Rusnak: – Promowanie takich postaci jak „Wujek”, promowanie ich działalności, ma ogromne znaczenie. Dzięki Kościołowi i księżom trwa bowiem tradycja chrześcijańska i katolicka. To Kościół jest gwarantem naszej przyszłości jako narodu i wartości opartych na Dekalogu.

Ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.

Podziel się cytatem

Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz to najwybitniejszy kapłan społecznik i wychowawca w archidiecezji wrocławskiej. W historię Kościoła wrocławskiego wpisał się jako duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa. Na terenie samego Wrocławia utworzył ich kilkanaście, ale zakładał je również w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Nieustanny dyżur duszpasterski pełnił pod słynną „Czwórką”, czyli przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Dzięki dobroci serca i wielkiej otwartości przeszedł do historii duszpasterstwa akademickiego jako „Wujek”. Zmarł w opinii świętości.

W lutym br. Stolica Apostolska wydała dekret o ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Z tej okazji metropolita wrocławski abp Józef Kupny skierował słowo do wiernych. Ksiądz arcybiskup podkreślił m.in.: „Przesłuchania świadków i badania pism pozostawionych przez ks. Zienkiewicza odsłoniły przed nami obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: «mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem». Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana. Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W obecnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga”.

Wystawę poświęconą ks. Zienkiewiczowi w Żernikach Wrocławskich można oglądać codziennie pół godziny przed Mszą św. i po Mszy św. W niedzielę kościół jest otwarty cały dzień z przerwą w południe.

2020-08-12 08:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wystawa ikon

Do końca września w Galerii Europejskiego Centrum Kultury „Logos” w Łodzi można oglądać ikony Danyło Mowczana, absolwenta Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie. Jego prace znajdują się w kościołach oraz zbiorach prywatnych na Ukrainie, Białorusi, a także w Polsce, Niemczech i Kanadzie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję