Reklama

Niedziela Legnicka

Wielki Odpust Krzeszowski

Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie trwały tradycyjnie trzy dni (13-15 sierpnia). Były procesje, nabożeństwa, Msze św. i koncerty. Wszystko z zachowaniem rygorów sanitarnych.

Niedziela legnicka 35/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Krzeszów

odpust krzeszowski

Ks. Waldemar Wesołowski

Księża biskupi i koncelebransi podczas uroczystości

Księża biskupi i koncelebransi podczas uroczystości

W czwartek przed południem wyruszyła Droga Krzyżowa po Kalwarii Krzeszowskiej. To najstarsza droga krzyżowa na Śląsku, wybudowana z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Dzisiejsza kalwaria składa się z 32 stacji rozłożonych według miar jerozolimskich. I w tym roku grupa pielgrzymów przeszła stacje męki Pańskiej pod przewodnictwem ks. kustosza Mariana Kopki. Natomiast w piątkowy wieczór, po Apelu Jasnogórskim, wyruszyła nocna procesja maryjna z ikoną Matki Bożej Łaskawej, niesioną przez strażaków. Wierni ze świecami i latarkami przemierzali trasę prowadzącą częściowo po stacjach Kalwarii, częściowo przez polne i leśne drogi, po pięknych okolicach Krzeszowa. – To niezapomniane wydarzenie, które każdego roku przyciąga kilkudziesięciu uczestników – powiedział ks. kustosz. Tradycyjnie, procesja zakończyła się o północy pasterką maryjną w bazylice.

Pielgrzymka motocyklistów i „Solidarności”

Reklama

Kolejny już raz, z okazji odpustu krzeszowskiego, do sanktuarium przyjechali motocykliści. Choć tym razem nie było ich wielu, jednak ich obecność zawsze przyciąga uwagę pielgrzymów i turystów, którzy podziwiają dwu i trzyśladowe motocykle. W tegorocznej pielgrzymce przeważali członkowie miedziowej „Solidarności”, którzy chcieli podziękować Maryi za 40 lat istnienia NSZZ „Solidarność”. – Mamy za co dziękować Bogu i o co prosić, a to miejsce w naszej diecezji jest wyjątkowe – powiedział Bogdan Ruciński z ZG Lubin. Oprócz motocyklistów do Krzeszowa przyjechał też autokar ze związkowcami z lubińskiej kopalni, których podczas głównej sumy odpustowej reprezentował poczet sztandarowy.

Nowi kanonicy kapituły krzeszowskiej

Kapituła krzeszowska wzbogaciła się o dwóch kanoników honorowych. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz z pobliskiego Chełmska Śląskiego oraz ks. Józef Juźków z Rosochatej. Podczas sumy odpustowej insygnia oraz szaty kanonickie poświęcił bp Zbigniew Kiernikowski. – Ta godność to znak uznania biskupa legnickiego dla duszpasterzy, którzy od lat starają się szerzyć kult Matki Bożej Łaskawej – powiedział prepozyt kapituły, ks. Józef Lisowski. Kapitułę krzeszowską powołał do istnienia bp Stefan Cichy w 2013 r. Jej głównym celem jest propagowanie nie tylko walorów artystycznych pocysterskiego opactwa, ale przede wszystkim troska o piękno liturgii i duchowy kult Krzeszowskiej Pani. – To dla mnie wyróżnienie, ale też docenienie dla moich parafian, z którymi od kilku lat odnawiamy piękne freski w kościele parafialnym, który jest dziełem krzeszowskich cystersów – powiedział ks. kan. Stanisław Kowalski. Dodał też, że ma nadzieję, że z opieką Matki Łaskawej, uda się te prace doprowadzić do końca. Ks. kan. Józef Juźków związany jest z Krzeszowem już od dzieciństwa. Już jako 6-letni chłopak przybywał tu jako pielgrzym. Teraz, jako proboszcz, już od 40 niemal lat, często przybywa do Krzeszowa ze swoimi parafianami z Rosochatej.

Koncerty muzyczne

Krzeszów to głównie miejsce pielgrzymkowe, ale też miejsce, gdzie rozwija się muzyka najwyższych lotów. To m.in. dzięki unikatowemu instrumentowi Michała Englera, który zachował się w oryginale niemal w 100%. Każdego roku podczas wakacji odbywają się Letnie Koncerty Organowe. Przybywają do sanktuarium różni wykonawcy, zespoły, aby koncertować w tym niezwykłym miejscu. Organizowane są też przeglądy i warsztaty. Podczas dorocznych odpustów nie brakuje wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Tak było i tym razem. Na scenie zaprezentował się Dariusz Gruszecki oraz zespół Amen – jak Maryja, którzy wraz z pielgrzymami śpiewali pieśni patriotyczne i maryjne. Natomiast wieczorem zwieńczeniem obchodów odpustowych był koncert na organy i trąbkę pt. Królewskie Dźwięki u podnóża Sudetów. Młodzi muzycy Julianna Petzuch oraz trębacz Rafał Poremba zaprezentowali najpiękniejsze utwory baroku i sonat romantycznych.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naukowo o mistyce krzeszowskiej

Od 25 do 27 września w krzeszowskim sanktuarium Matki Bożej Łaskawej gościli profesorowie wyższych uczelni, min. z Wrocławia, Opola, a także goście z zagranicy. Uczestniczyli oni w konferencji naukowej zatytułowanej „Konteksty mistyki krzeszowskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Cześć Sercu Maryi

Niedziela podlaska 24/2002

[ TEMATY ]

serce

Archiwum Edycji Szczecińsko-Kamieńskiej

To serce tak czyste, tak piękne i dobre, dzieło i radość Trójcy Przenajświętszej. Ojciec znajduje upodobanie w oglądaniu Serca Przenajświętszej Panny Maryi jako arcydzieła swej ręki. Serce Maryi jest dla nas tak czułe, że serca wszystkich matek są przy nim jak sopel lodu. (z Myśli św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars)

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje dla młodzieży męskiej we wrocławskim seminarium

2021-06-13 10:12

pl/wikipedia.org/kriskros

Klerycy oraz księża przełożeni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zapraszają na ostatnie w tym roku akademickim rekolekcje dla młodzieży męskiej.

Odbędą się one od 19 do 20 czerwca, stacjonarnie w budynku seminarium - pl. Katedralny 14. Hasło naszego dnia skupienia brzmi: “#Zaszczepienie. Nawiązuje ono do biblijnego symbolu winnej latorośli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję