Reklama

Niedziela Lubelska

W służbie słowu

Nowi ministranci słowa Bożego – lektorzy, zostali pobłogosławieni przez abp. Stanisława Budzika.

Niedziela lubelska 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

ministrant

lektor

LSO

Archiwum LSO

Na znak podjęcia nowej służby lektorzy otrzymali księgę Pisma Świętego

Na znak podjęcia nowej służby lektorzy otrzymali księgę Pisma Świętego

W kościele św. Józefa w Lublinie 9 września zgromadziło się ponad 200 uczestników kursu lektorskiego. Wraz z rodzinami oraz duszpasterzami ze swoich parafii wzięli udział w Mszy św. pod przewodnictwem metropolity. – Od października 2019 r. w dekanatach naszej archidiecezji prowadzony był kurs lektorski. Każdy z duszpasterzy dekanalnych miał za zadanie przygotować kandydatów do funkcji lektora, sługi słowa Bożego, przez spotkania formacyjne i zajęcia praktyczne – wyjaśnia ks. Marcin Grzesiak, archidiecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza. Zwieńczeniem rocznej pracy była Eucharystia z błogosławieństwem do czytania słowa Bożego podczas Liturgii.

Co w sercu, to na ustach

– To wielka radość dla naszej parafii, że właśnie tutaj tylu młodzieńców przyjmie posługę lektora. Nasz patron, św. Józef, jest dobrym opiekunem także dla tych, którzy w swoich wspólnotach będą czytać słowo Boże – powiedział proboszcz ks. Andrzej Szulej. – Kochani kandydaci, pełnicie ważną służbę w Kościele, służbę słowu Bożemu – podkreślił abp Budzik. – Za chwilę otrzymacie księgę Pisma Świętego, księgę słowa Bożego, które będziecie głosić podczas Liturgii. Weźcie ją nie tylko do ręki, ale do serca. Niech kształtuje wasze życie, wskazuje drogę i pomaga przynosić dobre owoce. Wydobywajcie ze skarbca serc słowa piękne i dobre, prowadzące do szlachetnych czynów. Niech słowo Boże nauczy was budować na skale, niech ustrzeże od budowania na piasku złudnych obietnic. Niech napełni serca pokojem i radością w tej pięknej służbie, którą dziś przyjmujecie – mówił do kandydatów metropolita.

Abp Stanisław Budzik pobłogosławił 214 ministrantów słowa Bożego.

Podziel się cytatem

Ministrant słowa Bożego

Reklama

W obrzędzie błogosławieństwa do pełnienia funkcji czytania słowa Bożego podczas Liturgii zgromadzeni chłopcy usłyszeli: „Będziecie czytać słowo Boże. Staniecie się sługami prawdy i słowa, które rozjaśnia ludzkie życie. Spełniajcie to zadanie w wielką radością, wiarą i miłością. Rozważajcie słowo Boże i bądźcie jego świadkami w życiu”. Następnie wszyscy zgodnie potwierdzili wolę służby Kościołowi przez pełnienie funkcji ministranta słowa Bożego i zobowiązali się do gorliwego rozważania Pisma Świętego oraz bycia świadkiem Chrystusa. Na znak podjęcia nowej służby, z rąk metropolity oraz duszpasterzy wszyscy otrzymali księgę Pisma Świętego. Dziękując pasterzowi za błogosławieństwo i powierzone odpowiedzialne zadanie proklamacji słowa Bożego, chłopcy podziękowali także kapłanom ze swoich parafii za zaufanie, ks. Marcinowi Grzesiakowi za zorganizowanie kursu, a rodzicom i bliskim za towarzyszenie im na drogach wiary.

Młodość przy ołtarzu

– Lektorzy, jesteście wspaniali! Dziękuję wam za odwagę bycia ministrantem, za to, że kochacie Kościół i swoją młodość przeznaczacie na służbę przy ołtarzu – powiedział ks. Grzesiak. Duszpasterz podziękował współbraciom w kapłaństwie za codzienne prowadzenie młodego pokolenia do Boga, a rodzicom za synów, którzy kochają Chrystusa i formują się w Jego szkole.

– Cieszę się, że w naszej diecezji przybyło ponad 200 nowych głosicieli słowa Bożego. Niech ono najpierw wybrzmi w waszych sercach, kształtuje drogę życia i napełnia radością. Wspólną drogą idziemy do Boga, który nas powołał. Chrystus jest wśród nas, a Duch Święty dodaje nam odwagi. Bądźcie odważnymi świadkami Ewangelii! – zachęcił młodych abp Budzik.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalny kurs lektorski

[ TEMATY ]

LSO

kurs lektorski

Michał Janik/TV Niedziela

Ustanowienie nowych lektorów archidiecezji częstochowskiej 2020 r.

Ustanowienie nowych lektorów archidiecezji częstochowskiej 2020 r.

„Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w kilku parafiach naszej archidiecezji odbył się kurs lektorski. Ponieważ wciąż pojawiają się kandydaci chętni do posługi lektora, dlatego organizujemy diecezjalny kurs lektorski on-line” – poinformował na stronie www.lso.archiczest.pl ks. Paweł Wróbel, duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza archidiecezji częstochowskiej.

Spotkania będą się odbywać za pomocą Skype’a. Pierwsze z nich zaplanowano na sobotę 23 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłasza 26 stycznia dniem modlitwy o pokój

2022-01-23 12:56

[ TEMATY ]

Watykan

youtube.com/vaticannews

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty nawiązał do niepokojących napięć na granicy ukraińsko-rosyjskiej i zaproponował, aby w najbliższą środę 26 stycznia ludzie dobrej woli modlili się o pokój.

Oto słowa papieża w tłuamczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

9. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

2022-01-23 17:16

[ TEMATY ]

kard. Józef Glemp

Milena Kindziuk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 23 stycznia w Inowrocławiu Mszy św. w 9. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w latach 1981-1992, Prymasa Polski do 2009 roku. Eucharystia sprawowana była w kościele Zwiastowania NMP, gdzie kard. Glemp został ochrzczony.

Wspominając w homilii swojego poprzednika abp Wojciech Polak przypomniał jego szczególny związek z rodzinnymi Kujawami i Ziemią Gnieźnieńską, o których zawsze pamiętał, które przypominał i których historyczne „wołanie” potrafił dobrze odczytać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję