Reklama

Niedziela Podlaska

Wezwani do dojrzałości w Chrystusie

W ośrodku rekolekcyjnym NOE w Broku 19 września w ramach rozpoczęcia kolejnego roku formacyjnego odbyło się spotkanie wspólnoty Domowego Kościoła, stanowiącej rodzinną gałąź Ruchu Światło-Życie.

Niedziela podlaska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ruch Światło‑Życie

Domowy Kościół

Archiwum Sławomira Ślusarza

Msza św. w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego NOE

Msza św. w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego NOE

Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka. W kazaniu ksiądz biskup przypomniał o wielkiej wartości, jaką stanowi rodzina. – Rodzina – powiedział biskup Piotr – zawsze winna być Bogiem silna. Rodzina, w której małżonkowie uświęcają się nawzajem, przekazując swoim dzieciom odpowiednie wartości i priorytety. Ksiądz biskup mówił o tym, jak wielkim darem i łaską jest życie sakramentalne, codzienna modlitwa, lektura Pisma Świętego, rekolekcje. Zauważył, że im więcej z siebie damy, tym więcej zyskujemy.

W naszym spotkaniu uczestniczyło łącznie kilkunastu kapłanów, w tym ks. Łukasz Suszko, nowo mianowany moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, który zastąpił ks. Jarosława Błażejaka. Mieliśmy więc okazję, aby tuż po Mszy św. powitać nowego moderatora, a jednocześnie podziękować ustępującemu, który przez wiele lat gorliwie i z zaangażowaniem przewodził naszej wspólnocie.

Czujemy się wezwani, by zgodnie z tegorocznym hasłem Domowego Kościoła stawać się „Dojrzałymi w Chrystusie”.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejno nastąpiła godzina świadectw, podczas której wybrane osoby i małżeństwa dzieliły się doświadczeniem wiary i działaniem Jezusa w ich życiu. Świadectwa dotyczyły głównie trudnego okresu izolacji społecznej, wywołanej ogłoszoną pandemią, który był chwilowym czasem bez Eucharystii, wspólnych spotkań czy możliwości uczestnictwa w rekolekcjach. Odnosiły się również do przeżyć wakacyjnych, kiedy można było już w większym stopniu praktykować różne formy duchowego rozwoju. Świadectwa umacniały w przekonaniu, że jeśli ktoś zawierzył życie Jezusowi i otworzył własne serce na działanie łaski Bożej, to może być pewien, że Pan Bóg będzie zawsze blisko, w każdej sytuacji życia.

Około południa cała wspólnota udała się na posiłek, który był okazją do spotkania i rozmów, a także zachwytu nad uroczym nadbużańskim krajobrazem. Po nasyceniu ciała i ducha mogliśmy wrócić do domów.

Dziękujemy Panu Bogu za dar wspólnego spotkania. Wierzymy, że taka wspólnota, o jakiej mówił ksiądz biskup w czasie homilii i jaką staramy się być na co dzień, jest potrzebna nie tylko nam, ale również parafiom, kapłanom i całemu Kościołowi. Teraz, gdy w czasie pandemii wielu z nas poczuło silny głód Eucharystii i wspólnoty – tym bardziej czujemy się wezwani, by zgodnie z tegorocznym hasłem Domowego Kościoła stawać się „Dojrzałymi w Chrystusie”.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jednodniowe rekolekcje

Bywają takie momenty w życiu każdego człowieka, gdy próbuje się modlić i nie może się pozbierać.

Głośne dyskusje, w ogóle powątpiewanie w autentyczność wiary – to woda na młyn przeciwników duchowości. A przecież zdarza się to i maluczkim, nawet gdy są odpowiednio ukształtowani, gdy nagle światło z góry zaczyna przygasać, mrozi zamiast ogrzewać, słowa się nie kleją i uciekają gdzieś na boki.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Polscy Rycerze Kolumba nagrodzeni w czasie międzynarodowej konwencji

2021-08-05 10:46

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Karol Porwich

W czasie 139. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba przywódcy międzynarodowej wspólnoty Rycerzy wyróżnili Polskę za spektakularny rozwój członkowski i dynamiczne działania w czasie pandemii. W czasie całego roku formacyjnego Rycerze rozpoczęli działalność w kilkudziesięciu nowych parafiach i stworzyli 27 rycerskich rad, a do wspólnoty przystąpiło niemal 700 nowych mężczyzn.

„Konwencja to wielkie święto całego Zakonu i moment, w którym w sposób szczególny wyróżniane są te inicjatywy, które wywarły największy wpływ na rozwój Zakonu oraz na społeczności lokalne i parafie, w których działają Rycerze” – wyjaśnia Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce Krzysztof Zuba. „Cieszymy się ogromnie, że w rzeszy ponad 2 milionów członków zostali dostrzeżeni Rycerze Kolumba z Polski, że doceniony został dynamiczny rozwój pomimo pandemii” – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję