Reklama

Niedziela Legnicka

Wielki Odpust Krzeszowski

Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie trwały tradycyjnie trzy dni (13-15 sierpnia). Były procesje, nabożeństwa, Msze św. i koncerty. Wszystko z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Niedziela legnicka 35/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

odpust krzeszowski

Ks. Waldemar Wesołowski

Księża biskupi i koncelebransi podczas uroczystości

Księża biskupi i koncelebransi podczas uroczystości

W czwartek przed południem wyruszyła Droga Krzyżowa po Kalwarii Krzeszowskiej. To najstarsza droga krzyżowa na Śląsku, wybudowana z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Dzisiejsza kalwaria składa się z 32 stacji rozłożonych według miar jerozolimskich. I w tym roku grupa pielgrzymów przeszła stacje męki Pańskiej pod przewodnictwem ks. kustosza Mariana Kopki. Natomiast w piątkowy wieczór, po Apelu Jasnogórskim, wyruszyła nocna procesja maryjna z ikoną Matki Bożej Łaskawej, niesioną przez strażaków. Wierni ze świecami i latarkami przemierzali trasę prowadzącą częściowo po stacjach Kalwarii, częściowo przez polne i leśne drogi, po pięknych okolicach Krzeszowa. – To niezapomniane wydarzenie, które każdego roku przyciąga kilkudziesięciu uczestników – powiedział ks. kustosz. Tradycyjnie, procesja zakończyła się o północy pasterką maryjną w bazylice.

Pielgrzymka motocyklistów i „Solidarności”

Reklama

Kolejny już raz, z okazji odpustu krzeszowskiego, do sanktuarium przyjechali motocykliści. Choć tym razem nie było ich wielu, jednak ich obecność zawsze przyciąga uwagę pielgrzymów i turystów, którzy podziwiają dwu i trzyśladowe motocykle. W tegorocznej pielgrzymce przeważali członkowie miedziowej „Solidarności”, którzy chcieli podziękować Maryi za 40 lat istnienia NSZZ „Solidarność”. – Mamy za co dziękować Bogu i o co prosić, a to miejsce w naszej diecezji jest wyjątkowe – powiedział Bogdan Ruciński z ZG Lubin. Oprócz motocyklistów do Krzeszowa przyjechał też autokar ze związkowcami z lubińskiej kopalni, których podczas głównej sumy odpustowej reprezentował poczet sztandarowy.

Nowi kanonicy kapituły krzeszowskiej

Kapituła krzeszowska wzbogaciła się o dwóch kanoników honorowych. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz z pobliskiego Chełmska Śląskiego oraz ks. Józef Juźków z Rosochatej. Podczas sumy odpustowej insygnia oraz szaty kanonickie poświęcił bp Zbigniew Kiernikowski. – Ta godność to znak uznania biskupa legnickiego dla duszpasterzy, którzy od lat starają się szerzyć kult Matki Bożej Łaskawej – powiedział prepozyt kapituły, ks. Józef Lisowski. Kapitułę krzeszowską powołał do istnienia bp Stefan Cichy w 2013 r. Jej głównym celem jest propagowanie nie tylko walorów artystycznych pocysterskiego opactwa, ale przede wszystkim troska o piękno liturgii i duchowy kult Krzeszowskiej Pani. – To dla mnie wyróżnienie, ale też docenienie dla moich parafian, z którymi od kilku lat odnawiamy piękne freski w kościele parafialnym, który jest dziełem krzeszowskich cystersów – powiedział ks. kan. Stanisław Kowalski. Dodał też, że ma nadzieję, że z opieką Matki Łaskawej, uda się te prace doprowadzić do końca. Ks. kan. Józef Juźków związany jest z Krzeszowem już od dzieciństwa. Już jako 6-letni chłopak przybywał tu jako pielgrzym. Teraz, jako proboszcz, już od 40 niemal lat, często przybywa do Krzeszowa ze swoimi parafianami z Rosochatej.

Koncerty muzyczne

Krzeszów to głównie miejsce pielgrzymkowe, ale też miejsce, gdzie rozwija się muzyka najwyższych lotów. To m.in. dzięki unikatowemu instrumentowi Michała Englera, który zachował się w oryginale niemal w 100%. Każdego roku podczas wakacji odbywają się Letnie Koncerty Organowe. Przybywają do sanktuarium różni wykonawcy, zespoły, aby koncertować w tym niezwykłym miejscu. Organizowane są też przeglądy i warsztaty. Podczas dorocznych odpustów nie brakuje wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Tak było i tym razem. Na scenie zaprezentował się Dariusz Gruszecki oraz zespół Amen – jak Maryja, którzy wraz z pielgrzymami śpiewali pieśni patriotyczne i maryjne. Natomiast wieczorem zwieńczeniem obchodów odpustowych był koncert na organy i trąbkę pt. Królewskie Dźwięki u podnóża Sudetów. Młodzi muzycy Julianna Petzuch oraz trębacz Rafał Poremba zaprezentowali najpiękniejsze utwory baroku i sonat romantycznych.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Odpust Krzeszowski

Niedziela legnicka 32/2020, str. V

[ TEMATY ]

odpust

Krzeszów

Ks. Waldemar Wesołowski

Obraz Matki bożej Łaskawej podczas procesji niosą strażacy

Obraz Matki bożej Łaskawej podczas procesji niosą strażacy

Każdego roku wielkim wydarzeniem duchowym o zasięgu diecezjalnym, regionalnym, a nawet międzynarodowym jest Wielki Odpust Krzeszowski ku czci Maryi Wniebowziętej.

Przyciąga on rzesze pielgrzymów i turystów, którzy chcą pokłonić się Maryi, a przy okazji zwiedzić Europejską Perłę Baroku. Obchody tej uroczystości przewidziano na trzy dni. Początek w czwartek, 13 sierpnia. Tradycyjnie, o godz. 10 wyruszy procesja nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jest to wydarzenie wyjątkowe, do którego warto się dobrze przygotować. Nabożeństwo odbywa się bowiem w terenie. Uczestnicy wędrować będą kilka kilometrów, szlakiem 33 stacji Męki Pańskiej, rozsianych po okolicy. Warto zatem przygotować wygodne buty.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję