Reklama

Wytyczne dla Konstytucji Trójmorza

Wolność jest miarą godności człowieka. Życie w warunkach wolności, do której dążą jednostki i narody, jest wielką szansą rozwoju duchowego człowieka i moralnego ożywienia narodów” – Jan Paweł II, Zgromadzenie Ogólne ONZ, 5 października 1995 r.

W trosce o trwałość budowy organizmu międzynarodowego pod hasłem „Trójmorza”, należy zdefiniować i zadeklarować wartości, które ustanowią jego trwały fundament. Konferencja „Europa Christi” kieruje zasadnicze odwołanie do wartości chrześcijańskich, jako wspólnych temu obszarowi, które jednocześnie kreują wspólnotę wartości cywilizacji łacińskiej w tym regionie. Ten fakt powinien wybrzmiewać we wspólnych zapisach konstytucyjnych krajów, stanowiących ten nowy międzynarodowy konstrukt. Konstytucje państw Trójmorza większość artykułów poświęcają tematom prawno-administracyjnym, jakby te miały jedynie decydować i gwarantować suwerenność. Dzisiejsze wyzwania stawiane przez ruchy gender, LGBT, animizm oraz inne wymagają zapisów prawnych, które będą zapobiegać podważaniu tradycyjnych wartości chrześcijańskich. Właściwym kierunkiem jest regulacja rumuńska z lipca 2020 r., która zakazuje propagowania na wszystkich szczeblach nauczania teorii i koncepcji oderwania płci od jej biologicznego pochodzenia.

Reklama

Godność człowieka. Konstytucja winna przede wszystkim chronić godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Ten postulat jest pierwotny i fundamentalny dla chrześcijańskiej kultury i cywilizacji, zawiera się w nim Dekalog, a w szczególności przykazanie miłości. Artykuł 30 polskiej Konstytucji z 1997 r. wzorowo określa prawo naturalne człowieka do ochrony godności, jednak nie jest to zapis wyczerpujący, ponieważ godność człowieka jest nierozerwalnie związana z ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Kolejnym atrybutem godności człowieka jest prawo do wyznania i jego praktykowania. W kontekście pandemii zostało ono wielokrotnie pogwałcone, mimo jasnych zapisów, które znajdziemy we wszystkich konstytucjach.

Godność rodziny. Rodzina jest najsilniej chroniona w polskiej Konstytucji art. 18, który określa ją jako związek kobiety i mężczyzny. Dalej czytamy, że rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod pełną ochroną państwa. Tak jednoznacznej deklaracji nie znajdziemy w aktach zasadniczych innych krajów Trójmorza.

Reklama

Naród. Wreszcie naród zbudowany na godności człowieka i rodziny wymaga instrumentów prawnych, które pozwolą zachować jego suwerenność kulturową, ekonomiczną oraz państwową.

Koniecznym czynnikiem ekonomicznym dla zachowania suwerennego rozwoju państwa i narodu będzie konstytucyjne zachowanie własnej waluty. Odrębność walutowa chroni gospodarki o niższej wydajności pracy przed eksploatacją przez gospodarki wyżej rozwinięte.

To krótkie podsumowanie wskazuje na kluczowe wartości i regulacje, które powinny się znaleźć w konstytucjach krajów Trójmorza, aby zapewnić trwałe podstawy rozwoju regionu oraz poszczególnych państw członkowskich.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Zakończenie oktawy Bożego Ciała - skąd zwyczaj święcenia wianków?

[ TEMATY ]

Boże Ciało

oktawa

Parafia św. Jakuba w Częstochowie

Zakończenie oktawy Bożego Ciała to dzień święcenia wianków z wonnych ziół, młodych gałązek drzew i kwiatów polnych. Wieniec w starych pojęciach Słowian był godłem cnoty, symbolem dziewictwa i plonu. Wianki z ruty i kwiatów mogły nosić na głowach tylko dziewczęta.

Na wsiach wierzono, że poświęcone wianki, powieszone na ścianie chaty, odpędzają pioruny, chronią przed gradem, powodzią i ogniem. Dymem ze spalonych wianków okadzano krowy, wyganiane po raz pierwszy na pastwisko. Zioła z wianków stosowano też jako lekarstwo na różne choroby.

CZYTAJ DALEJ

Kapłani od bł. Jana Beyzyma

2021-06-12 08:42

[ TEMATY ]

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie

jubilaci

Przemysław Korczak

W związku z trwającym w Kościele Rokiem św. Józefa jednym z kościołów stacyjnych w naszej archidiecezji jest kaplica w Niższym Seminarium Duchownym jako szczególne miejsce modlitwy o nowe powołania.

Od 70 lat ta intencja bliska jest wszystkim uczniom tej szkoły, którzy w modlitwach nie zapominają również o kapłanach, pełniących swoją posługę. Jednym z elementów wychowawczych w niższym seminarium są spotkania alumnów z kapłanami, które odgrywają istotną w drodze pielęgnowania zalążków powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję