Reklama

Niedziela Częstochowska

Wolność to sprawa ducha

– Wolność to sprawa ducha, a nie pieniędzy i ciała – powiedział bp Andrzej Przybylski, który 1 września w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu przewodniczył Mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar II wojny światowej.

Niedziela częstochowska 37/2020, str. VII

[ TEMATY ]

rocznica

bp Andrzej Przybylski

II wojna światowa

Wieluń

Zofia Białas

Kiedy naród traci swojego ducha, traci wszystko – przestrzegał bp Przybylski

Kiedy naród traci swojego ducha, traci wszystko – przestrzegał bp Przybylski

W homilii podkreślił, że ważna jest wiedza faktograficzna o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat, ale dodał, że „nie chodzi tylko o liczby, daty i godzinowy raport”. – Chodzi o to, co jest napisane na wieluńskim dzwonie. Nie tylko pamiętajcie, ale przyjmijcie przestrogę. Bo po co to przypominać, jeżeli ktoś nie wyciągnie z tego żadnej nauki? – pytał bp Przybylski.

Siła ducha

Zaznaczył, że wszystko zależy od ducha i jego siły. – Kiedy naród traci swojego ducha, traci wszystko. Zniszczony w narodzie duch sprawi, że wpadnie on w ruinę i straci wolność, bo wolność to sprawa ducha, a nie pieniędzy i ciała. To duch daje siłę człowiekowi, by pokonał egoizm, żądze, ambicje i chęć władzy – podkreślił.

Reklama

Wzywał również, aby nie ulegać rozpuście i rozwiązłości. – Duch nieczystości niszczy naród nawet w czasie pokoju. Duch w narodzie jest silny, jeżeli jest czysty – zaznaczył.

Biskup Przybylski powiedział, że uleganie wpływom złego ducha kończy się opętaniem, a wtedy wszystkie świętości przestają mieć dla człowieka znaczenie. – Nieważne czy kościół, czy krzyż, czy Matka Boża, czy ksiądz. Wyśmiać, rozwalić, sprofanować. Czy to nie jest już demoniczne?

– Dobry Boże, poślij do nas Twojego Ducha i naucz nas Go przyjmować, byśmy byli silni i wolni – podsumował.

Pamięć trwa

Reklama

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli na „Wieluńską Golgotę” – miejsce pamięci na terenie dawnego kościoła farnego św. Michała Archanioła, składające się z tablic z nazwiskami mieszkańców ziemi wieluńskiej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Tam odsłonięto kolejnych 10 tablic, które poświęcił bp Przybylski.

Na zakończenie złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym ofiary bombardowania Wielunia z 1 września 1939 r.

Również rano 1 września o godz. 4.40 w Wieluniu odbyły się uroczystości z udziałem Mateusza Morawieckiego. – W Wieluniu jesteśmy zobowiązani, żeby powiedzieć: nigdy więcej nazizmu i komunizmu. Nigdy więcej wojny. Mamy obowiązek przechowywać tę pamięć i pamiętać o przeszłych pokoleniach. To musi być drogowskazem na przyszłość – podkreślił premier.

Skala zniszczenia

1 września 1939 r. ok. godz. 4.40, na rozkaz gen. mjr. Wolframa von Richthofena, niemieckie lotnictwo przeprowadziło atak bombowy na Wieluń.

Jedne z pierwszych ładunków wybuchowych spadły na szpital Wszystkich Świętych. Podobny los spotkał położony nieopodal budynek oddziału położniczego i gmach szpitala zakaźnego.

Niemcy zrzucili na Wieluń łącznie 380 bomb, które zabiły ok. 1200 osób, w tym dzieci i chorych. Miasto zostało zniszczone w 70%, a samo ścisłe centrum w 90% (m.in. ratusz, kościół farny, klasztor poaugustiański i synagoga).

W latach 1939-45 zostało zamordowanych 61 duchownych diecezji częstochowskiej, w tym dwóch wieluńskich kapłanów: ks. Maksymilian Binkiewicz i ks. Ludwik Gietyngier. 13 czerwca 1999 r. w Warszawie beatyfikował ich Jan Paweł II.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: promocja tomiku poezji Pauliny Wyrębak „Gworzom ptoki, szumiom drzewa”

[ TEMATY ]

sztuka

Wieluń

Zofia Białas

Spotkanie z młodą poetką Pauliną Wyrębak odbyło się 12 maja w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Z powodu panującej pandemii koronawirusa była to transmisja na żywo na profilu facebokowym biblioteki.

Młoda poetka mieszka w pobliskim Chotowie, w Gminie Mokrsko. Jest uczennicą II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Jest też aktywnym członkiem Zespołu Ludowego „Włościanie” działającego w Chotowie. Jej pasją jest folklor i gwara, co z wielką swadą pokazuje w swoim kolejnym po „Rozśmieszkach” tomiku „Gworzom ptoki, szumiom drzewa”.

CZYTAJ DALEJ

Przed szczytem UE w Brukseli Kościół apeluje o odbudowę społeczną po pandemii

2021-06-22 19:32

[ TEMATY ]

Kościół

Unia Europejska

Bruksela

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

Przed rozpoczynającym się w Brukseli szczytem Unii Europejskiej Kościół katolicki zaapelował o szybkie uruchomienia pomocy finansowej na rzecz sprawiedliwej społecznie, ekologicznej i opartej na wspólnym udziale odbudowy po pandemii.

Rządy krajów członkowskich powinny dopilnować, aby fundusze dotarły do najbardziej potrzebujących, co pomoże zapobiec „dwóm prędkościom wychodzenia z kryzysu”, powiedział 22 czerwca w Brukseli ks. Manuel Barrios Prieto, sekretarz generalny COMECE - Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Wezwał on również do podjęcia działań w zakresie polityki handlowej mających na celu poprawę światowej kampanii szczepień.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej. Zobacz wykaz

2021-06-23 15:42

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Monika Jaworska

Biskup ordynariusz Roman Pindel skierował poszczególnych księży diecezji bielsko-żywieckiej do posługi w nowych parafiach. Poniżej prezentujemy zmiany personalne księży proboszczów i wikariuszy w naszej diecezji.

Proboszczowie i Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję