Reklama

Niedziela Podlaska

Jezus jest z nami i dla nas

Doświadczenie realnego zagrożenia zdrowia, a nawet życia, niepewność, strach i lęk o to, co z nami będzie, pozwalają nam lepiej wczuć się w przeżycia uczniów, którzy szli do Emaus i nie mogli zrozumieć, co się stało z ich Mistrzem w Jerozolimie...

Niedziela podlaska 35/2020, str. VI

[ TEMATY ]

katecheza

Ewangelia

homilia

Archiwum CIDD

Dopiero gdy Zmartwychwstały do nich dołączył, zaczął wyjaśniać pisma i łamać chleb, a ich serca zaczęły pałać – jak mówi Ewangelia – zmieniło się ich spojrzenie na życie i postawa wobec trudności.

Kolejny rok naszej pracy katechetycznej przychodzi nam rozpoczynać w niecodziennych okolicznościach. Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 odcisnęły piętno na wszystkich dziedzinach życia, także na sferze religijnej.

Reklama

Restrykcje, które objęły również kościoły, odsłoniły prawdę o naszej pobożności. Zdyspensowani od niedzielnych praktyk religijnych, z konieczności zostaliśmy przed telewizorami, komputerami, tabletami i odbiornikami radiowymi. Pewna grupa katolików ucieszyła się z akcji #zostań w domu i poczuła ulgę z racji zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii, ale jestem przekonany, że dużo więcej było takich osób, które po Liturgii przeżytej przed telewizorem, czuły niedosyt. Przecież oglądanie transmisji w mediach jest jedynie namiastką spotkania z żywym Bogiem, który przychodzi do człowieka w sakramentach w sposób realny i rzeczywisty, a przyjęcie komunii duchowej nie równa się przyjęciu Komunii św. w czasie obrzędów komunii przeżywanych podczas fizycznej obecności w kościele.

W tym kontekście opatrznościowym staje się fakt, iż od grudnia ubiegłego roku zaczęliśmy realizować w kościołach w Polsce trzyletni program duszpasterski, który w całości dotyczy Eucharystii i ma na celu odnowienie naszej pobożności eucharystycznej. Kościół nieustannie podejmuje w swoim nauczaniu temat Eucharystii, bo jak to wyraził św. Jan Paweł II w pierwszych słowach adhortacji o Eucharystii: „Kościół żyje dzięki Eucharystii”.

W związku z powyższym w obecnej sytuacji pandemii, myśląc o tym, co najważniejsze, jako odpowiedzialni za religijne wychowanie młodego pokolenia, w kolejnym roku permanentnej formacji katechetów chcemy podjąć temat: „Jezus jest z nami i dla nas w Eucharystii”. Będzie on nas prowadził przez ten najbliższy rok, który rozpoczynamy uroczystą inauguracją. Jej główne punkty to: Msza św. oraz wykład inauguracyjny: „Eucharystia – uczestnictwo i celebracja”, wygłoszony przez ks. dr. hab. Romana Buchtę.

Reklama

Kolejnym istotnym wydarzeniem z punktu widzenia formacji katechetów są rekolekcje, które również podejmą temat duchowości eucharystycznej. Ze względu na panujące warunki zostaną one przeprowadzone w październiku w systemie nauczania hybrydowego, na który złożą się konferencje duchowe on-line i materiały do indywidualnej pracy, a także przystąpienie katechety do sakramentu pokuty oraz udział w nabożeństwie różańcowym i Mszy św. w kościele parafialnym.

Ważnym spotkaniem będzie także dzień pastoralny, który jest planowany na 17 października. Jego tematyka będzie dotyczyła mediów, szczególnie tych, które są narzędziami w naszej codziennej posłudze w diecezji, a okazją jest 25-lecie Niedzieli Podlaskiej.

U progu nowego roku katechetycznego i szkolnego niech słowa zaproszenia apostołów skierowane do Jezusa: „Zostań z nami Panie” staną się treścią naszej modlitwy. Życzę katechetom, uczniom i ich rodzicom, a także sobie, pogłębienia duchowości eucharystycznej. Niech udział w Eucharystii będzie dla nas doświadczeniem spotkania z żyjącym Jezusem, który jest z nami i dla nas.

2020-08-25 13:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królestwo Moje nie jest z tego świata

Chrystus pokazuje dziś każdemu z nas, że prawdziwe królowanie zaczyna się tam, gdzie pojawia się służba. Tak! Prawdziwym królem nie jest ten, kto siedzi na tronie i wydaje rozkazy, ale ten, kto podwija rękawy, wychodzi do potrzebujących i wsłuchuje się w ich głos, aż po usłyszenie w nim krzyku samego Boga. Takie królestwo ogłasza dziś Chrystus. Królestwo, które nie mieści się w logice tego świata.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi ponowili Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

2021-06-11 19:50

[ TEMATY ]

Kraków

100‑lecie Aktu poświęcenia Polski

EpiskopatNews

- Stojąc wobec trudnych wyzwań dla Kościoła i Ojczyzny, z ufnością wołamy: "Otwórz nasze oczy, ulecz chore serca, obmyj to, co brudne, daj łaskę nawrócenia i pokuty! Jezu, uczyń nasze serca na wzór Serca Twego, abyśmy umieli tracić życie w służbie najbardziej potrzebującym, najsłabszym i bezbronnym" - tymi m.in. słowami biskupi zgromadzeni w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponowili po 100 latach Akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Odczytał go na zakończenie Mszy św. przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Akt ten zostanie dziś ponowiony także we wszystkich parafiach w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Włosi dostali skrzydeł po zwycięstwie nad Turcją

2021-06-12 08:15

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

"Czekaliśmy na to rok, Włochy cierpiały, płakały, a teraz dzięki piłce nożnej podnoszą się z pandemii" - mówili komentatorzy telewizji RAI przed meczem na Stadionie Olimpijskim w Rzymie, który zainaugurował mistrzostwa Europy. Po zwycięstwie nad Turcją 3:0 Włosi dostali skrzydeł.

Dzięki inauguracji opóźnionych o rok mistrzostw piątek 11 czerwca, w 16. miesiącu epidemii koronawirusa we Włoszech, został uznany za przełomowy dzień kryzysu sanitarnego, gdy pokonana została kolejna psychologiczna bariera po kwartałach smutku, tragicznych statystyk i ciszy, która długo panowała na Stadio Olimpico.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję