Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W końcu na swoim

Szkoła Podstawowa „Skała” w Bielsku-Białej rozpoczęła funkcjonowanie w nowym budynku mieszczącym się przy ul. Dawnej 12.

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

MR

Wicedyrektorzy: Magdalena Adamczyk i Marek Gibas

Wicedyrektorzy: Magdalena Adamczyk i Marek Gibas

Po latach korzystania z różnych obiektów, m.in. z salek katechetycznych parafii św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach czy zabytkowej willi przy ul. Młodzieżowej, społeczność szkolna „Skały” jest w końcu na swoim.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się szkoła, jeszcze do niedawna H-WSP „Społem” prowadziło sklep wielobranżowy. Zmiana właściciela obiektu nastąpiła w marcu 2019 r.

Reklama

– Ten budynek nie był naszym pierwszym wyborem. Ja osobiście skłaniałem się do dwóch innych lokalizacji, gdzie w grę wchodziło wynajmowanie. Jeden to był dawny budynek szkolny, a drugi to kamienica, która dość dobrze rokowała, gdy chodzi o cele edukacyjne. Okazało się jednak, że z ich właścicielami nie mogliśmy dojść do porozumienia. Teraz z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że dobrze, że tak się stało – mówi Marek Gibas, wicedyrektor ds. finansów.

Zakup nowego lokum był dla społeczności „Skały” koniecznością. Jej dotychczasowa siedziba – wynajmowana od Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, wiekowa willa przy ul. Młodzieżowej, pękała w szwach od ilości uczniów. Zarówno ona, jak i okalający ją dwuhektarowy ogród wpisany był do rejestru konserwatora zabytków, więc o żadnej rozbudowie nie mogło być mowy. Dlatego „Skała” musiała rozejrzeć się za zupełnie nowym adresem.

– Architekt widział w budynku przy ul. Dawnej same pozytywy. Dla niego hala sklepowa oparta na słupach to przestrzeń, którą mógł swobodnie kształtować – zaznacza wicedyrektor. Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się w listopadzie ub. roku. COVID-19 sprawił jednak, że ich tempo w dobie lockdownu mocno spadło. Większość ekip borykało się wtedy z niedoborem pracowników. Mimo to udało się doprowadzić wszystko do szczęśliwego końca i od 1 września ruszyć z edukacją w nowej siedzibie.

Przy ul. Dawnej nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło 130 uczniów, z czego 23 z nich to pierwszoklasiści.

Podziel się cytatem

Reklama

Na bazie dawnego sklepu o powierzchni 900 m kw. powstało 12 klas, w których zamontowano ogrzewanie podłogowe regulowane osobnymi czujnikami. Do tego ścianki działowe separujące od siebie poszczególne pomieszczenia wykonano z bloczków akustycznych, co zagwarantowało odpowiednią izolację dźwiękową, a przez to lepszą jakość pracy dla uczniów i nauczycieli. Do budynku przypisany jest czteroarowy ogródek oraz własny parking obejmujący teren 300 m kw. Lokalizacja w ścisłym centrum miasta sprawia, że prościej jest do niego dojechać, co ułatwia m.in., niedawno odremontowana ul. Żywiecka. Choć uczniowie „Skały” nie mają już do dyspozycji 2 ha parku, to jednak ich zajęcia sportowo-rekreacyjne w niczym nie tracą na atrakcyjności. Teraz odbywać się one będą na hali BKS „Stal”, na boisku „Ogrodnika” oraz w miejskim parku przy ul. Broniewskiego.

Przy ul. Dawnej nowy rok szkolny 2020/2021 rozpoczęło 130 uczniów, z czego 23 z nich to pierwszoklasiści. Nauka odbywa się w systemie jednozmianowym. Najstarszym rocznikiem uczniowskim, który edukuje się w „Skale”, są szóstoklasiści (szkoła rozpoczęła działalność w 2015 r.).

– Dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu ludzi powstał budynek o wyższym standardzie, niż wstępnie zakładaliśmy. To Boże dzieło – konkluduje M. Gibas.

Organem prowadzącym Szkołę Podstawową „Skała” jest Bielskie Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło”. Równolegle do szkoły zajmuje się ono Przedszkolem „Ziarenko”. Stowarzyszenie „Światło” jest placówką rodzinną pracującą w oparciu o założenia edukacji spersonalizowanej. Inspiruje się modelem wychowawczo-dydaktycznym sieci szkół Fomento di Centros di Ensenanza, które od 1963 r. prowadzi 35 placówek dla 23 tys. uczniów w całej Hiszpanii.

2020-09-16 11:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron nauczycieli

3 września obchodziliśmy wspomnienie św. Grzegorza Wielkiego – papieża i doktora Kościoła.

Urodził się ok. 540 r. w Rzymie. Tam również zmarł 12 marca 604 r. Pochodził z zamożnej rodziny patrycjuszy. Jego rodzice, św. Gordian i św. Sylwia, zostali wyniesieni do chwały ołtarzy. Na jego wychowanie znacząco wpłynęły również jego ciotki: św. Farsylia i św. Emiliana. Otrzymał wykształcenie klasyczne, a także poznał prawo. Piastował różne urzędy cywilne, został nawet prefektem Rzymu. Po kilku latach rządów niespodziewanie zerwał z życiem świeckim – został benedyktynem, przekształcił rodzinny pałac w klasztor i rozpoczął życie ascetyczne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Adoptuj Życie!

2021-08-02 20:16

[ TEMATY ]

adopcja

prolife

obrona życia

Karol Porwich/Niedziela

Słyszeliście o aplikacji "Adoptuj Życie"? Jeśli nie - pora to nadrobić!

Kiedy 9 miesięcy temu postanowiłam, że adoptuje duchowo dziecko poczęte, nie sądziłam, że przez ten cały czas będę ciągle zafascynowana tym, jak zmienia się dziecko w brzuchu mamy. Dzieciątko adoptowałam w październiku, wówczas wydawało mi się, że najlepszą odpowiedzią na przetaczające się przez nasz kraj stajki kobiet jest modlitwa. Tyle ja, szary człowiek mogę zrobić. Ściągnęłam więc aplikację "Adoptuj Życie" i... przepadłam! To nie tylko "asystent pamięci", bo dzięki niej nie zapominamy o codziennej modlitwie za dziecko, ale - może przede wszystkim - aplikacja daje możliwość doglądania rozwoju dziecka. Widzimy, jak codziennie staje się coraz większe, możemy podpatrzyć na badania USG, a także posłuchać bicia serduszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję