Reklama

Prasa zagraniczna

Cud

Stolica Apostolska nie godzi się tak łatwo na likwidacje parafii. Przekonał się o tym wpływowy arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan, którego dekret o likwidacji parafii w Mamaroneck został uchylony przez odwoławczy trybunał watykański.

Sprawa ciągnęła się 2 lata, ale ostatecznie parafianie, którzy sprzeciwiali się likwidacji, postawili na swoim. Decyzję Watykanu nazywają cudem.

Rome Reports

Rumuni pamiętają

Reklama

Rumunia należy do najbardzeij religijnych państw UE, nie dziwi więc, że to rumuński parlament uchwalił niedawno ustawę, która ustanawia 16 sierpnia każdego roku dniem pamięci o prześladowanych wyznawcach Chrystusa. W jego ramach iluminowane mają być gmachy publiczne, a w świątyniach w całym kraju odprawiane będą specjalne nabożeństwa. Data upamiętnia męczeńską śmierć za wiarę z rąk Turków w Konstantynopolu rumuńskiego księcia Constantina Brâncoveanu i jego czterech synów.

Orthodox Times

Najbardziej cieszą się ekstremiści

Przekształcenie Hagii Sophii, najważniejszej bazyliki chrześcijańskiego Wschodu, na meczet, nie wyszło Turkom na dobre. Agencje doniosły, że co setny uczestnik 300-tysięcznego zgromadzenia towarzyszącego pierwszej od ponad 80 lat modlitwie muzułmańskiej w tej budowli, zaraził się koronawirusem.

Między bajki należy włożyć zapewnienie tureckich władz, że 1000-letnie mozaiki pozostaną zakryte tylko na czas muzułmańskiej modlitwy. Poza nią miały zostać odsłonięte dla zwiedzających. Niezależne media donosiły, że po trzech tygodniach od czasu zamiany świątyni na meczet mozaiki cały czas są zasłonięte kotarami, a na starożytnej posadzce nadal rozłożony jest wielki dywan. Wiadomo za to jedno – ruch tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zyskał największy poklask w środowiskach muzułmańskich radykałów na całym świecie. Wdzięczność Erdoganowi wyrazili m.in. afgańscy talibowie oraz przedstawiciele Hamasu.

la Reppublica

Rady dla papieża

Reklama

Przed laty pracowała jako dziennikarka w lewicującym brytyjskim dzienniku The Guardian. Później robiła karierę polityczną u boku Tony’ego Blaira w brytyjskim rządzie. Prywatnie jest katoliczką i członkinią Opus Dei, z czego na Wyspach wielokrotnie czyniono jej zarzut. Pięćdziesięciodwuletnia Ruth Kelly jest jedną z sześciu kobiet, którą papież Franciszek powołał do Rady ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Rzymska La Repubblica zamieściła krótki wywiad z nową doradczynią Ojca Świętego. Propozycja – powiedziała Kelly – przyszła nieoczekiwanie. Zgodziła się na nią szybko. Jej główna rada dla papieża to finansowa transparentność i skuteczność w administrowaniu dobrami materialnymi. Czy coraz więcej kobiet w Kurii Rzymskiej, i to na coraz bardziej eksponowanych stanowiskach, to ruch w dobrą stronę? Na to pytanie odpowiada oczywiście twierdząco, zaznacza jednak, że samo w sobie nie jest to receptą na wszystkie bolączki, ale na pewno głos kobiet przyczyni się do dobra Kościoła.

Life Site

Niezrozumiały ruch kardynała

Nie wiadomo, jak rozumieć ruch nowozelandzkiego kardynała Johna Dewa, biskupa diecezji Wellington, który zakazał w niej odprawienia Mszy św, słuchania spowiedzi i zanoszenia Komunii św. do chorych.

To oczywiście ograniczenia związane z pandemią, tyle że restrykcje nałożone przez władze państwowe nie wymagały podjęcia tak drastycznych kroków. Według rządu, w regionie Wellington można odprawiać Msze św. z liczbą do 100 uczestników.

Nowa Zelandia powróciła do restrykcji mających postawić tamę drugiej fali rozprzestrzeniania się koronawirusa. Komentatorzy chwalą państwo za zdecydowaną walkę z zagrożeniem. Wiosenne ograniczenia należały do najostrzejszych na świecie. Po tym, gdy w czerwcu zniesiono praktycznie wszystkie restrykcje i wirus uderzył po razy wtóry, przy 39 nowych przypadkach powrócono do niektórych obostrzeń, ale nie aż tak daleko idących, żeby zabraniać odprawiania Eucharystii.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

[ TEMATY ]

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Grażyna Kołek

Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów.

Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty: chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Drąg do biskupów o wyzwaniach duszpasterstwa rodzin po pandemii

2021-06-12 11:20

kodr.pl

O wyzwaniach stojących przed duszpasterstwem rodziny po pandemii COVID-19 mówił na forum 389. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej sekretarz Rady ds. Rodziny KEP, ks. Przemysław Drąg. Zdał biskupom relację z sympozjum, które w tej chwili odbywa się w Rzymie w trybie online, organizowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia, dotyczącego adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.

Poświęcone jest ono analizie sytuacji rodziny po pandemii COVID-19. Ks. Drąg przytoczył słowa Ojca Świętego skierowane do uczestników tego forum, który wskazał, że rodzina jest kluczowym miejscem dochodzenia obecnie do pewnej normalności. Staje się ona miejscem uczenia się miłości, daje siłę, rodzina stająca się Kościołem domowym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję