Reklama

Niedziela Kielecka

Powstaje Dom św. Jana Pawła II

W obiekcie, wybudowanym przez diecezję kielecką przed II wojną światową, a potem nieużytkowanym, zakiełkowało nowe życie.

Niedziela kielecka 40/2020, str. VI

[ TEMATY ]

dom

św. Jan Paweł II

Arch

Dom św. Jana Pawła II przy ul. Pietraszki w Kielcach

Dom św. Jana Pawła II przy ul. Pietraszki w Kielcach

Fundacja Gramy z Tobą, kierowana przez ks. dr. hab. Witolda Janochę, prof. KUL, tworzy Dom św. Jana Pawła II, który staje się żywym pomnikiem dla Papieża Polaka w setną rocznicę jego urodzin.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz już przekazał dla Domu w Pietraszkach relikwie I stopnia św. Jana Pawła II.

Reklama

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, prelekcja o nauczaniu św. Jana Pawła II o osobach niepełnosprawnych, występy artystyczne, obecność władz wojewódzkich i in. złożyły się na spotkanie integracyjne (6 września br.) w Domu św. Jana Pawła II przy ul. Pietraszki 15 w kieleckiej dzielnicy Białogon.

Miejsce z duszą

Placówka powstaje na bazie kompleksu budynków wybudowanych przez diecezję kielecką w l. 1937-39, których budowniczym był ks. Mieczysław Połoska. Obiekt, złożony z budynku głównego i połączonych z nim kaplicy oraz sali gimnastycznej, miał być siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, w czasie II wojny światowej został jednak przejęty przez Niemców na garnizon. Po wojnie siostry albertynki prowadziły w nim placówkę socjalno-medyczną, a w 1950 r. obiekt przejęły władze komunistyczne, tworząc szpital dla osób chorych na gruźlicę. Od 1972 r. mieścił się tam dom pomocy społecznej. Pod koniec lat 90. XX wieku zabudowania zwrócono diecezji i przez kilka lat miejsce to służyło bezdomnym, z czego ostatecznie zrezygnowano. Od kilku miesięcy prowadzone są tam intensywne prace porządkowe. Działka przy ul. Pietraszki to powierzchnia ok. 4 hektarów, na której stoi 3-kondygnacyjny budynek. – Gdy szukaliśmy siedziby dla Fundacji, bp Jan Piotrowski podpowiedział nam właśnie to miejsce, zdewastowane, ale z ogromnym potencjałem. Od czerwca br. Fundacja przejęła je w użytkowanie – mówi ks. prof. Janocha. Obiekt już wkrótce będzie służył osobom niepełnosprawnym.

Tutaj powstaje pomnik dla św. Jana Pawła II, zbudowany z „żywych ludzkich serc”.

Podziel się cytatem

Gramy z Tobą

Fundacja działa od 2016 r. Przez pierwsze cztery lata realizowała niewielkie projekty wspomagając osoby niepełnosprawne; obecnie – realizuje dwa duże projekty opieki wytchnieniowej, wspierając osoby niepełnosprawne i ich opiekunów (łącznie 160 osób). Ważne jest, że w ramach działań wsparcie otrzymują również opiekunowie, gdyż niepełnosprawność dotyka także członków rodziny. Obecnie Fundacja stara się o utworzenie w Pietraszkach Zakładu Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnienie znajdzie 30 osób z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną. Powstaną tam cztery pracownie, ale nie takie zwykłe – bo z klimatem, wpisane w otoczenie...

Reklama

– Obiekt jest pięknie położony, wokół są lasy, łąki, rzeka Bobrza, bogata roślinność, chcemy wykorzystać te walory – podkreśla ks. Janocha. Powstaną więc: pasieka, ogród ziołowy, ciastkarnia oraz pracownia rękodzieła.

Eucharystia na dobry początek

Msza św. była sprawowana w tym miejscu po raz pierwszy od prawie 20 lat. W homilii bp Jan Piotrowski zauważył, że wydarzenie wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Ksiądz Biskup zaznaczył, że „spotkanie odkrywa niebywały horyzont marzeń”. Przyznał, że nie przypuszczał, iż tak szybko będzie mógł stanąć przy ołtarzu w tym niegdyś zaniedbanym miejscu. – Być może Pan Bóg dał nam te 81 lat, aby ten dzień nastąpił – mówił bp Piotrowski.

Zwrócił także uwagę m.in. na nauczanie i wkład Jana Pawła II w życie osób niepełnosprawnych, nawiązał do słów ks. prof. W. Janochy, że właśnie tutaj powstaje pomnik dla św. Jana Pawła II, zbudowany z „żywych ludzkich serc”.

Spotkanie uświetnił występ zespołu osób niepełnosprawnych „Uśmiech” oraz koncert duetu Korycki&Żukowska.

2020-09-30 11:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie ma dzieci – są ludzie

Dom powinien oznaczać bezpieczeństwo, akceptację, bezwarunkową miłość, ochronę i wsparcie. Tymczasem dzieci wciąż doświadczają w nim poniżającego traktowania – przemocy fizycznej oraz psychicznej.

Mnie ojciec lał, ale wiem, że na to zasługiwałem. Byłem niedobry. Dzięki temu wyrosłem na porządnego człowieka. Albo: przecież klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził. Albo: zaraz przyjdzie zły pan i cię zabierze. Rodzice wciąż używają przemocy wobec dzieci – klapsy, bicie, szarpanie, straszenie, szantażowanie... Co chcą w ten sposób uzyskać? Dyscyplinę, odpowiednie zachowanie dziecka? Osiągnięcie celu – tylko czyjego? Często jako rodzice nie słuchamy dzieci: tego, co do nas mówią, czego pragną, czego w tym konkretnym momencie potrzebują. Dla części dorosłych takie przemocowe traktowanie dzieci jest drogą do „ich wychowawczego sukcesu”. Odnoszę jednak wrażenie, że spora część rodziców sięga do takich rozwiązań z powodu... bezradności, frustracji, utraty kontroli nad sobą, stresu, zdenerwowania czy braku wsparcia. Nie potrafią się zatrzymać, powiedzieć sobie: „Stop”, i brną w ślepy zaułek.

CZYTAJ DALEJ

Św. Szarbel – przybytek, w którym Bóg objawia się światu

[ TEMATY ]

św. Charbel

św. Charbel Makhlouf

Agnieszka Bugała

W ogólnopolskim kalendarzu liturgicznym przypada dziś wspomnienie libańskiego świętego Szarbela Machlufa. Ten żyjący w XIX wieku zakonnik i pustelnik obrządku maronickiego jest dziś jednym z najbardziej znanych i czczonych świętych chrześcijańskich na świecie.

Św. Szarbel uważany jest za jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła. Zarejestrowano już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień za jego wstawiennictwem, które są czytelnym znakiem Bożej obecności we współczesnym świecie. Co roku do jego grobu, znajdującego się w klasztorze w miejscowości Annaja, przybywa ponad 4 mln pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Ratowo: cykl wakacyjnych warsztatów o pszczołach w Ostoi św. Antoniego

2021-07-29 19:56

[ TEMATY ]

pszczoła

warsztaty dla dzieci

Adobe Stock.pl

W Ostoi św. Antoniego odbywa się cykl warsztatów adresowanych do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych pod hasłem „Pszczoła - najważniejszy z zapylaczy”. Ich celem jest szeroko pojęta edukacja na temat roli pszczół w ekosystemie i rolnictwie ekologicznym.

Warsztaty poświęcone roli pszczół w zabytkowych wnętrzach oraz ogrodach zespołu klasztornego w Ratowie organizuje Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo we współpracy z Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję