Prymas Polski: Jan Paweł II nie pozostawił po sobie pustki
„Ojciec Święty Jan Paweł II nie pozostawił po sobie pustki. Otrzymaliśmy dar papieża Benedykta XVI i Ojca Świętego Franciszka, którzy kontynuują papieską misję Jana Pawła II, zwłaszcza w odczytywaniu Soboru Watykańskiego II na współczesne czasy” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński przyznaje, że pontyfikat papieża Polaka pozostanie w pamięci jako wielki, z którego nadal czerpiemy moc i inspirację, zwłaszcza w Kościele w Polsce, z którego św. Jan Paweł II wyrósł. Służy temu wiele inicjatyw, m.in. Dni Papieskie i działalność Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
„Pragniemy w ten sposób nie tylko dalej oddawać część św. Janowi Pawłowi II, ale przede wszystkim obficie korzystać z jego nauki, z jego odczytywania Soboru Watykańskiego II, z tego, co nam przekazał w różnych encyklikach. Jest to wielkie bogactwo, które każdego i każdą z nas może wciąż inspirować” – przyznaje abp Polak.
Podkreśla również, że św. Jan Paweł II nie pozostawił po sobie pustki. „Otrzymaliśmy dar papieża Benedykta XVI i Ojca Świętego Franciszka, którzy kontynuują papieską misję Jana Pawła II, zwłaszcza w odczytywaniu Soboru Watykańskiego II na współczesne czasy. I choć akcenty mogą być różne, to jednak i jeden i drugi papież pomagają nam w lepszym odczytaniu tego, czego nas uczył Jan Paweł II” – mówi Prymas Polski.
Filmik z nagraniem wypowiedzi abp. Polaka można obejrzeć na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.
Żaden z papieży nie był mi, życiowo tak bliski i po ludzku rzecz ujmując, nie był tak bardzo mój, jak właśnie Jan Paweł II. Znam go od pierwszego semestru moich studiów specjalistycznych na KUL-u – wspomina abp Alfons Nossol, wybitny teolog, emerytowany biskup opolski.
Ks. prof. Karol Wojtyła wykładał na KUL-u na wydziale filozoficznym – etykę filozoficzną, a ks. Alfons Nossol studiował teologię dogmatyczną – ekumenizm. „Musieliśmy uczęszczać na jeden wykład fakultatywny albo z teologii moralnej, albo z etyki filozoficznej. Ks. prof. Wojtyła obrał interesującą kwestię na wykładach, a mianowicie „Próba uzasadnienia katolickiej etyki seksualnej w oparciu o system fenomenologiczny Maxa Schelera”. To mnie też interesowało” – dodaje arcybiskup.
Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Na środowej audiencji ogólnej Papież zawierzył Polaków Maryi Królowej Pokoju. Prosił, by pamiętali w modlitwie o wszystkich regionach świata, które są dotknięte wojną, a w szczególności o żyjących tam dzieciach. Przypomniał, że dziś przypada Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.
„Serdecznie pozdrawiam Polaków. Dzisiaj, obchodzicie Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny, symbolicznie upamiętniający ich cierpienia oraz ich wkład w odbudowę Polski po II wojnie światowej. Pamiętajcie w modlitwie i w projektach humanitarnych również o dzieciach Ukrainy, Gazy i innych regionów świata dotkniętych wojną. Polecam was oraz cierpiące dziś dzieci, opiece Maryi, Królowej Pokoju, i z serca błogosławię”.
Sąd Rejonowy w Białymstoku umorzył w środę postępowanie w sprawie oskarżonego o obrazę uczuć religijnych i znieważenie przedmiotów czci religijnej. Oparł się na opinii biegłych badających stan zdrowia tego mężczyzny. Postanowienie nie jest prawomocne.
Sąd zdecydował o konieczności przeprowadzenia takich badań przed rokiem, jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego w tej sprawie. Powołując się też wówczas na ważny interes prywatny tego mężczyzny, utajnił jednak informacje, biegły jakiej specjalności medycznej będzie powołany.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.