Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 40/2020, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Rodzina – największy skarb

Słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Największym skarbem jest rodzina” stały się hasłem 36. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, która odbywała się w dniach 26-27 września z udziałem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny. Pielgrzymka organizowana była przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy episkopacie Polski. Organizatorzy zaprosili rodziny, małżeństwa, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i wszystkich, którym sprawy rodziny i życia są bliskie. Mszy św. 27 września przewodniczył bp Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej. – Czas pandemii pokazał, jak ważne są życie rodzinne, kontakt z drugim człowiekiem i wspólnotowa modlitwa – podkreślił w homilii. Ludziom potrzeba więcej wspólnoty modlitewnej w intencjach, które przynosi każdy nowy dzień, potrzeba modlitwy wynagradzającej za wszelkie zło, na które się tak wielu zgadza, a co gorsza – także w tym uczestniczy, potrzeba zaplanowanych cyklicznych katechez w mediach czy w świątyniach; potrzebna jest zakrojona na szeroką skalę ewangelizacja narodu, przywracająca powszechne, zgodne z nauką Kościoła, rozumienie, kim jest człowiek, po co żyje, czym jest rodzina i jaki jest wobec niej Boży zamysł – stwierdził. Tradycyjnie małżonkowie ponowili swoje przyrzeczenia.

Bł. Euzebiusz na znaczku pocztowym

Poczta Polska 21 września wprowadziła do obiegu znaczek, w nakładzie 120 tys. sztuk, przedstawiający bł. Euzebiusza – założyciela Zakonu Paulinów. W tym roku paulini obchodzą jubileusz 750-lecia jego śmierci. – Mam nadzieję, że dzięki emisji, którą dzisiaj rozpoczynamy, o zakonie i jego założycielu będzie nieco głośniej – zaznaczył podczas prezentacji Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej. – Wydanie znaczka ma dla nas ogromne znaczenie – chyba pierwszy raz bł. Euzebiusz idzie w szeroki świat, bo jest to postać mało znana – podkreślił o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. – Ten znaczek dotrze także do naszych wspólnot, a przez nie do krajów, gdzie posługujemy, do 17 państw świata. Jest to więc nie tyle promocja zakonu, ile promocja osoby, stylu życia i duchowości bł. Euzebiusza.

Podsumowanie sezonu pielgrzymkowego

Reklama

Kierownicy i przewodnicy pieszych pielgrzymek idący w tym roku na Jasną Górę spotkali się 22 września, aby podsumować tegoroczny sezon pielgrzymkowy i podzielić się swoimi doświadczeniami oraz obserwacjami. – Ojcowie paulini mówią, że przez cały sezon nie było ani jednego przypadku, ani jednego zgłoszenia, że ktoś mógł przybyć zarażony albo tutaj się zaraził. To bardzo budujące i myślę, że należy wpisać w annały jasnogórskie ten fenomen, który chyba nabiera znamion cudu – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Jak podkreślił, brak zachorowań wśród pielgrzymów to efekt, na który pracowali wszyscy: pielgrzymi, księża i paulini – gospodarze klasztoru jasnogórskiego.

Pokory i odwagi uczymy się od Maryi

Męskie Oblężenie Jasnej Góry, czyli 4. Narodowa Pielgrzymka Mężczyzn, odbyło się 26 września. Spotkanie pod hasłem: „Mężczyzna – kapłan w rodzinie” przeżywali mężczyźni z różnych wspólnot religijnych w całej Polsce. Jak wyjaśniał Andrzej Lewek, koordynator spotkania, należący do wspólnoty Mężczyźni św. Józefa, z powodu pandemii na błoniach jasnogórskich mężczyzn było znacznie mniej niż w poprzednich latach. Pozostali łączyli się przez internet.

– Przychodzimy do kobiety dojrzałej, spełnionej niewiasty, która jest Matką Bożego Syna, żeby od Niej, paradoksalnie: doskonałej kobiety, uczyć się męskości – podkreślił w homilii bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

Konferencję nt. „Mężczyzna jako kapłan” wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

2020-09-30 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Stowarzyszenia Homiletów Polskich

2021-09-27 11:05

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Paweł Gabara

Wrocławski Ostrów Tumski stał się miejscem spotkania - konferencji wykładowców homiletyki uczelni teologicznych w Polsce.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się również wykładowcy pracujący w Vancouver (Kanada), Bratysławie (Słowacja) i Rzymie (Włochy). Tematem przewodnim konferencji pn. „Prorocze wyzwania pontyfikatu Franciszka” jest nauczanie obecnego Papieża w kontekście przepowiadania słowa Bożego i obecności tego przepowiadania w duszpasterstwie. Sympozjum otworzył i wykład inaugurujący wygłosił ks. prof. Henryk Sławiński - przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję