Reklama

Niedziela Przemyska

Młodzi ludzie radośni wiarą

Odbywający się na początku września w Przemyślu Dzień Wspólnoty RAM to okazja do podsumowania całego roku formacji, wakacyjnych rekolekcji i błogosławieństwa nowych animatorów.

Niedziela przemyska 38/2020, str. I

[ TEMATY ]

wspólnota

formacja

Archiwum RAM

Letnie wędrówki podczas rekolekcji

Letnie wędrówki podczas rekolekcji

Dzień Wspólnoty był przede wszystkim dziękczynieniem za udane i bezpieczne rekolekcje wakacyjne Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej.

5 września na przemyskim Kazanowie spotkało się ok. 500 młodych osób chcących świętować we wspólnocie zakończenie całego roku formacyjnego, a także być obecnym podczas błogosławieństwa nowych animatorów RAM. Podczas kilkugodzinnego wydarzenia swoją obecnością zaszczycił nas bp Krzysztof Chudzio, który przewodniczył Eucharystii i pobłogosławił na animatorów 69 młodych, włączając ich jako nowych członków zwyczajnych stowarzyszenia. Eucharystię poprzedził czas świadectw, podczas którego młodzi podzielili się doświadczeniem wiary minionego roku. Po Mszy św. był czas agape, czyli braterskiego świętowania przy posiłku, rozmów, wspomnień i wzruszeń. Dzień Wspólnoty zakończył się projekcją filmu podsumowującego cały rok formacyjny 2019/2020.

Trwający rok, obfity w wiele zaskakujących i niespodziewanych zwrotów akcji i wydarzeń, a także naznaczony pandemią koronawirusa odbił się także na działaniach apostolskich RAM w archidiecezji przemyskiej. Od marca studium animatora odbywało się w formie zdalnej, a pod znakiem zapytania stanęły rekolekcje wakacyjne organizowane nieprzerwanie od 36 lat w różnych zakątkach naszej diecezji.

Już po raz 36 odbywał się Dzień Wspólnoty RAM

Podziel się cytatem

Reklama

Dzięki mobilizacji całej wspólnoty mogły odbyć się turnusy rekolekcyjne. Młodzież przeżywała je w 3 ośrodkach: dom rekolekcyjny w Ustrzykach Górnych, a także ośrodki Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Zboiskach k. Sanoka oraz w Rajskiem k. Soliny. Swoistą inauguracją wakacji był turnus dla kandydatów na animatorów. Rekolekcje dla młodzieży rozpoczęły się również w połowie lipca, ale w odległym od Przemyśla miejscu – w Rajskiem k. Soliny.

Tydzień później turnusy wystartowały w Zboiskach, a początkiem sierpnia w Ustrzykach Górnych. Po wszystkich 13 turnusach można było zauważyć wielką radość spotkania się z Panem Bogiem i z innymi ludźmi po kilku trudnych miesiącach kwarantanny i izolacji. Tygodniowe rekolekcje były w tym roku szczególnym ukojeniem na domowe zamknięcie, brak spotkań formacyjnych w parafiach, a także ograniczenia w relacjach z przyjaciółmi. Wielu uczestników przyznało, że po kilku miesiącach duchowej pustyni, w czasie rekolekcji odnalazło na nowo Jezusa i postanowiło Go ponownie uczynić Panem swojego życia. Mamy nadzieję, że inicjatywy apostolskie podjęte przez Ruch Apostolstwa Młodzieży realnie wydadzą owoce w pracy duszpasterskiej w najbliższym czasie, a neoanimatorzy stowarzyszenia mocni wiarą będą w stanie odnawiać świat na lepszy.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Piacenza: są w świecie miejsca, w których głosu Boga nie słychać

[ TEMATY ]

duchowość

klerycy

formacja

Bożena Sztajner

"Pan Bóg nie przestaje powoływać, ale są miejsca, gdzie jesteśmy w wielkim chaosie, gdzie Jego głosu nie słychać" – przyznaje w rozmowie z KAI kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Na Jasnej Górze z udziałem ponad 3 tys. kleryków z całej Polski rozpoczęła się pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Publikujemy treść rozmowy z kard. Mauro Piacenzą:

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję